Чортківська районна державна адміністрація
48500, м.Чортків, вул.Шевченка, 23
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

.
На головну / Чортківське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області

Зміни у законодавстві щодо матеріального забезпечення застрахованих осіб


Згідно зі ст. 20 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 1105 (Далі – Закон № 1105) за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг:
• допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною);
• допомога по вагітності та пологах;
• допомога на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних;
• оплата лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм.
 Згідно з приписами статті 24 Закону № 1105 допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу в таких розмірах :
50 відсотків середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж до трьох років;
60 відсотків середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж від трьох до п’яти років;
70 відсотків середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж від п’яти до восьми років;
100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж понад вісім років.
У зв’язку із внесенням змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796 допомога по тимчасовій непрацездатності застрахованим особам, які віднесені до категорії 4 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виплачується у відсотках в залежності від страхового стажу.
Частиною 5 статті 32 Закону № 1105 передбачено, що матеріальне забезпечення виплачується у разі, якщо звернення за його призначенням надійшло не пізніше 12 календарних місяців з дня відновлення працездатності, встановлення інвалідності, закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, смерті застрахованої особи або члена сім’ї, який перебував на її утриманні.
11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIIІ. Зазначеним Законом, що врегульовує значну кількість законодавчих актів, які є дотичними до підвищення пенсій, внесено також ряд змін та доповнень до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-ХІV. Вказані зміни дещо деталізують, розширюють діючі та встановлюють нові умови набуття права на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.
Так, змінами внесеними до частини 1 ст.18 Закону № 1105 збільшено перелік осіб, які підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, зокрема до таких осіб тепер відносяться особи, які працюють на умовах цивільно-правового договору, фізичні особи – підприємці, особи, які проводять незалежну професійну діяльність та члени фермерського  господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.
 Як наслідок внесення зазначених змін відкориговано норми ст. 19 Закону № 1105, а саме деталізовано момент виникнення права на матеріальне забезпечення та соціальних послуг, визначено умови страхування членів особистого селянського господарства та умови набуття права на матеріальне забезпечення застрахованих осіб, які протягом 12 місяців  перед настанням страхового випадку мають страховий стаж менше шести місяців.
Так, ч.4 ст. 19 Закону № 1105  з 11.10.2017 року знято обов’язок нарахування допомоги по вагітності та пологах у розмірі не менше за розмір мінімальної плати, наразі у таких випадках, допомога по вагітності та пологах буде нараховуватися виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку. Разом з тим, для усіх інших категорій жінок відповідно до ч.2. ст.26 Закону № 1105 сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.
Крім того, відповідно до частини 4 ст.21 Закону № 1105 до періодів, які зараховуються до страхового стажу визнано періоди з 01.01.2016, протягом якого особа не підлягала страхуванню, але нею або роботодавцем за неї сплачено єдиний внесок.
Змінами внесеними до ч.1 ст.30 Закону № 1105 встановлено, що допомога по тимчасовій непрацездатності, допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надається за основним місцем роботи (діяльності) та за сумісництвом (наймом) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Таким чином, фізичні особи – підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність набули права на одночасне отримання допомоги за  місцем здійснення діяльності та за місцем роботи за наймом. За таких умов, зміни внесені до частини 1 ст. 31 Закону № 1105 впорядкували порядок отримання матеріального забезпечення  за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, а саме визначено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий листок непрацездатності. У разі роботи за сумісництвом, за трудовим договором (контрактом) одночасно із здійсненням підприємницької чи іншої діяльності підставою для призначення допомоги є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи. Для осіб, які одночасно здійснюють підприємницьку та іншу діяльність і не працюють на умовах трудового договору, копію листка непрацездатності засвідчує установа охорони здоров’я, яка його видає.

Відділ страхових виплат, матеріального забезпечення , медичних  та       соціальних послуг Чортківського відділення  управління  виконавчої дирекції  Фонду соціального страхування  України в Тернопільській
 області .
 

 

                                                                                                                       

                                                                 

                                                               

                                                                                                 

                                                              

                                                               

                                                                                

Інформаційні послуги

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 
 
 
 

 

БЕЗКОШТОВНА ДРУГА ВИЩА ОСВІТА ДЛЯ ПІДПРИЄМЦІВ

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Актуальна тема