Підволочиська районна державна адміністрація
47800, смт.Підволочиськ, вул.Д.Галицького, 80
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

До відома

 

    

В відділі економічного розвитку райдержадміністрації відкрито «гарячу» телефонну лінію з питань підтримки та розвитку підприємництва. Зауваження, пропозиції щодо діяльності адміністративних структур, що регламентують інвестиційну та підприємницьку діяльність в частині надання адміністративних послуг, роботи центрів з надання адміністративних послуг, консультування з питань захисту прав споживачів -  телефонуйте на номер «гарячої лінії»  2-24-92 , у понеділок – четвер з 8.00 до 17.15, у п’ятницю з 8.00 до 16.00, або надсилайте інформацію на електронну адресу: ekon_pidv@ukr.net.

 

************************

Районним координаційним центром підтримки сімей, що прибувають у Підволочиський район  з території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь відкрито цілодобову «гарячу» телефонну лінію для координації роботи щодо розселення сімей, які виїжджають з території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь 2-12-78 (приймальня голови Підволочиської райдержадміністрації)

    Для надання роз'яснень стосовно можливості отримання соціальної підтримки за місцем тимчасового перебування звертайтеся:

2-35-22 – управління праці та соціального захисту населення (9.00-17.00)

2-26-43 – управління Пенсійного фонду (9.00-17.00)

2-26-95, 2-22-85 – районний центр зайнятості (9.00-17.00)

   

    *********************

    При службі з гуманітарних питань райдержадміністрації діє "гаряча" телефонна лінія. З питань оздоровлення та відпочинку дітей, видачі посвідчень та надання пільг багатодітним сім’ям, жорстокого поводження з дітьми, насильства в сім’ї та інших звертатися за телефоном 2-23-87 щовівторка з 9 до 13 години.

На головну / Рішення сесії районної ради

11 сесія


ПОРЯДОК ДЕННИЙ ТА РЕГЛАМЕНТ

 

одинадцятої сесії

Підволочиської  районної ради

шостого скликання

3 квітня 2012 року

 

1.     Про дострокове припинення повноважень депутата Підволочиської районної ради шостого скликання Осадчука Івана Богдановича.

2.     Про внесення змін до рішення районної ради від 23 грудня 2010 року № 19

„ Про обрання постійно діючої лічильної  комісії Підволочиської районної      ради шостого скликання »

3.     Про звіт про виконання районного бюджету за 2011 рік.

4.     Про внесення змін до рішення  районної  ради від 05 січня 2012 року № 139 «Про районний бюджет на 2012 рік».

5.     Про виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку району за 2011 рік.

6.     Про програму соціально-економічного та культурного розвитку району на 2012 рік.

7.     Про звернення депутатів Підволочиської районної ради до Президента України Януковича В.Ф., Голови Верховної Ради України Литвина В.М., Прем’єр - міністра України Азарова М.Я. про недопущення прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України ( щодо передачі об’єктів культурної спадщини релігійним організаціям)».

8.     Про перелік основних питань для розгляду на пленарних засіданнях  Підволочиської районної ради у 11,111, IV кварталах 2012 року

9.     Про клопотання голови Підволочиської районної організації Українського товариства мисливців та рибалок.

10. Про затвердження розпорядження голови районної ради від 30 січня 2012 року № 10 «Про оплату праці директора районного комунального фізкультурно- спортивного підприємства «Колос».

11. Про роботу тимчасової контрольної комісії районної ради.

12. Про районну програму по створенню належних умов з надання адміністративних послуг та послуг щодо розгляду звернень громадян, отримання ними доступу до публічної інформації та роз’яснення Податкового кодексу України при державній податковій інспекції у Підволочиському районі на 2012 рік.

13. Про програму поліпшення  кінообслуговування населення  району на 2012-2016 роки.

14. Про районну програму запобігання безпритульності, бездоглядності та профілактики негативних явищ в дитячому середовищі на 2012-2013 роки.

15. Про програму захисту інформації відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Підволочиської районної державної адміністрації на 2012 рік.

16. Про комплексну програму розвитку агропромислового комплексу Підволочиського району на 2012-2015 роки.

17. Про програму розвитку виробництва картоплі  та овочів в районі у 2012-2020 роках.

18. Про програму збільшення посівних площ  та нарощування  обсягів виробництва жита в районі у 2011, 2012 роках.

19. Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що надається в оренду ТОВ «Кар’єр Новосілка» для потреб пов’язаних з користуванням надрами за межами населеного пункту с.Новосілка на території Новосілківської сільської ради Підволочиського району Тернопільської області.

20. Про укладання Угоди з Українською асоціацією районних та обласних рад.

21. Про внесення змін до рішення Підволочиської районної ради від 25.11.2010 року № 14 «Про структуру і чисельність виконавчого апарату Підволочиської районної ради» .

22. Про дострокове припинення повноважень депутата Підволочиської районної ради шостого скликання Прокопенка Андрія Васильовича.

23. Про внесення змін до рішення районної ради від 25 листопада 2010 року №11 «Про обрання постійних комісій Підволочиської районної ради шостого скликання та їх голів».

24. Про затвердження технічної документації про  нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка надається в оренду гр. Паславській Г.М., що знаходиться за межами населеного пункту на території Кошляківської сільської ради Підволочиського району Тернопільської області.

 

ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

від  03 квітня 2012 року                                                     №142

смт Підволочиськ

 

Про дострокове припинення повноважень депутата Підволочиської

районної  ради шостого скликання Осадчука Івана Богдановича

 

         Розглянувши рішення Підволочиської районної територіальної  виборчої комісії від  27 березня 2012 року № 85 про дострокове припинення

повноважень депутата Підволочиської районної  ради шостого скликання

Осадчука Івана Богдановича, керуючись п.10 ст. 43, ч.1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань депутатської діяльності та етики і місцевого самоврядування від  29  березня 2012 року,  районна рада

 

                                               ВИРІШИЛА :

 

         Достроково припинити повноваження депутата Підволочиської районної ради шостого скликання Осадчука Івана Богдановича   у зв’язку з обранням його сільським  головою с. Мислова.

 

 

Голова районної ради                                                         В.А. Городницький

 

 

ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ

 

РІШЕННЯ

 

від 03  ­­квітня 2012 року                                                              №143

смт Підволочиськ

 

Про внесення змін до рішення районної ради від 23 грудня  2010 року

№ 19 „Про обрання постійно діючої лічильної  комісії Підволочиської

районної ради шостого скликання »

 

         Беручи до уваги рішення районної ради від 03 квітня 2012 року № 142   «Про дострокове припинення повноважень депутата Підволочиської районної  ради шостого скликання Осадчука Івана Богдановича», керуючись п. 61 регламенту Підволочиської районної ради шостого скликання,  районна рада

 

                                               ВИРІШИЛА :

 

      Внести зміни до рішення районної ради від 23 грудня  2010 року

№ 19 „Про обрання постійно діючої лічильної  комісії Підволочиської

районної ради шостого скликання»:

   вивести   Осадчука Івана Богдановича  із складу постійно діючої лічильної  комісії Підволочиської  районної ради шостого скликання;

   ввести Тимошика Олега Морозенковича до складу  постійно діючої лічильної  комісії Підволочиської районної ради шостого скликання.

 

 

 

Голова районної ради                                                           В.А.Городницький

 

 

 

УКРАЇНА

ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ

  

 

РІШЕННЯ

 

 

від 03 квітня  2012 року                                                                  №   144

смт. Підволочиськ

 

 

Про звіт  про  виконання районного бюджету за  2011 рік

                                     

 

Розглянувши поданий районною державною адміністрацію звіт про виконання районного бюджету за 2011 рік та враховуючи рекомендації спільного засідання постійних комісій районної ради від 29.03.2012 року щодо затвердження звіту, керуючись пунктом 4 статті 80 Бюджетного кодексу України та пунктом 17 частини першої статті 43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, районна рада

 

ВИРІШИЛА:

 

Затвердити звіт про виконання районного бюджету за 2011 рік по доходах у сумі 120408,9 тис.грн., у тому числі по доходах загального фонду у сумі 117760,4 тис.грн., по доходах спеціального фонду у сумі 2648,5 тис.грн., та по видатках у сумі 121831,1 тис.грн., у тому числі по видатках загального фонду у сумі 118286,1 тис.грн., по видатках спеціального фонду у сумі 3545,0 тис.грн., згідно з додатком.

 

 

Голова районної ради                                                      В.А.Городницький

 

 

УКРАЇНА

ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ

 

 

РІШЕННЯ

 

 

від 03 квітня  2012 року                                                                  №   145

смт. Підволочиськ

 

 

Про внесення змін до рішення районної ради  від 5 січня 2012 року № 139 «Про районний бюджет на 2012 рік».

 

Розглянувши пропозиції районної державної адміністрації та враховуючи рекомендації спільного засідання постійних комісій районної ради від 29.03.2012 року щодо внесення змін до районного бюджету, затвердженого рішенням районної ради від 5 січня 2012 року № 139 «Про районний бюджет на 2012 рік», керуючись статтями 23, 78 Бюджетного кодексу України та пунктом 17 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  районна  рада

 

ВИРІШИЛА:

 

       1. Внести зміни за функціональною та економічною класифікацією видатків в межах обсягу видатків на рік загального фонду районного бюджету по головних розпорядниках бюджетних коштів, а саме:

 

1.1. Відділ освіти Підволочиської районної державної адміністрації                    

       Зменшити асигнування по:

*КФК 070201 “Загальноосвітні школи (в т.ч. школа-дитячий

садок, інтернат при школі), спеціалізовані школи, ліцеї,

гімназії, колегіуми” -                                                                               58546 грн.

з них: оплата інших поточних видатків -                                            54000 грн.

оплата комунальних послуг та енергоносіїв (КЕКВ 1160) -               4546 грн.

*КФК 070804 «Централiзованi бухгалтерiї обласних, міських,

районних відділів освіти» -                                                       1635,02 грн.

з них: оплата інших поточних видатків -                                         1635,02 грн.

       Збільшити асигнування по:

*КФК 070802 «Методична робота, iншi заходи у сфері

народної освiти» -                                                                           54000 грн.

з них: оплата інших поточних видатків -                                              54000 грн.

*КФК 070804 «Централiзованi бухгалтерiї обласних, міських,

районних відділів освіти» -                                                           1635,02 грн.

з них: оплата комунальних послуг та енергоносіїв (КЕКВ 1160) -  1635,02 грн.

*КФК 130107 «Утримання та навчально-тренувальна робота

дитячо-юнацьких спортивних шкiл» -                                                    4546 грн.

з них: оплата комунальних послуг та енергоносіїв (КЕКВ 1160) -      4546 грн.

1.2. Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації                                                                                       

       Зменшити асигнування по:

*КФК 090304 „ Допомога при народженні дитини” -                    20206,67 грн.

*КФК 090307  Тимчасова державна допомога дітям” -                       1393,33 грн.

       Збільшити асигнування по:

*КФК 090308 „ Допомога при усиновленні дитини” -                        21600 грн.

 

2. Зменшити обсяг видатків загального фонду районного бюджету на 2012 рік на 2460 гривень, в тому числі:

2.1. За функціональною класифікацією видатків:

  грн.

Соцiальний захист та соцiальне забезпечення

2460

 

2.2. За головними розпорядниками бюджетних коштів:       

       Управління праці та соціального захисту населення

райдержадміністрації -                                                                       2460 грн.

          в тому числі:

*КФК 091204 «Територiальнi центри соцiального

обслуговування  (надання соціальних послуг)» -                             2460 грн.                                                                                          

з них: оплата інших поточних видатків -                                               2460 грн. 

3. Збільшити обсяг видатків спеціального фонду районного бюджету на 2012 рік на 76967,64 грн. за рахунок:

 

·     передачі коштів із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду) у сумі 2460 грн.;

·     залишку коштів бюджету розвитку станом на 01.01.2012 року у сумі 74507,64 грн.

 

3.1. За функціональною класифікацією видатків:

  грн.

Соцiальний захист та соцiальне забезпечення

2460

Культура i мистецтво

4620

Будiвництво

69887,64

 

3.2. За головними розпорядниками бюджетних коштів:           

3.2.1. Управління праці та соціального захисту населення

райдержадміністрації -                                                                        2460 грн.

          в тому числі:

*КФК 091204 «Територiальнi центри соцiального

обслуговування (надання соціальних послуг)» -                               2460 грн.                                                                                          

з них: капітальні видатки (КЕКВ 2000) -                                                2460 грн. 

3.2.2. Відділ культури і туризму райдержадміністрації -                      4620 грн.

          в тому числі:

*КФК 110202 «Музеї і виставки» -                                                    4620 грн.                                                                                          

з них: капітальні видатки (КЕКВ 2000) -                                                4620 грн. 

3.2.3. Відділ освіти районної державної адміністрації -             69887,64 грн.

*КФК 150101 „ Капiтальнi вкладення” -                                          69887,64 грн.

з них: капітальні видатки (КЕКВ 2000) -                                          69887,64 грн. 

 

       4. Внести такі зміни до рішення районної ради від 5 січня 2012 року № 139 „Про районний бюджет на 2012 рік”:

4.1. У зв’язку із внесенням змін до бюджетної класифікації в додатку 1 до рішення:

-       найменування доходу „Податок на доходи найманих працівників” по коду «11010100» замінити на найменування „Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати”;

-       код „11010800” та найменування доходу „Податок на доходи фізичних осіб - військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу” замінити на код „11010200” та найменування „Податок на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, що сплачується податковими агентами”;

-       по коду «11010200» в колонці   3 цифри 57000 замінити на 252100;

-       код „11010300” та найменування „Податок на доходи фізичних осіб на дивіденди та роялті” замінити на код „11010400” та найменування „Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата”;

-       код „11010200” та найменування „Податок на доходи фізичних осіб – суб”єктів підприємницької діяльності і незалежної професійної діяльності”, код „11011100” та найменування „Податок на доходи фізичних осіб від інших видів діяльності”, код „11011200” та найменування „Податок на доходи фізичних осіб від продажу нерухомого майна та надання нерухомості в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм)”, код „11011300” та найменування „Податок на доходи фізичних осіб від продажу рухомого майна та надання рухомого майна в оренду (суборенду)”, код „11011400” та найменування „Податок на доходи фізичних осіб від отриманого платником доходу внаслідок прийняття ним у спадщину майна, коштів, майнових чи немайнових прав” замінити на єдиний код „11010500” та найменування „Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування”;

-   відповідно видалити стрічки та цифри в колонці 3:

    по коду „11011100”  цифри 31000;

    по коду „11011200” цифри 84000;

    по коду „11011300”  цифри 40000;

    по коду „11011400”  цифри 35000;

-  доповнити  стрічку по коду „11010500” та  сумарні цифри 247000 в колонці 3;

-       найменування доходу „Плата за ліцензії” по коду «22010000» замінити на найменування „Плата за надання адміністративних послуг”;

-       найменування позиції „Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв’язку та інших передбачених законодавством пільг, в тому числі компенсації втрати частини доходів у зв’язку з відміною податку з власників транспортних засобів та відповідним збільшенням ставок акцизного  податку з пального для фізичних осіб (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот) та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян” по коду „41030900” замінити на  позицію „Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв’язку, інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот), на  компенсацію втрати частини доходів у зв’язку з відміною податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та відповідним збільшенням ставок акцизного  податку з пального  і на  компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян”.

4.2. Додаток 5 до рішення по головному розпоряднику «Райдержадміністрація» доповнити стрічкою з відповідними записами «130112», «Iншi видатки», «Програма розвитку футболу в Підволочиському районі на 2010-2014 роки», «50000», «50000».

4.3. В пункті 10, 12, 13, 14, 18  рішення відповідно слова «органах Державного казначейства України», «органами Державного казначейства» замінити словами «органах Державної казначейської служби України», «органами Державної казначейської служби України».

 

       5. Доповнити рішення районної ради від 5 січня 2012 року № 139 „Про районний бюджет на 2012 рік” додатком 6 «Джерела фінансування районного бюджету на 2012 рік» та додатком 7 «Перелік об’єктів, видатки на які у 2012 році будуть проводитися за рахунок коштів бюджету розвитку районного бюджету».

 

6. Затвердити розпорядження голови районної державної адміністрації від 31 січня 2012 року № 58 «Про внесення змін до рішення районної ради від 5 січня 2012 року № 139 «Про районний бюджет на 2012 рік».

 

7. Враховуючи вищенаведені зміни додатки 1, 2, 3, 4, 5 рішення районної ради від 5 січня 2012 року № 139 „Про районний бюджет на 2012 рік” викласти у новій редакції.

 

 

 

 

Голова районної ради                                                      В.А.Городницький

 

 

ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ

 

РІШЕННЯ

 

від 03 квітня 2012  року                                                        №146

смт. Підволочиськ

 

Про виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку району за 2011 рік

 

Заслухавши та обговоривши звіт районної державної адміністрації «Про підсумки виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку району та бюджету за 2011 рік», районна рада відмічає, що господарський комплекс району, в основному, розвивається сталими темпами, за винятком деяких окремих галузей.

За 2011 рік промисловий комплекс району виробив продукції на суму 257,6млн. грн., що становить 64,8% до минулого року і 60,6% до плану. Зберегли на рівні минулого року і наростили обсяги виробництва промислової продукції такі підприємства: ТОВ «Надзбруччя хліб» - 116,5%, ВАТ Підволочиська ФПВ – 117,3%, ПАТ «Лотос» - 110,1%, ТОВ «Кар’єр Новосілка» - 143,3%, Полупанівська філія ТОВ ВК «Гірничодобувна промисловість» - 199,2%, СП ТОВ «Антарес» - 800%, ТОВ «Кар’єр Городниця» - 102%.

Знизили обсяги виробництва продукції до відповідного періоду минулого року 33,3% підприємств:  Новосілківська філія МПД «Укрспирт»- 94.2%, ТОВ «Заготсервіс» - 32,7%, ТОВ «Надзбруччя млин» - 69,5%, ТДВ «Шустов спирт»-31,5%, ТОВ «Скалат м’ясо»-76,3%.

Планове завдання по виробництву промислової продукції виконано на 60,6%.

В звітному 2011 році зернові культури с/г підприємствами району зібрано на площі 24165 га, що на 3153 га менше минулого року. При середній урожайності 59,7 ц./га (+19,4 ц. до 2010 року) валовий збір склав 146938 тонн (+36750 тонн до 2010 року) або 133% до валового збору 2010 року та 159,8% до програмних завдань.

Під урожай 2012 року в с/г підприємствах  району посіяно 17434 га, що становить 112% до минулого року та 111% до прогнозу.

Сільськогосподарськими підприємствами району із завдання 1796 тонн засипано 2909 тонн насіння ярих зернових і зернобобових культур, що становить 162% до потреби. Закладено 37,3 га молодих плодових садів, в т.ч. 10,25 га ПП «Деметра Плюс», 12,8 га ТОВ “Україна” та 14,28 га ФГ “Підволочиськ-Агро”.

Аналіз основних показників, що характеризують стан тваринництва в сільськогосподарських підприємствах Підволочиського району в 2011 році свідчить про те, що в районі ще не вдалося стабілізувати дану галузь.

Будівельними підприємствами району за рік  виконано підрядних робіт на суму 9962 тис.грн., що на 86,1% більше обсягів 2010 року.

Номінальна середньомісячна заробітна плата, нарахована на одного штатного працівника за рік зросла, у порівнянні з початком  року, на 18 % і становить 1730грн. Загальна сума невиплаченої заробітної плати на 1 січня 2012року склала 112,6 тис. грн. по діючих підприємствах.  Станом на 1.03.2012року сума заборгованості становить 34,3 тис.грн.

За 12 місяців 2011 року ДПІ у Підволочиському районі забезпечено надходження до Зведеного бюджету в сумі 57,3 млн.грн., що на 23,2% менше минулорічного показника та на 1,2% менше до планового показника. До державного бюджету поступило 26,8 млн.грн. - 54,9% до минулого року, до місцевого - 30,5млн.грн. - 118,7% до минулого року.

Станом на 01.01.2012 року податковий борг до Зведеного бюджету становить 2,8 млн. грн., в тому числі борг до Державного бюджету –  2,1 млн. грн. В порівнянні з початком року податковий борг до Зведеного бюджету зріс на 609,4 тис.грн., а до Державного на 443,3 тис. грн..

За січень-грудень 2011 року управлінням Пенсійного фонду в Підволочиському районі зібрано власних коштів в сумі 49,5 млн.грн., що на  10,5%  більше  минулого року. Станом на 01.01.2012 року заборгованість до Пенсійного фонду становить 740,9 тис.грн.

Не випали з поля зору державної адміністрації такі галузі державної програми розвитку соціальної сфери як культура, освіта, медицина.

Поряд з тим рівень інвестицій в 2011 році в районі  не відповідав потребам економіки, зокрема промислових підприємств.

Виходячи з вище наведеного та враховуючи рекомендації постійних комісій районної ради від 29.03.2012 року, районна рада

 

ВИРІШИЛА:

 

1. Звіт про виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку району за 2011 рік взяти до відома.

2. Звернути увагу районної державної адміністрації на окремі недоліки в організації виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку району.

 

Голова районної ради                                   В.А.Городницький

 

Сесії районної ради

 

Довідка

про підсумки виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку Підволочиського району за 2011 рік.

 

Сфера матеріального виробництва

ПРОМИСЛОВІСТЬ

За 2011 рік в районі вироблено валового сукупного продукту на суму 550,4млн.грн., що становить 85,9 % до запланованого показника.

           За  2011 рік промисловий комплекс району виробив продукції на суму 257,6млн. грн., що становить 64,8% до минулого року і 60,6% до плану. Зберегли на рівні минулого року і наростили обсяги виробництва промислової продукції такі підприємства: ТОВ «Надзбруччя хліб» - 116,5 %, ВАТ Підволочиська ФПВ – 117,3 %, ПАТ «Лотос»-110,1%, ТОВ «Кар’єр Новосілка» -143,3 %, Полупанівська філія ТОВ ВК «Гірничодобувна промисловість» -

199,2 %, СПТОВ «Антарес» - 8раз ,ТОВ «Кар’єр Городниця»- 102 %,

 Знизили обсяги виробництва продукції до відповідного періоду минулого року 33,3% підприємств: Новосілківська філія МПД «Укрспирт»- 94.2%, ТОВ «Заготсервіс» - 32,7 % - підприємство працює над питанням підписання договорів на експорт, головний експортер - Росія. ТОВ «Надзбруччя млин»- 69,5 %- підприємство в основному працює для ТОВ «Надзбруччя хліб». ТДВ «Шустов спирт»-31,5%, підприємство на даний час працює., ТОВ «Скалат м’ясо»-76,3%, підприємство на даний час працює.

Планове завдання по виробництву промислової продукції виконано на 60,6%. 

Не виконали планових показників: ТОВ «Заготсервіс» планові завдання виконало на 32,7%, ДП «Новосілківський спиртзавод» - 94,2, ТДВ«Шустов спирт» -31,7%, ТОВ «Скалат м'ясо» - 38,5%, ТОВ «Надзбруччямлин» -68,2 %.

Проблемні питання промислового комплексу району:

ТОВ «Заготсервіс»-не підписано договір на експорт продукції в Росію, підприємство знизило виробництво продукції через відсутність ринків збуту;

ТОВ «Кар’єр Городниця»- немає ліцензії на роботу кар’єру.

 

АГРОПРОМИСЛОВИЙ КОМПЛЕКС

Сільське господарство є основною галуззю економіки Підволочиського району. В звітному 2011 році зернові культури по с/г підприємствах району зібрано на площі 24165 га що на 3153 га менше минулого року. При середній урожайності 59,7 ц/га (+19,4 ц. до 2010 року) валовий збір склав 146938 тонн (+36750 тонн до 2010 року) або 133 % до валового збору 2010 року та 159,8% до програмних завдань.

       Середньообласний показник урожайності зернових складає 43,1 цнт/га, або на 16,6 цнт/га менше від районного.

       Зернові культури в структурі посівних площ по с/г підприємствах займали 56% площ.

        Найвищий урожай зернових склав в ТОВ “Україна” де з площі 7139 га зібрано по 79,3  цнт/га. В ТОВ “Агро-Рось” урожайність зернових склала 65,7 ц/га, ТОВ “Агро-Млин”-60,3 ц/га, ТОВ “Медобори”-58,8 ц/га. В той час в ТОВ “Поділля-Агро” урожайність зернових склала лише 18 цнт/га. ПСГП “Відродження”-22,1 цнт/га, ТОВ “Збруч”-27.7 цнт/га.

         Площа посіву цукрових буряків по с/г підприємствах становить 5464 га (+1798 га до 2010 року). В структурі посівних площ цукровий буряк зайняв 12% площі.

         Середня урожайність склала 391 цнт/га проти 362 цнт в 2010 році, валовий збір 213511 тонн або 160 % до минулого року, та 120,3% до пограми.          В 2011 році в сільськогосподарських підприємствах району зібрано сою з площі 3338 га що на 107 га більше минулого року та зібрано 7102 тонни при середній урожайності 21 цнт/га.

          Озимого ріпаку з площі 4310 га зібрано 13461 тонна при середній урожайності 31 цнт/га. Урожайність склала на 10 цнт більше минулого року, а валовий збір збільшився вдвічі.

   Овочі в сг підприємствах вирощувались на площі 82 га, валовий збір склав 1376 тонн при середній урожайності 168 цнт/га .

           Картоплю вирощувало ПП “Аметист” на площі 18 га,валовий збір 380 тонн при урожайності 211 цнт/га.

           Під урожай 2012 року в с/г підприємствах  району посіяно 17434 га, в т.ч. озимого ріпаку 3820 га,озимої пшениці 13302 га, озимого жита 90 га та озимого ячменю 179 га. Сходи озимих зернових отримано на 75 % посівних площ, сходи в задовільному стані та слабкі і зріджені. Озимих зернових посіяно112% до минулого року та 111% до прогнозу. Виорано зябу 19962 га..

          Сільськогосподарськими підприємствами району із завдання 1796 тонн засипано 2909 тонн насіння ярих зернових і зернобобових культур, що становить 162% до потреби. На 31 грудня 2011 року кондиційного насіння було 2050 тонн або 114 % до потреби.

          В 2011 році закладено 37,3 га молодих плодових садів, в т.ч. весною 10,25 га ПП”Деметра Плюс” та восени 2011 року 12,8 га ТОВ “Україна” та 14,28 га ФГ “Підволочиськ-Агро”.

           Аналіз основних показників, що характеризують стан тваринництва в сільськогосподарських підприємствах  Підволочиського району в 2011 році дозволяє зробити висновок, що в районі ще не вдалося стабілізувати дану галузь.

Станом на 01.01.2012 року  в сільськогосподарських підприємствах  утримується 3358 голів ВРХ, в тому числі -971 голів корів , в абсолютних цифрах збільшення до відповідного періоду минулого року складає 50  і 3 голів. На сьогоднішній день в районі практично три господарства займаються молочним тваринництвом : ТОВ «Україна», ТОВ «Агрофірма«Медобори», ТОВ «Новагріс». Станом на 1січня поточного року поголів’я великої рогатої худоби в ТОВ «Україна» складає  1341  гол. , в тому числі корів - 400  гол.

Маточне поголів’я тварин в підприємствах району оновлено на 20 %. 

           На  кінець 2011 року кількість свинопоголів’я в сільськогосподарських підприємствах склала 5520 голів.

       З початку року сільськогосподарськими підприємствами вироблено  3369 тонн молока, що  на 98 тонн менше в порівнянні з відповідним періодом минулого року, та  769 тонн  м’яса, зменшення складає  46 тонн.  Основною причиною зменшення обсягів виробництва молока є не зменшення поголів’я корів, а зниження продуктивності корів. Так надій на корову за 2011 рік склав 4513  кг  проти 4941 кг в минулому році.

           На перспективу,  розвиток та створення велико-товарного виробництва в районі забезпечуватиметься шляхом розширення поголів’я молочного стада до 1200 , зокрема, в ТОВ «Україна» - до 500 голів, в ТОВ «Агрофірма «Медобори» - теж до 500 голів. В даний час проводиться реконструкція трьох тваринницьких приміщень в ТОВ «Новагріс». Передбачається технологічне і технічне переоснащення ,модернізація молочних ферм на рівні вимог ЄС. Зокрема, оновлення застарілого та зношеного на 50% молочного обладнання, впровадження передових технологій, широке використання культурних пасовищ. Стабілізація і нарощування поголів»я молочної худоби розглядається , як основний елемент розвитку галузі, у якому будуть задіяні державні органи управління, ветеринарна служба і власники худоби.

Станом на 01.01.2012 року сільськогосподарськими підприємствами району заключено 14990 договорів оренди землі.  Станом на 31.12.2011 року розрахунки проведено на 98,5 відсотків.

БУДІВЕЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ ТА ПОСЛУГИ

         Будівельними підприємствами району за рік  виконано підрядних робіт на суму 9962 тис. грн., що на 86,1%   більше  2010   року.

В районі  за  2011 року  введено в експлуатацію 1666кв.м житлової площі індивідуальними забудовниками, темп росту становить 203,7%. 

                Капітальні інвестиції за рахунок усіх джерел фінансування очікуються за 2011рік в сумі 78,1млн.грн.Обсяг інвестицій в основний капітал  становитиме 72,7 млн грн., що на 48,4%  більше запланованого показника. Обсяг прямих іноземних інвестицій по наростаючому підсумку становитиме 550 тис. доларів США. 

                          На сьогоднішній день в районі повністю освітлено 7 населених пунктів і частково 29. За 2011 рік закуплено 1199ліхтарів, на що затрачено більше 350 тис.грн.

       Проведено поточсний ремонт житлового фонду з залученням коштів жителів будинків в рахунок квартплати (ремонт  сходових кліток-9шт., ремонт покрівлі-3, систем водопостачання-2, заміна вхідних дверей-3шт, інші роботи) на суму більше 100тис.грн. Для  зменшення втрат питної води комунальними підприємствами здійснено частково заміну водопровідних  мереж-0,52км, запірної апаратури, придбано глибинні насоси-1 шт. Проведено ремонт водозабірних колонок -4 шт, 3- водопровідних колодязів. Проведено заміну насоса перекачки стоків смт Підволочиськ. Проведено роботи з благоустрою населених пунктів, впорядкування вулиць, площ, адмінбудинків, тротуарів, облаштування спортивних площадок, проведено реконструкцію стадіону смт.Підволочиськ хз встановленням нових пластикових сидінь та світлового табло. В смт. Підволочисиськ встановлено 104 сучасних контейнерів для збору сміття. Організоване роздільне збирання сміття в м. Скалаті, облаштовано під’їздну дорогу до сміттєзвалища та більше 1,5 млн.коштів.

 В районі проведено ремонт доріг з залученням коштів місцевих бюджетів, приватних структур, підприємців та місцевих кар’єрів. На  дороги району завезено 10,5 тис.тонн щебеню та відсіву.Проведено ямкові ремонтні роботи та грейдерування  біля 40 тис.кв. м  доріг.     

 Послугами пасажирського  транспорту у січні –грудні 2010 року  скористалися 1310 тис. пасажирів (127,8 % до минулого року).         Реалізовано послуг  на суму 16,7 млн. грн., що на 30,0 % більше, ніж у відповідному періоді минулого року).

За 2011 рік проведено оплату за енергоносії по видах:

за електроенергію- 99%;

 за природній газ -98,6% ;

 за тепло енергію-89,8%.

 

ТОРГІВЛЯ

В районі працює 13 маркетів «Теко»  Підволочиського РайСТ. Це збільшує показник роздрібного товарообороту в районі. За 12 місяців 2011року роздрібний товарооборот  РайСТ зріс до 12873тис.грн., що становить 110,3% до минулого року. Очікуваний  роздрібний товарооборот по району  становить    41,9 млн. грн., що становить 91,1% до плану і 100,7 % до минулого року.                                                            

 

ФІНАНСОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

Станом на 1.01.2012року на території району зареєстровано 592юридичних осіб, з яких сплачують податки і платежі 400платників (67,6%) та 1650 підприємців, з них сплачують податки 1256 осіб (76,1%).

За 12 місяців 2011року ДПІ у Підволочиському районі забезпечено надходження до Зведеного бюджету в сумі 57,3млн. грн , що на 23,2 % менше минулорічного показника та на 1,2% менше до планового показника. До державного бюджету поступило 26,8 млн.грн.-54,9% до минулого року, до місцевого-30,5млн.грн.-118,7% до минулого року.

Станом на 01. 01. 2012 року податковий борг до Зведеного бюджету становить 2,8 млн. грн. в тому числі борг до Державного бюджету –  2,1млн.. грн.

В порівнянні з початком року податковий борг до Зведеного бюджету зріс на 609,4 тис.грн., а до Державного на 443,3 тис. гр

Станом на 01. 01. 2012 року  в районі зареєстровано 118 юридичних осіб приватного сектору, та 1290 підприємців-фізичних осіб.

 

ДОХОДИ НАСЕЛЕННЯ

         Номінальна середньомісячна  заробітна плата, нарахована на одного  штатного працівника за  рік  зросла у порівнянні з початком  року на 18 % і становить 1730грн..

          Загальна сума невиплаченої заробітної плати на 1 січня 2012року склала 112,6 тис.грн. по діючих підприємствах. На даний час заборгованість зменшилась на 72,2 тис.грн. і становить 40.4тис.грн. По  підприємствах банкрутах:Скалат ККП-5,9тис.грн., Підволочиський маслозавод-61,6тис.грн.

 

                                               СОЦІАЛЬНА СФЕРА

Районним центром зайнятості надано одноразову допомогу по безробіттю для зайняття підприємницькою діяльністю 16 безробітним, працевлаштовано 31чоловік на дотаційні робочі місця.

  Протягом 2011 року на обліку перебувало 645 незайнятих громадян, в тому числі зі статусом безробітного 620 осіб.

Протягом звітного періоду центром зайнятості працевлаштовано 833 чоловіки. Професійну підготовку та перепідготовку проходило 175 чоловік. На протязі звітного періоду залучено до участі в оплачуваних громадських роботах 312 безробітних громадян. За 2011іок  через центр зайнятості укладено 377 трудових договорів і розірвано 413.

          Кількість вакантних посад та вільних робочих місць на 01.01.2012 року становила 42.

Навантаження на одне вакантне робоче місце складає по району 15 зареєстроаваних незайнятих громадян.  

За січень-грудень 2011 року управлінням Пенсійного фонду в Підволочиському районі зібрано власних коштів в сумі 49,5 млн. грн., що на  10,5%  більше  минулого року.

План надходжень власних коштів виконано на 86,9 %, або на 7,6 млн. менше планового завдання.

Станом на 01. 01. 2012  року заборгованість до Пенсійного фонду становить 740,9 тис. грн.

Станом на 01. 01. 2012 року на обліку перебуває 13239 пенсіонери. Фактичні видатки на виплату пенсій за 12 місяців 2010 року склали 154,9млн.,що становить 107,0 % в порівнянні з 2011 роком. Фактичні видатки збільшились на 10,1тис.грн.

              Спеціалістами управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації, державної податкової інспекції в районі, районного центу зайнятості протягом  2011року проведено 236 перевірок з дотримання законодавства про працю. З  початку року виявлено 161  незареєстрованого працівника, з них легалізовано 155 працівників. Проведено 64 перевірки по виплаті заробітної плати, донараховано заробітну плату 43 працівникам до рівня мінімальної.

Державним інспектором праці за результатами перевірок складено 46 протоколів, 37 керівників притягнуто до адміністративної відповідальності, 4-до кримінальної. Відкрито 3 кримінальні справи. На керівників-порушників трудового законодавства накладено штрафні санкції на суму 15900 грн. 

         Станом на 01.01.2012р.в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги зареєстровано 13975 справи пільговиків За 2011 рік за рахунок субвенції із державного бюджету місцевим бюджетам здійснено відшкодування організаціям надавачам послуг пільговим категоріям громадян на суму 6338,2 тис.грн., в т.ч.:

Заборгованість по пільгах станом на 01.01.2012р.-становить:

за – ЖКП-563,1 тис грн.

за -послуги зв’язку – 15,7 тис.грн.

за -пільговий проїзд – 49,3 тис.грн.

Станом  на 01.01.2012 року кількість сімей, які звернулися за субсидіями на ЖКП – 2948; на тверде паливо та скраплений газ – 124. Кількість сімей, яким призначено субсидії на ЖКП – 2874 на суму 2214,5тис.грн., на СГТП – 120 на суму 57,2 тис.грн.

            Заборгованість по субсидіях станом на 01.01.2012 р.на ЖКП становить  311,2 тис.грн.

       На обліку в Підволочиському територіальному центрі соціального обслуговування  перебуває 1295 чол., зокрема 441 на обслуговуванні.

З 01 вересня 2011 року в районі триває Всеукраїнська благодійна акція “Милосердя”, в рамках якої до Міжнародного дня людей похилого віку та Дня ветерана в результаті звернення до керівників міських, селищних та сільських рад, підприємств, установ, організацій, релігійних конфесій надана грошова та натуральна допомога малозабезпеченим верствам населення у вигляді продуктів харчування, коштів та предметів першої необхідності.

На сьогодні в геріатричному відділенні на постійному місці проживання  в селі Токи перебуває 35 чол.

Впродовж  2011року територіальний центр співпрацював з громадськими об’єднаннями, недержавними організаціями, що діють у сфері надання послуг та соціального обслуговування.

ОСВІТА, СПОРТ

Протягом звітного періоду  по школах району проведено: заміну віконних блоків на металопластикові. З початку року проведено заміну віконних блоків на металопластикові в кількості 255 шт., а всього замінено – 581 шт. З початку року проведено заміну дверей – 50шт., а всього замінено 54 шт.

В Підволочиській  гімназії проведено капітальний ремонт актового залу, фойє І поверху, коридору ІІ поверху.

В школах району проведено облаштування 31 внутрішньої  вбиральні.

В Оріховецькій ЗОШ І-ІІІ ступенів проводиться капітальний ремонт фойє І поверху.

В Староскалатській ЗОШ І-ІІІ ступенів проведено ремонт дощатої підлоги спортзалу – 40 кв.м.

В Токівській ЗОШ І-ІІІ ступенів закуплено і встановлено новий бойлер в їдальні.

Проведено вкладання бруківки на території  Супранівської ЗОШ І-ІІ ступенів – 60кв.м та Качанівської ЗОШ І-ІІІ ступенів - 143 кв.м.

В Новосільській  ЗОШ І-ІІІ ступенів проведено ремонт актового залу.

В Колодіївській ЗОШ І-ІІІ ступенів проведено ремонт водонапірної башти.

Проведено роботи по заміні зовнішньої теплотраси, введено в експлуатацію блочно-транспортабельної паливної Підволочиської ЗОШ І-ІІІ ступенів, проведено ремонт фасаду старого приміщення.

Відділом освіти на проведення ремонтних робіт за звітний період  2011 року використано 577,1 тис.грн. бюджетних коштів в сумі  та 380 тис.грн. благодійної допомоги.

Дошкільні навчальні заклади .В районі діють 33 дошкільних навчальних заклади, в тому числі  2 навчально-виховних комплекси «школа – дитячий садок».

Дошкільною освітою охоплено 1086 дітей, що становить 53% від загальної кількості дітей дошкільного віку, в тому числі в місті 63%, в селі – 48%.

Зміцнено матеріальну базу дошкільних установ.Всі дитячі заклади облащтовані внутрішніми вбиральнями.

У Підволочиському районі проживає 13473 молодих громадян, що становить 30%населення району, 356 багатодітних сімей, 136 молодих сімей. Прийнята районна комплексна програма «Молодь Підволочищини» на 2011 - 2015 роки, згідно якої основними напрямами є: забезпечення зайнятості та розвиток підприємницької діяльності молоді, формування здорового способу життя молоді, підготовка молоді до сімейного життя та підтримка сімей, сприяння вихованню патріотизму, організація змістовного дозвілля, оздоровлення та відпочинок дітей та молоді.

На виконання даної програми проводяться різноманітні заходи та акції для дітей та молоді. Слід відзначити проведення фестивалю «Різдвяні дзвони», акції «У Великдень разом», участь у відкритому чемпіонаті Тернопільської області з інтелектуальних ігор «Унікум», проведення з нагоди Дня молоді І районного фестивалю творчої молоді «Цвіт Надзбруччя». Крім того, відділом у справах молоді та спорту організовано поїздку в музей «Козацькі могили» м.Берестечко Рівненської області  для лідерів учнівського самоврядування, громадських дитячих та молодіжних організацій, талановитих та обдарованих дітей району. В жовтні 2011 р. в області проводиться благодійний марафон «Добро повертається» для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, під час якого 20 дітей з нашого району стали учасниками даного марафону і отримали подарунки від спонсорів. В грудні 2011 року завершився даний марафон в нашому районі святом для дітей соціально незахищених категорій «Миколай іде», де усі діти отримали солодкі подарунки. Також 40 дітей з багатодітних малозабезпечених дітей побували на святкових програмах до Дня св. Миколая та Нового року під патронатом голови облдержадміністрації. А багатодітна сім’я з с. Поділля від голови райдержадміністрації за сприяння відділу у справах молоді та спорту отримала в дарунок побутову техніку.

Також відділом у справах молоді та спорту райдержадміністрації реалізуються заходи щодо покращення умов проживання багатодітних сімей. Продовжується видача посвідчень батьків та дітей з багатодітних сімей. Станом на 01 грудня 2011 року видано 236 посвідчень батьків та 463 посвідчення дітей багатодітних сімей.

Спортивні змагання у районі проводяться згідно календарного плану спортивно-масових заходів та на виконання державної програми розвитку фізичної культури та спорту на 2007-2011 роки. За звітний період проведено близько 50 різноманітних заходів та змагань у районі та прийнято участь у більш як 35 змаганнях Всеукраїнського та обласного рівнів. Серед найбільш значущих слід відзначити участь вихованки Скалатської ДЮСШ Марії Хлян у складі збірної команди України в молодіжному (Малайзія – 6 місце) та дорослому (Франція -14 місце) чемпіонатах світу з важкої атлетики  Також вона виборола ІІ місце на чемпіонаті України. В 2011 році їй присвоєно звання майстер спорту України міжнародного класу. Бронзовими призерами молодіжних спортивних ігор України з важкої атлетики стали теж вихованки Скалатської ДЮСШ Барановська І. та Зенченко С.  Команда юнаків 2000 р.н. Підволочиської ДЮСШ, як переможці обласного чемпіонату, взяла участь у Всеукраїнських зональних змаганнях з футболу на призи клубу «Шкіряний м'яч» в м. Чернівці, де зайняла II місце. Команда гандболістів Підволочиської ДЮСШ 1998-99 р.н., крім виграшу чемпіонату області, стали переможцями та срібними призерами міжнародних турнірів у м. Київ та м. Перечин, Закарпатської області. У вересні 2011 року ця ж команда виборола ІІІ місце на чемпіонаті України з пляжного гандболу в м. Луцьк. Чемпіонами області у 2011 році ставали жіноча збірна району з волейболу та команда Скалатської ДЮСШ з важкої атлетики. Районна команда «Агро-Збруч» брала участь в чемпіонаті області з футболу, де у своїй групі зайняла 5 місце.

Добрі результати показали і легкоатлети. Так, у складі збірної області в чемпіонаті України серед ДЮСШ та СДЮСШОР у червні 2011 р. в м. Біла Церква виступали два спортсмени з району. Т. Мар’яш виборов третє місце на дистанції  400 м. та п’яте місце на дистанції 800 м., а Н. Смеречинський зайняв 12 місце на дистанції 100 м. У вересні 2011 року в м. Алушта Назар Смеречинський на УІ літніх спортивних іграх України виборов 14 місце.

В перших числах жовтня хокейна команда «Оболонь» селища Підволочиськ виборола друге місце в змаганнях на Кубок міського голови м. Хмельницький з нагоди відкриття хокейного сезону.

Проведено  реконструкцію районного стадіону «Колос». Встановлено 1700 штук пластикових сидінь, а  також додатково встановлено ще 4 прожектори (всього 8 шт.). Стадіон обладнано електронним табло та облаштовано ВІП-трибуну. До дня фізичної культури та спорту на стадіоні встановлено дошку пошани «Спортивна гордість району».

МЕДИЦИНА

В Підволочиській КЦРЛ проведено капітальний ремонт малої операційної травматологічного відділення, встановлено 21 метало-пластикове вікно і 3 дверей.  Проведено освітлення території лікарні із встановленням 4 прожекторів, перекрито дах кисневої, проведено реконструкцію запасного входу терапевтичного відділення, проведено ремонт нового приміщення фізіотерапевтичного відділення із реконструкцією системи опалення. Закінчено капітальний ремонт нового приміщення амбулаторії загальної практики сімейної медицини в с. Нове Село із встановленням газового опалення, водопостачання та водовідведення.

Проведено реконструкцію опалювальної системи амбулаторії загальної практики сімейної медицини в с.Токи із встановленням сучасного газового котла.

Перекрито дахи фельдшерсько-акушерських пунктів сіл Панасівка та Городниця, газифіковано фельдшерсько-акушерський пункт с.Пальчинці, зроблено поточний ремонт амбулаторії с.Колодіївка.

В Скалатській КРЛ придбано ЕКГ апарат для приймального відділення, зроблено капітальний ремонт диспетчерської відділення швидкої допомоги, закінчено капітальний ремонт бактеріологічної лабораторії, встановлено нового котла на тверде паливо.

 

КУЛЬТУРА

Мережа закладів культури в районі нараховує 111 закладів культури, зокрема 35 сільських клубів, 1 міський будинок культури, 1 районний будинок культури, 46 бібліотек, 5 шкіл естетичного виховання, 1 краєзнавчий музей.

В районі опалюється 60 закладів культури, з них, газове опалення -24, електроопалення -20, пічне опалення -16.

На даний час газифіковано клуб в с.Панасівка, придбано 2 газові конвектори на суму 11475 грн., а також в с.Чернилівка, де встановлено 1 газовий конвектор та встановлено 1 газовий конвектор в бібліотеці с. Гнилиці.

Видано технічні умови на газифікацію 14 сільських закладів культури.

В закладах культури району в 2011 році встановлено 71 вікно на суму 92 тис.грн. та 22 дверей на суму 33 тис.грн. Встелена бруківка на території закладів культури сіл Чернилівка - 15 кв.м. та Оріховець - 20 кв.м. Орієнтовна вартість виконаних робіт щодо покращення матеріально-технічної бази  закладів культури складає 674 тис.грн.

Протягом   2011 року закладами культури району проведено роботу  з   організації масових заходів.

 

 

Начальник управління економіки та

розвитку інфраструктури

 райдержадміністрації                                                                           П. І. Копач

 

 

Проект

програми соціально-економічного і культурного розвитку району  на 2012рік

           Ключовим пріоритетом Програми соціально-економічного та культурного розвитку району на 2012 рік  є забезпечення зростання добробуту населення району.

 

Серед головних пріоритетів розвитку району:

 

-   Підвищення конкурентоспроможності агропромислового комплексу району  та забезпечення продовольчої безпеки.

-    Розвиток  туристично-рекреаційного потенціалу.

-   Розвиток сучасної інфраструктури населених пунктів району та підвищення рівня техногенної безпеки.

- Впровадження енергозберігаючих технологій та підвищення енерго-ефективності.

-   Формування нової якості та доступності послуг з освіти та охорони здоров’я, розвиток фізкультури та спорту.

 

Основні завдання на 2012 рік:

- впровадження реформ в реальному секторі економіки та у соціальній сфері з метою закріплення позитивної динаміки економічних показників, розширення ринку праці, зростання доходів бюджетів різних рівнів та населення, покращення умов життєзабезпечення населення району;

- створення сприятливих умов для залучення інвестицій та ведення бізнесу в району  через впровадження заходів щодо ефективної роботи дозвільних служб за принципом організаційної єдності, дерегуляцію господарської діяльності, зменшення тиску контролюючих органів на суб’єктів господарювання, використання можливостей пільгового оподаткування окремих видів господарської діяльності;

- збільшення сировинної бази для молокопереробних та м’ясопереробних підприємств за рахунок проведення будівництва і реконструкції молочних та

відгодівельних комплексів і встановлення технологічного обладнання на свинокомплексах; збільшення площ посадки та нарощування обсягів виробництва жита, плодів і ягід господарствами району;

- будівництво об’єктів сільськогосподарської інфраструктури з метою якісного збереження, реалізації і переробки продукції рослинництва;

- створення сучасних об’єктів туристичної інфраструктури; збереження об’єктів культурної спадщини; розвиток етнічних культур, звичаїв, традицій, народної творчості;

- забезпечення захисту населених пунктів, територій, сільськогосподарських угідь і виробничих об’єктів від шкідливої дії вод, покращення санітарно-епідеміологічного стану водних об’єктів району та зниження рівня негативного впливу на здоров’я населення;

- реалізація програми підготовки робітничих кадрів, що дозволить забезпечити ринок праці висококваліфікованими кадрами, покращити надання освітніх послуг;

- забезпечення ефективного енергоспоживання на об’єктах бюджетної сфери з метою запобігання надмірному використанню енергоносіїв та зростанню видатків державного бюджету на утримання закладів бюджетної сфери; забезпечення економії енергоресурсів  шляхом використання альтернативних видів палива;

- підвищення якості надання медичної допомоги та освітніх послуг і забезпечення сучасного медичного обслуговування населення, зниження рівня міграції за кордон висококваліфікованих фахівців-медиків та освітян; створення умов для впровадження здорового способу життя, залучення населення до масового спорту як важливої складової, покращення якості та тривалості активного життя населення району.

 

ОСНОВНІ ПОКАЗНИКИ ПРОГРАМИ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО ТА КУЛЬТУРНОГО РОЗВИТКУ РАЙОНУ НА 2012 РІК

 

У 2012 році валовий сукупний продукт прогнозується в розмірі 546,8 млн. грн.,  зокрема, промисловість – 257,8 млн. грн., сільське господар­ство – 283,0 млн. грн., будівництво – 6,0 млн. грн.

Збільшення обсягу валового регіонального продукту пояснюється нарощуванням обсягів виробництва у промисловості, сільському господарстві, будівництві. Прогнозується збільшення обсягів роздрібного товарообігу та платних послуг.

Промисловість

          Згідно прогнозу на 2012 рік обсяги промислового виробництва району    складуть 257,8 млн. грн., що становитиме 100,1% до рівня 2011 року. Основними заходи програми передбачено сприяти  роботі Новосілківського місця провадження діяльності «Укрспирт» та  виведенню на повну потужність ТДВ «Шустов спирт», ТОВ «Заготсервіс».

 

Сільське господарство

По прогнозу на 2012 рік всіма категоріями сільськогосподарських підприємств та населенням району планується виробити валової продукції в порівняльних цінах 2005 року на суму 283,0 млн. грн. і забезпечити виробництво основних видів продукції в таких обсягах:                       

цукрові буряки      - 278,0 тис. тонн, що становить116,3% до 2011року

картопля                -  788,2 тис. тонн -110,4%,                 

овочі                       -  143,8 тис. тонн -104,7%,                            

м’ясо в живій вазі – 4,0 тис. тонн   -101%,                       

молоко                     - 29,9,0 тис. тонн -101,6%.                                      

          Програмою передбаченостворення та розвиток великотоварного виробництва тваринницької продукції, а саме:  введення в дію комплексу по вирощуванню свиней на  10000 гол. в    с. Медин  ТОВ «Україна»,  стабілізація та вирощування пор голів’я сільськогосподарських тварин і збільшення виробництва продукції тваринництва в господарствах ТОВ «Україна», ТОВ Агрофірма «Медобори». Основним із завдань є нарощування обсягів виробництва плодів та ягід  всіма категоріям господарств району.

БУДІВЕЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

В районі працює 7 будівельних організацій. Підрядні роботи цими підприємствами плануються на 2012 рік в сумі 10,5млн грн.

 

                                 ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ

 В районі працює  8 спільних малих підприємств з іноземними інвестиціями.

Обсяг зовнішньоторговельного обороту по району планується зменшити до  3850 тис.доларів США, що становить 81,2% до минулого року, за рахунок зменшення імпорту до 2910 тис.дол.США, що становить 80% до минулого року. Експорт підприємств району становитиме 600тис.дол.США, що відповідає 103% до минулого року. В районі, як і в області є  гостра проблема з налагодження виробництва імпортозамінної продукції (насамперед, сільськогосподарської продукції, харчових продуктів, будівельних матеріалів).

У малому підприємництві:у 2012 році кількість діючих малих підприємств буде  становити 122  одиниць, кількість діючих суб"єктів господарювання – фізичних осіб-підприємців  становитиме в 2012 році 1650 чол.

Інвестиційна діяльність

Обсяг капітальних інвестицій за рахунок усіх джерел фінансування на 2012 рік прогнозується в розмірі 87,4,0 млн. грн., зокрема, обсяг інвестицій в основний капітал – 81,8,0 млн. грн.

          У 2012 році район буде продовжувати  брати участь у проектах ЄС/ПРООН "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду. Також планується брати участь у Всеукраїнських проектах, спрямованих на розвиток району, які будуть реалізовуватися в Україні.

В галузі торгівлів 2012 році планується довести обсяг роздрібного товарообороту до 46,2 млн. грн., що становитиме 110,3% до минулого року.

В 2012 році планується надати платних послуг на суму 18,1 млн. грн., що буде становити 108,4%.

Планується відкрити 1 сучасний торговельний маркет "Теко" і 3 приватних магазини, відкрити 3 підприємства побутового обслуговування, зробити капітальний ремонт кафе «Сучасник».

         Основним завданням у частині зайнятості населення у 2012 році є: досягнення професійно-кваліфікаційної збалансованості попиту і пропозиції робочої сили; забезпечення ефективної зайнятості населення у 2012 році, недопущення зростання безробіття.

В 2012 році планується довести середньомісячну заробітну плату до 2047 грн.

Інфраструктура та розвиток житлово-комунального господарства

        У 2012 році планується  провести реконструкцію біологічних очисних споруд і каналізаційно-насосної станції м.Скалат, рекононструкція та  ліквідація аварійного стану, консервація та часткова реставрація  пам’ятки архітектури 1630року замку м.Скалата, які  включені у перелік заходів, передбачених проектом Угоди щодо регіонального розвитку Тернопільської області між Кабінетом Міністрів України та Тернопільською обласною радою.

У 2012 році планується залучити інвестиції на заміну вікон на енергозберігаючі у школах сіл Кошляки, Старий Скалат, Колодіївка, Лисичинці, які є учасниками проекту ЄС ПРООН «місцевий розвиток, орієнтований на громаду».

Буде проведено ремонт доріг з села Пальчинці через село Токи, а також дороги на Магдаліївку,Поділля, Хоптянку.

Охорона здоров’я

На 2012 рік заплановано:

-створити первинний медико-санітарний центр в смт.Підволочиськ;  

-зробити капітальний ремонт нового приміщення під  фельдшерсько-акушерський  пункт в с.Скорики.

-провести ремонтні роботи в приміщеннях фельшерсько-акушерських  пунктів сіл Панасівка, Клебанівка, Остап’є, Качанівка;

 -провести ремонт поліклінічного відділення Під волочиської КЦРЛ

-провести  ремонт хірургічного відділення Під волочиської КЦРЛ;

-придбати два автомобілі швидкої допомоги.   

Освіта

У 2012 році планується:

- розпочати реконструкцію приміщень гімназії ім..І.Франка;

-провести реконструкцію ЗОШ І-ІІІ ст. м.Скалат;

-провести заміну котлів НИИСТУ-5 на енергоефективні Скалатської ЗОШ І-ІІІст.

             З метою реалізації державної молодіжної політики у районі у 2012 році планується провести наступні заходи:           

        - проведення   в районі Всеукраїнської благодійної акції "Серце до серця";

-  благодійні акції до Дня захисту дітей;

- заходи до Дня молоді і Дня Конституції - святкові концерти в населених пунктах району, розваги для дітей та молоді, спортивні змагання, участь в обласних святкуваннях;

 

оздоровлення дітей району;           

- святкування 21-ї річниці Незалежності України - участь в організації та проведенні районного свята (ігри, розваги, концерти);

участь в обласній державно-громадській операції "Острів душі";

районний конкурс бізнес-планів підприємницької діяльності серед молоді;

- благодійні акції «У Великдень разом», "Миколай іде"  для дітей соціально незахищених категорій;

проведення благодійного марафону  "Добро повертається".

         В світлі підготовки  в Україні до Євро-2012 року на даний час в районі діє програма розвитку олімпійського руху в Підволочиському районі  на 2011 - 2014 роки, програма розвитку фізичної культури і спорту у сільській місцевості району  на 2012 – 2016 роки та  програма розвитку футболу планує в Під- волочиському  районі на 2010-2014 роки

-провести всеукраїнський турнір з мініфутболу серед юнаків пам’яті В.В.Миколайчука;

-провести всеукраїнський  турнір з гандболу серед юнаків пам’яті І.М.Поповича;

-взяти участь в чемпіонаті України з гандболу серед ветеранів в м.Ужгороді.

Культура

   У 2012 році планується провести ремонтні роботи, відновлення опалювальних систем  та впровадження енергозберігаючих технологій у закладах культури (альтернативне опалення,  заміна вікон та дверей).

Зокрема у селах Старий Скалат, Кам’янки, Скорики, Шельпаки, Терпилівка. Провести підготовка і проведення святкування визначних державних дат.

Зокрема: взяти участь у міжобласному театралізованому святі та святковому концерті до 93 –ї річниці Соборності України «Збруч-ріка єднання»;

організувати творчий звіт аматорських колективів Під волочиського району в м.Тернополі, присвячений Дню матері;

організувати районний фестиваль творчої молоді «Цвіт Надзбруччя»;

організувати святкування 500-річчя м.Скалата.

                                                                                                                                                                                      

ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМНИХ ЗАВДАНЬ

           Порівняльний аналіз основних очікуваних показників соціально- економічного та культурного розвитку району за 2011 рік, а також планових показників 2012 року вказує на можливість досягнення мети і завдань програми у 2012 році. Зокрема, у 2012 році прогнозується стабілізація основних економічних показників, а саме: плановий обсяг валового сукупного продукту, виробленого в основних сферах  матеріального виробництва очікується в сумі 546,8 млн.грн., що складе 100,2% до 2011 року.

Обсяг промислового виробництва у 2012 році складе 257,8млн.грн., що становитиме  100,1% до 2011 року.

У сільськогосподарській галузі  валової продукції планується  на рівні 2011року- 283 млн.грн.

У  малому  підприємництві передбачено збільшення кількості малих підприємств до 122. Обсяг роздрібного товарообороту  у 2012 році зросте до 46,2  млн.грн.

       

Начальник управління економіки та

розвитку інфраструктури райдержадміністрації                            П. І. Копач

 

ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ 

 

РІШЕННЯ

 

від 03 квітня 2012року                                                                    №147

смт Підволочиськ

 

Про програму соціально - економічного та культурного розвитку району на 2012 рік

 

Розглянувши та обговоривши розроблену управлінням економіки та розвитку інфраструктури райдержадміністрації програму соціально-економічного та культурного розвитку району на 2012 рік, затверджену розпорядженням голови райдержадміністрації від 27 січня 2012 року № 51, яка передбачає реальний стан економічної діяльності та націлена на пошукове поліпшення соціальної ситуації і підвищення рівня життя населення,  керуючись п. 16 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та враховуючи рекомендації постійних комісій районної ради від 29.03.2012року, районна рада

 

В И Р І Ш И Л А:

 

1.Затвердити основні показники програми соціально-економічного та культурного розвитку району на 2012 рік згідно з додатком.

2.Районній державній адміністрації відповідно до ст. 17 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» забезпечити виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку району на 2012 рік.

3.Інформацію районної державної адміністрації про хід виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку району на 2012 рік заслухати у ІІІ кварталі 2012 року, звіт – у першому півріччі 2013р.

4.Контроль за виконанням основних показників програми соціально-економічного та культурного розвитку району на 2012 рік покласти на профільні постійні комісії районної ради.

 

 

Голова районної ради                                              В.А.Городницький

 

 

П Р О Г Р А М А

соціально-економічного та культурного розвитку

Підволочиського району

на 2012 рік

 

І. Паспорт програми

1.

Ініціатор розроблення програми

Управління економіки та розвитку інфраструктури Підволочиської районної державної адміністрації

2.

Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення програми

Доручення голови районної державної адміністрації від 28 листопада 2011 року № 85 «Про організацію розроблення проекту програми соціально-економічного та культурного розвитку району на 2012 рік»

3.

Розробник програми

Управління економіки та розвитку інфраструктури райдержадміністрації

4.

Співрозробники програми

1.     Управління та відділи райдержадміністрації.

2. Підприємства та організації району

5.

Відповідальний виконавець програми

Управління економіки та розвитку інфраструктури райдержадміністрації

6.

Учасники програми

Управління та відділи райдержадміністрації, суб’єкти господарювання, місцеві ради

7.

 Термін реалізації програми

2012 рік

8.

Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь виконанні програми

Державний бюджет, обласний бюджет, районний бюджет

9.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідний для реалізації пріоритетних напрямків програми соціально-економічного та культурного розвитку Підволочиського району на 2012 рік, всього, у тому числі:

21231,4 тис. грн.

 

Кошти державного бюджету

7850 тис. грн.

 

Кошти місцевих  бюджетів

951,4 тис. грн.

 

Кошти інших джерел

12430 тис. грн.

 

  

 

ВСТУП

Програма соціально-економічного та культурного розвитку району на 2012 рік (далі – Програма) базується на аналізі соціально-економічної ситуації, що склалася у попередні роки, прогнозах, які враховують стан розвитку провідних галузей господарства району, а також зовнішні та внутрішні чинники. Вона визначає цілі та пріоритети соціально-економічного розвитку району на 2012 рік, а також комплекс заходів, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо реформування реального сектору економіки та соціальної сфери, забезпечення  економічної стабільності, підтримку найуразливіших верств населення, недопущення стрімкого зростання рівня безробіття, створення умов для економічного зростання  та підвищення реальних доходів громадян.

          Програму розроблено управління економіки разом з іншими управліннями та  відділами райдержадміністрації відповідно до Постанови  Кабінету міністрів України від 26 квітня 2003 р. №621 "Про розроблення прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку та складання проекту державного бюджету", на виконання доручення голови обласної державної адміністрації від 24 листопада грудня 2011 року №99 «Про організацію  розроблення проекту програми соціально-економічного та культурного розвитку Тернопільської області на 2012 рік».

          В основу програми покладені ключові положення передвиборчої Програми Президента України “Україна – для людей”, Програми економічних реформ на 2010–2014 роки “Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава”, Державної програми економічного і соціального розвитку України на 2012 рік, Стратегії розвитку Тернопільської області на період до 2015 року.

         Програма розроблена на основі вимог Конституції України з урахуванням:

Постанов Кабінету Міністрів України:

від 26 квітня 2003р. № 621 “Про розроблення прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку та складання проекту державного бюджету”;

від 29 листопада 2010 р. № 1090 “Про затвердження Державної цільової програми підтримки соціально-економічного розвитку малих міст на 2011–2015 роки”;

від 14 вересня 2011 р. №970 “Про схвалення проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік”.

Розпоряджень Кабінету Міністрів України:

а) від 7 грудня 2011 р. № 1237-р “Про затвердження плану заходів на 2012 рік щодо реалізації Державної стратегії регіонального розвитку на період

до 2015 року”;

б) від 21 березня 2011 р. № 219 “Питання організації підготовки проекту Державної програми економічного і соціального розвитку України на 2012 рік”.

Розпоряджень голів  обласної  та районної державних  адміністрації:

про  організацію виконання Державної цільової програми підтримки соціально-економічного розвитку малих міст на 2011–2015 роки;

про заходи щодо забезпечення цінової стабільності;

про забезпечення проведення оцінкирезультатів діяльності райдержадміністрації;

Доручень голів  обласної  та районної державних  адміністрації:

про моніторинг соціально-економічного розвитку малих міст;

про стабілізацію цінової ситуації на споживчому ринку та його наповнення продукцією місцевих виробників;

про організацію виконання та моніторинг стратегії розвитку Тернопільської області на період до 2015 року.

            Відповідно до пріоритетних напрямів програми Президента України “Україна – для людей” та Програми економічних реформ на 2010–2014 роки “Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава” у

програмі передбачений комплекс завдань та заходів, спрямованих на розвиток та модернізацію основних галузей виробничої та соціальної сфери району.

           Заходи програми спрямовані на забезпечення єдиної політики розвитку району в 2012 році шляхом об’єднання інтересів і можливостей місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, суб’єктів господарювання, громадськості з метою реалізації пріоритетних напрямків, визначених Стратегією розвитку Тернопільської області на період до 2015 року

та забезпечення сприятливих умов для розвитку району та покращення  добробуту населення району.

          При розрахунку основних показників соціально-економічного та культурного розвитку району на 2012 рік, формуванні пріоритетів розвитку та основних заходів, спрямованих на виконання Програми, враховано проекти та діючі регіональні цільові програми розвитку окремих галузей економіки та соціальної сфери.

Головною метою програми  у 2012 році є   зниження рівня безробіття, зростання добробуту населення району, підвищення якості життя через створення сприятливих передумов для інвестування пріоритетних галузей економіки, впровадження ресурсо- та енергозберігаючих технологій, систем управління якістю, скорочення непродуктивних витрат підприємств, стабілізації і нарощення власної сировинної бази, збільшення обсягів її переробки на наявних в районі виробничих потужностях, розширення обсягів збуту продукції на внутрішньому ринку, зростання експорту, безумовного дотримання державної дисципліни цін, законодавства про працю, підтримки малого і середнього бізнесу, реалізації регіональних (комплексних) програм розвитку, впровадження активних форм стимулювання зайнятості.

Виконання зазначених завдань стане вагомим підґрунтям для впровадження реформ у різних сферах, що у свою чергу дасть можливість забезпечити збалансований розвиток району, збільшити реальні доходи населення та створити умови для посилення економічної району.

ОСНОВНІ ПОКАЗНИКИ ПРОГРАМИ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО ТА КУЛЬТУРНОГО РОЗВИТКУ РАЙОНУ
НА 2012 РІК

            Незважаючи на позитивну динаміку розвитку району  в цілому,  залишилась ще низка проблемних питань розвитку окремих секторів економіки та соціальної сфери, від вирішення яких великою мірою залежатиме виконання програми соціально-економічного розвитку району у 2012 році.

         Серйозними факторами, що обмежують розвиток, є:

? у промисловості: нестача власних обігових коштів та капітальних вкладень у модернізацію виробничих потужностей, розширення асортименту та нарощування обсягів виробництва; зростання цін на енергоносії (електроенергія, газ), що негативно впливає на собівартість продукції та її конкурентоспроможність;  високий знос основних фондів, низький рівень переробки місцевої сировини та висока ресурсозатратність виробництва, обмежена платоспроможність суб'єктів внутрішнього ринку, недостатня потужність фінансово-кредитної системи, недостатні темпи впровадження

інноваційних процесів у виробництво;

?у сільському господарстві: недостатньо розвинуті кредитно- фінансові  механізми підтримки сільгоспвиробників, у тому числі лізингу сільськогосподарської техніки; дефіцит оборотних коштів у агропідприємствах;

недостатній розвиток тваринництва, що призводить до низького рівня зайнятості на селі і не раціонального землекористування, скорочення сировинної бази для переробних підприємств області;

?у будівництві: банкрутство та/або призупинення діяльності ряду будівельних організацій; недостатні видатки на реалізацію за рахунок бюджетних коштів великих інфраструктурних проектів та проектів з енергозбереження у бюджетній сфері, житлово-комунальному господарстві;

?в торгівлі: скорочення реалізації споживчих товарів через недостатню купівельну спроможність населення;

?у фінансовій сфері: валютні коливання, що негативно впливають зовнішньоторговельний оборот району; суттєве зменшення обсягів кредитування на фоні виведення коштів населення із банківського сектора через розрив або не поновлення депозитних договорів; можливість різкого зростання питомої ваги проблемних кредитів через девальвацію національної валюти; погіршення платіжно-розрахункової дисципліни через погіршення ліквідності банківських установ;

 

? на ринку праці: складна демографічна ситуація, трудова міграція за кордон, низька мотивація до праці, невідповідність професійно-кваліфікаційної структури попиту та пропозиції на місцевих ринках праці, наявність тіньової зайнятості; низькі темпи зростання реальної заробітної плати; заборгованість із виплати заробітної плати;

?у бюджетній сфері: висока питома вага зносу основних засобів та енергоємність підприємств житлово-комунального господарства, значна диференціація територій району  за рівнем податкоспроможності, недостатня фінансова дисципліна суб’єктів господарювання та розпорядників бюджетних коштів.

           До найголовніших проблемних питань соціально-економічного розвитку району можна віднести структурні проблеми, вирішення яких неможливе у коротко- і середньостроковій перспективі, зокрема:

зношеність основних фондів підприємств;

значна енерго- та матеріалоємність виробництва;

недостатні темпи впровадження інноваційних процесів у виробництво;

низька активність підприємств щодо впровадження у виробництво нових видів конкурентоспроможної продукції та диверсифікації ринків збуту;

недостатньо розвинута ринкова інфраструктура;

низька інвестиційна активність підприємств та динаміка залучення іноземних інвестицій;

переважання якісних характеристик деякої іноземної продукції над вітчизняною (сільськогосподарська техніка, комплектуючи та запчастини до

неї, вантажні автомобілі тощо);

невелика кількість експорт-орієнтованих виробничих підприємств в районі, які виготовляють конкурентноздатну для іноземних ринків продукцію;

недостатній розвиток виробничої та соціальної інфраструктури;

розбалансована структура зайнятості населення на фоні тінізації економічних процесів;

           Саме на вирішення нагальних проблем району та досягнення основної мети – забезпечення зростання добробуту населення району  спрямовані пріоритетні завдання розвитку району у 2012 році.

 

ГОЛОВНІ ПРІОРИТЕТИ, ЗАВДАННЯ І ОСНОВНІ ПОКАЗНИКИ ПРОГРАМИ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО ТА КУЛЬТУРНОГО РОЗВИТКУ РАЙОНУ НА 2012 РІК

 

           Ключовим пріоритетом Програми соціально-економічного та культурного розвитку району на 2012 рік  є забезпечення зростання добробуту населення району.

 

Серед головних пріоритетів розвитку району:

-   Підвищення конкурентоспроможності агропромислового комплексу району  та забезпечення продовольчої безпеки.

-    Розвиток  туристично-рекреаційного потенціалу.

-   Розвиток сучасної інфраструктури населених пунктів району та підвищення рівня техногенної безпеки.

- Впровадження енергозберігаючих технологій та підвищення енерго-ефективності.

-   Формування нової якості та доступності послуг з освіти та охорони здоров’я, розвиток фізкультури та спорту.

 

Основні завдання на 2012 рік:

- впровадження реформ в реальному секторі економіки та у соціальній сфері з метою закріплення позитивної динаміки економічних показників, розширення ринку праці, зростання доходів бюджетів різних рівнів та населення, покращення умов життєзабезпечення населення району;

- створення сприятливих умов для залучення інвестицій та ведення бізнесу в району  через впровадження заходів щодо ефективної роботи дозвільних служб за принципом організаційної єдності, дерегуляцію господарської діяльності, зменшення тиску контролюючих органів на суб’єктів господарювання, використання можливостей пільгового оподаткування окремих видів господарської діяльності;

- збільшення сировинної бази для молокопереробних та м’ясопереробних підприємств за рахунок проведення будівництва і реконструкції молочних та

відгодівельних комплексів і встановлення технологічного обладнання на свинокомплексах; збільшення площ посадки та нарощування обсягів виробництва жита, плодів і ягід господарствами району;

- будівництво об’єктів сільськогосподарської інфраструктури з метою якісного збереження, реалізації і переробки продукції рослинництва;

- створення сучасних об’єктів туристичної інфраструктури; збереження об’єктів культурної спадщини; розвиток етнічних культур, звичаїв, традицій, народної творчості;

- забезпечення захисту населених пунктів, територій, сільськогосподарських угідь і виробничих об’єктів від шкідливої дії вод, покращення санітарно-епідеміологічного стану водних об’єктів району та зниження рівня негативного впливу на здоров’я населення;

- реалізація програми підготовки робітничих кадрів, що дозволить забезпечити ринок праці висококваліфікованими кадрами, покращити надання освітніх послуг;

- забезпечення ефективного енергоспоживання на об’єктах бюджетної сфери з метою запобігання надмірному використанню енергоносіїв та зростанню видатків державного бюджету на утримання закладів бюджетної сфери; забезпечення економії енергоресурсів  шляхом використання альтернативних видів палива;

- підвищення якості надання медичної допомоги та освітніх послуг і забезпечення сучасного медичного обслуговування населення, зниження рівня міграції за кордон висококваліфікованих фахівців-медиків та освітян; створення умов для впровадження здорового способу життя, залучення населення до масового спорту як важливої складової, покращення якості та тривалості активного життя населення району.

План дій місцевих органів виконавчої влади щодо реалізації Програми систематизовано у таблицях «Пріоритетні напрямки соціально-економічного та культурного розвитку району на 2012 рік» та «Основні заходи щодо виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку району на 2012 рік»(таблиця 2 і 3).

 

ОСНОВНІ ПОКАЗНИКИ ПРОГРАМИ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО ТА КУЛЬТУРНОГО РОЗВИТКУ РАЙОНУ
НА 2012 РІК

У 2012 році валовий сукупний продукт прогнозується в розмірі 551,3 млн. грн.,  зокрема, промисловість – 257,8 млн. грн., сільське господар­ство – 283,0 млн. грн., будівництво – 10,5 млн. грн.

Збільшення обсягу валового регіонального продукту пояснюється нарощуванням обсягів виробництва у промисловості, сільському господарстві, будівництві. Прогнозується збільшення обсягів роздрібного товарообігу та платних послуг.

Промисловість

          Згідно прогнозу на 2012 рік обсяги промислового виробництва району    складуть 257,8 млн. грн., що становитиме 100,1% до рівня 2011 року. Основними заходи програми передбачено сприяти  роботі Новосілківського місця провадження діяльності «Укрспирт» та  виведенню на повну потужність ТДВ «Шустов спирт», ТОВ «Заготсервіс».

 

Сільське господарство

По прогнозу на 2012 рік всіма категоріями сільськогосподарських підприємств та населенням району планується виробити валової продукції в порівняльних цінах 2005 року на суму 283,0 млн. грн. і забезпечити виробництво основних видів продукції в таких обсягах:

зернові культури  - 163,2тис. тонн                   

цукрові буряки      - 278,0 тис. тонн                           

картопля                -  788,2 тис. тонн                          

овочі                       -  143,8 тис. тонн                         

м’ясо в живій вазі – 4,0 тис. тонн                    

молоко                     - 29,9,0 тис. тонн                       

яйця                         -  16,0 млн. шт.                 

          Програмою передбачено створення та розвиток великотоварного виробництва тваринницької продукції, а саме:  введення в дію комплексу по вирощуванню свиней на  10000 гол. в    с. Медин  ТОВ «Україна»,  стабілізація та вирощування  голів’я сільськогосподарських тварин і збільшення виробництва продукції тваринництва в господарствах ТОВ «Україна», ТОВ Агрофірма «Медобори». Основним із завдань є нарощування обсягів виробництва плодів та ягід  всіма категоріям господарств району.

У малому підприємництві:у 2012 році кількість діючих малих підприємств буде  становити 122  одиниць, кількість діючих суб"єктів господарювання – фізичних осіб-підприємців  становитиме в 2012 році 1650 чол.

Інвестиційна діяльність

Обсяг капітальних інвестицій за рахунок усіх джерел фінансування на 2012 рік прогнозується в розмірі 87,4,0 млн. грн., зокрема, обсяг інвестицій в основний капітал – 81,8,0 млн. грн.

В галузі торгівлів 2012 році планується довести обсяг роздрібного товарообороту до 46,2 млн. грн.

В 2012 році планується надати платних послуг на суму 18,1 млн. грн.

Планується відкрити 1 сучасний торговельний маркет "Теко" і 3 приватних магазини, відкрити 3 підприємства побутового обслуговування, зробити капітальний ремонт кафе «Сучасник».

         Основним завданням у частині зайнятості населення у 2012 році є: досягнення професійно-кваліфікаційної збалансованості попиту і пропозиції робочої сили; забезпечення ефективної зайнятості населення у 2012 році, недопущення зростання безробіття.

В 2012 році планується довести середньомісячну заробітну плату до 2047 грн.

 

Інфраструктура та розвиток житлово-комунального господарства

        У 2012 році планується  провести реконструкцію біологічних очисних споруд і каналізаційно-насосної станції м.Скалат, рекононструкцію та  ліквідацію аварійного стану, консервацію та часткову реставрацію  пам’ятки архітектури 1630року замку м.Скалата, які  включені у перелік заходів, передбачених проектом Угоди щодо регіонального розвитку Тернопільської області між Кабінетом Міністрів України та Тернопільською обласною радою.

У 2012 році планується залучити інвестиції на заміну вікон на енергозберігаючі у школах сіл Кошляки, Старий Скалат, Колодіївка, заміну покрівлі шеоли с.Лисичинці, які є учасниками проекту ЄС ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».

 

Охорона здоров’я

На 2012 рік заплановано:

- створити первинний медико-санітарний центр в смт.Підволочиськ;  

- зробити капітальний ремонт нового приміщення під  фельдшерсько-акушерський  пункт в с.Скорики.

- провести ремонтні роботи в приміщеннях фельшерсько-акушерських  пунктів сіл Остап’є, Качанівка;

 - провести  ремонт хірургічного відділення Під волочиської КЦРЛ.

Освіта

У 2012 році планується:

-провести реконструкцію ЗОШ І-ІІІ ст. м.Скалат;

-провести заміну котлів НИИСТУ-5 на енергоефективні Скалатської ЗОШ І-ІІІст.

 

Культура

   У 2012 році планується  відновлення опалювальних систем  та впровадження енергозберігаючих технологій у закладах культури               (альтернативне опалення,  заміна вікон та дверей),

підготовка і проведення святкування визначних державних дат.

Зокрема: взяти участь у міжобласному театралізованому святі та святковому концерті до 93 –ї річниці Соборності України «Збруч-ріка єднання»;

-         організувати творчий звіт аматорських колективів Під волочиського району в м.Тернополі, присвячений Дню матері;

-         організувати районний фестиваль творчої молоді «Цвіт Надзбруччя»;

-         організувати святкування 500-річчя м.Скалата.

З метою реалізації державної молодіжної політики у районі у 2012 році планується провести наступні заходи: 

        - проведення   в районі Всеукраїнської благодійної акції "Серце до серця";

-  благодійні акції до Дня захисту дітей;

- заходи до Дня молоді і Дня Конституції - святкові концерти в населених пунктах району, розваги для дітей та молоді, спортивні змагання, участь в обласних святкуваннях;

 

 

-    оздоровлення дітей району;                                                              

- святкування 21-ї річниці Незалежності України - участь в організації та проведенні районного свята (ігри, розваги, концерти);

-    участь в обласній державно-громадській операції "Острів душі";

-    районний конкурс бізнес-планів підприємницької діяльності серед молоді;

- благодійні акції «У Великдень разом», "Миколай іде"  для дітей соціально незахищених категорій;

-    проведення благодійного марафону  "Добро повертається".

         В світлі підготовки  в Україні до Євро-2012 року на даний час в районі діє програма розвитку олімпійського руху в Підволочиському районі  на 2011 - 2014 роки, програма розвитку фізичної культури і спору у сільській місцевості району  на 2012 – 2016 роки та  програма розвитку футболу в Під- волочиському  районі на 2010-2014 роки, а також

-провести всеукраїнський турнір з мініфутболу серед юнаків пам’яті В.В.Миколайчука;

-провести всеукраїнський  турнір з гандболу серед юнаків пам’яті І.М.Поповича;

-взяти участь в чемпіонаті України з гандболу серед ветеранів в м.Ужгороді.

          У 2012 році район буде продовжувати  брати участь у проектах ЄС/ПРООН "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду. Також планується брати участь у Всеукраїнських проектах, спрямованих на розвиток району, які будуть реалізовуватися в Україні.

 

 

ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМНИХ ЗАВДАНЬ

           Порівняльний аналіз основних очікуваних показників соціально- економічного та культурного розвитку району за 2011 рік, а також планових показників 2012 року вказує на можливість досягнення мети і завдань програми у 2012 році. Зокрема, у 2012 році прогнозується зростання основних економічних показників, а саме: плановий обсяг валового сукупного продукту, виробленого в основних сферах  матеріального виробництва очікується в сумі 546,8 млн.грн., що складе 100,2% до 2011 року.

Обсяг промислового виробництва у 2012 році складе 257,8млн.грн., що становитиме  100,1% до 2011 року.

У сільськогосподарській галузі  валової продукції планується  на рівні 2011року- 283 млн.грн.

У  малому  підприємництві передбачено збільшення кількості малих підприємств до 122. Обсяг роздрібного товарообороту  у 2012 році зросте до 46,2  млн.грн.

        Порівняльний аналіз економічних показників розвитку  району вказує на можливість виконання плану доходів місцевих бюджетів району та виконання завдань щодо мобілізації платежів до Державного бюджету України.

Порівняльний аналіз основних показників соціально-економічного та культурного розвитку області за 2010 (факт), 2011 (факт і план) та 2012 (план) роки наведено у таблиці 1.

    

ОРГАНІЗАЦІЯ ТА КОНТРОЛЬ ЗА ХОДОМ ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ, РЕАЛІЗАЦІЯ ОСНОВНИХ ПОЛОЖЕНЬ ПРОГРАМИ

фЗабезпечення виконання завдань програми передбачається шляхом поетапного та якісного виконання пріоритетних завдань та заходів виконавцями.

Заходи Програми передбачають удосконалення існуючих та формування нових механізмів, які забезпечуватимуть виконання мети і завдань Програми на 2012 рік та середньострокову перспективу. Система заходів визначає терміни та конкретних виконавців і буде впроваджена до виконання шляхом прийняття відповідних розпорядчих документів та виконання затверджених в установленому порядку регіональних цільових програм. Основними виконавцями заходів програми є структурні підрозділи районної державної адміністрації, суб’єкти господарювання, які діють на території району.

Районна  державна адміністрація визначає першочерговість виконання заходів з урахуванням пріоритетних напрямків Програми і наявності фінансових та інших ресурсів.

Основні показники та окремі заходи Програми можуть коригуватися, з урахуванням соціально-економічної ситуації в регіоні, з відповідним погодженням у встановленому порядку з районною радою, обласною державною адміністрацією.

Механізм реалізації заходів та контроль за виконанням Програми передбачає:

–                   постійний моніторинг виконання основних показників та заходів;

–                   щоквартальний розгляд питання про хід виконання Програми на засіданнях колегії районної державної адміністрації;

–                   підготовку розпорядчих документів районної державної адміністрації з питань її виконання;

–                   відповідальність виконавців, що беруть участь у реалізації заходів.

Координацію діяльності виконавців Програми здійснює управління економіки та розвитку інфраструктури районної державної адміністрації.

Районна  державна адміністрація, за підсумками 2012 року, звітує про хід виконання та ефективність реалізації заходів Програми на сесії районної ради.

 

 

Керуючий справами виконавчого

апарату районної ради                                             М.М.Рубльовський

 

                                                                                                 ОСНОВНІ ЗАХОДИ

щодо виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку

Тернопільської області на 2012 рік

з/п

Назва заходу

Термін виконання

Відповідальні виконавці

Примітка

1. Впровадження  Програми економічних реформ на 10- 14 роки

1,1

Створити первинний медико санітарний центр в смт. Підволочиськ

2012

Відділ охорони здоров’я райдержадміністрації

 

1,2

Реорганізувати заклади освіти в районі з метою оптимізації використання бюджетних коштів

2012

Відділ освіти райдержадміністрації

 

1,3

Виконання «Програми розвитку земельних відносин 2007-2015 р.р.», « Про  використання та охорони земель в Під волочиському на 2011-2018»

2012

Місцеві ради, Управління Держкомзему в Під волочиському районі Тернопільської обл.

 

1.4.

Виконати заходи, розроблені галузями економіки і визначені пріоритетними напрямами соціально-економічного розвитку району

2012

Структурні підрозділи райдержадміністрації, місцеві ради,СПД.

 

2. Промисловість, транспорт і зв’язок

2,1

Налагодження виробництва і вихід на проектну потужність ТДВ «Шустов спирт»

2012

Управління економіки та розвитку інфраструктури райдержадміністрації ТДВ «Шустов спирт»

 

2,2

Прийняти участь у виставці презентації вітчизняних товарів «Барвиста Україна» в. м.Києві

2012

Управління агропромислового розвитку райдержадміністрації ТДВ ЗАТ«Шустов спирт»

 

2.3

Нарощення виробництва продукції за рахунок  експорту продукції ТОВ «Заготсервіс»

2012

Управління економіки та розвитку інфраструктури райдержадміністрації ТОВ «Заготсервіс»

 

2.4

Збільшити виробництво продукції ТОВ «Кар’єр Новосілка » за рахунок модернізації виробництва.

2012

ТОВ «Кар’єр Новосілка»

 

3. Агропромисловий комплекс

3,1

Подальше впровадження у виробництво нових ресурсозберігаючих технологій вирощування с/г культур – технології з елементами точного землеробства, які базуються на космічній навігації при використанні широкозахватних багатоопераційних агрегатів точного висіву і обробітку ґрунту. За рахунок цього буде зменшено виробничі затрати і покращення фінансового стану сільгосппідприємств.

2012

Спеціалісти управління АПР, керівники та спеціалісти с/г підприємств

 

3,2

Культивування сидеральних культур на органічне добриво, мульчування ґрунту пожнивними рештками, що покращить родючість ґрунту і збільшить урожайність с/г культур.

 

2012

Спеціалісти управління АПР, керівники та спеціалісти с/г підприємств.

 

3.3

Закладка і вирощування  саду 20 га

2012

ТОВ «Україна», с.Скорики, управління агропромислового розвитку РДА

 

3,4

Стабілізація та нарощування поголів’я  с/г тварин і збільшення виробництва продукції тваринництва в господарствах: ТОВ «Україна», ТОВ «Агрофірма «Медобори» за участю науковців

2012

Керівники та спеціалісти ТОВ «Україна»,

ТОВ «Агрофірма «Медобори»

 

3,5

Будівництво комплексу по вирощуванню свиней  потужністю 10 тисяч голів

2012

Керівництво ТОВ «Україна».

 

3.6

 

 

 

 

4. Капітальне будівництво, інвестиційна та зовнішньоекономічна діяльність

4.1.

Введення в експлуатацію житлового багатоквартирного будинку

2012

ЖБК «Яселко»

 

4.2.

Виготовлення проектної документації на будівництво кварталу садибної забудови

2012

Підволочиська селищна рада

 

4,2

Участь у реалізації ІІ фази проекту ЄС /ПРООН «Місцевий розвиток орієнтований на громаду»

2012

Управління економіки та розвитку інфраструктури райдержадміністрації,районна рада, місцеві ради.

 

4.3

Реконструкція ЗОШ І-ІІІ ст.. з добудовою навчальних класів, харчоблоку, спортивного і актового залу, басейну м.Скалат

2012

Відділ освіти райдержадміністрації

 

4.4

Заміна вікон на метало пластикові Ново сільської ЗОШ І-ІІІ ст..

2012

Відділ освіти райдержадміністрації

 

4.5

Заміна вікон на метало пластикові Староскалатської ЗОШ І-ІІІ ст..

2012

Відділ освіти райдержадміністрації

 

4.6

Заміна вікон на метало пластикові Кошляківської ЗОШ І-ІІІ ст.

2012

Відділ освіти райдержадміністрації

 

4.7

Заміна вікон на метало пластикові Колодіївської ЗОШ І-ІІІ ст.

2012

Відділ освіти райдержадміністрації

 

4.8

Заміна покрівлі  Лисичинської ЗОШ І-ІІ ст..

2012

Відділ освіти райдержадміністрації

 

4.9

Заміна котлів НИИСТУ-5 на енергоефективні Скалатської ЗОШ І-ІІІ ст.

2012

Відділ освіти райдержадміністрації

 

4.10

Ремонт даху та проведення благоустрою амбулаторії загальної практики сімейної медицини с. Кошляки

до 1. 09. 2012 року

Головний лікар Підволочиської ЦКРЛ

 

4.11

Заміна вікон на метало пластикові в Підволочиській КЦРЛ

2012

Головний лікар Підволочиської ЦКРЛ

 

4.14

Ремонт даху амбулаторії загальної практики сімейної медицини с. Остап’є

до 1. 10. 2012 року

Головний лікар Підволочиської ЦКРЛ

 

4.15

Благоустрій території Скалатської КРЛ

до 1. 10. 2012 року

Головний лікар Підволочиської ЦКРЛ

 

4.16

Капітальний ремонт нового приміщення під фельдшерський пункт в с. Скорики

2012 рік

Головний лікар Підволочиської ЦКРЛ

 

4.17

Проведення ремонтних робіт із заміною вікон на метало пластикові та благоустрою амбулаторії загальної практики сімейної медицини села Качанівка

2012 рік

Головний лікар Підволочиської ЦКРЛ

 

4.18

Ремонт хірургічного відділення Підволочиської  КЦРЛ

2012 рік

Головний лікар Підволочиської ЦКРЛ

 

4.20

Встановити опалення і провести ремонтні роботи в міському будинку культури м.Скалат

2012

Відділ культури і туризму райдержадміністрації, Скалатська міська рада

 

4,21

Будівництво цеху по виробництву комбікормів.

2012

 ТОВ «Україна».

 

4,22

Реконструкція Стадіону в м.Скалаті 300 тис грн..

2012

Скалатська міська рада

 

5. Житлово–комунальне господарство

5.1.

Ремонт  доріг м.Скалата

2012

Скалатська міська рада

 

5.2.

Ремонт будинків центральної частини м.Скалата

2012

Скалатська міська рада

 

5.3

Реконструкція освітлення вул. Шептицького, Осипова 20 тис.грн. смт Підволочиськ

2012

Селищна рада

 

5.4

Капітальний ремонт доріг смт Під волочиська вул. :Лисенка, Мазепи ,Корольова -430 тис.грн.

2012

Селищна рада

 

5,5

Реконструкція тротуарів смт.Підволочиськ вул.Д.Галицького-200 м.-23.5 тис.грн.

2012

Селищна рада

 

5,6

Реконструкція біологічних очисних споруд і КНС м.Скалат на суму 1333 тис.грн.

2012

Скалатська міська рада

 

6. Торгівля та послуги

6.1

Відкриття  магазинів, в тому числі: 1 маркетів «ТЕКО» в с. Шельпаки , 3 приватних: с.Кошляки, смт.Підволочиськ, м.Скалат

 

2012

Підволочиське рай СТ

СПД

 

6.2

Капітальний ремонт кафе «Сучасник»

2012

Підволочиське рай СТ

 

6.3

Відкриття 3 –ох підприємств  побутового обслуговування :1перукарня, 1 станція по ремонту автомобілів, 1 майстерня по ремонту взуття.

2012

Управління економіки та розвитку райдержадміністрації,місцеві ради,СПД

 

6,4

Забезпечення реалізації в торговельних мережах товарів місцевих виробників

2012

Управління економіки та розвитку райдержадміністрації,місцеві ради,

 

6,5

Вжиття заходів щодо легалізації найманих працівників у сфері торгівлі та послуг.

2012

Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації,місцеві ради

 

6.6

Забезпечення підготовки кадрів для сфери послуг та участь в обласному та регіональних конкурсах у сфері побутового обслуговування

2012

Управління економіки та розвитку райдержадміністрації,місцеві ради,СПД

 

7. Мале підприємництво

7,1

Участь у бізнес –зустрічах, презентаціях, виставкових заходів, круглих  столів тощо у рамках укладених угод про співпрацю області з регіонами України та адміністративно – територіальними одиницями зарубіжних країн; участь в аналогічних заходах в Україні та за кордоном, з презентацією інвестиційного матеріалу

2012

Управління економіки та розвитку інфраструктури райдержадміністрації, підприємці та підприємства району

 

7.2

Забезпечити видачу документів дозвільного характеру за принципом « Єдиного вікна».

З 1.01.2012 року

Державний адміністратор дозвільні органи

 

7,3

Розробити та затвердити план підготовки проектів регуляторних актів

2012

Управління  економіки та розвитку інфраструктури, Юридичний сектор райдержадміністрації

 

7,4

Оприлюднити проекти регуляторних актів

2012

Управління  економіки та розвитку інфраструктури райдержадміністрації

 

7,5

Здійснювати виплату одноразової допомоги по безробіттю громадянам, зареєстрованим в установленому порядку службою зайнятості на розвиток підприємницької діяльності

2012

Районний центр зайнятості

 

7,6

Організувати святкування Дня підприємця, визначити кращих суб’єктів малого підприємництва

2012

Управління економіки та розвитку інфраструктури, відділ організаційної роботи апарату райдержадміністрації

 

7,7

Організувати участь суб’єктів підприємницької діяльності у місцевих, регіональних виставках ярмарках, виставках, семінарах, конкурсах з метою обміну досвідом

2012

Управління  економіки та розвитку інфраструктури, агропромислового розвитку  райдержадміністрації

 

8. Туризм та рекреація

8.1

Реставрація   Скалатського замку

2012

Скалатська міська рада, обласна програма «Замки Під волочиська»

 

8.2

Ремонт  та  відкриття  Підволочиського краєзнавчого музею

2012

Під волочиська районна рада

 

9. Фінансова діяльність

9,1

Щомісячний моніторинг сплати податків до державного та місцевих бюджетів по основних бюджетоутворюючих  підприємствах

2012

ДПІ в Під- волочиському районі, фінансове управління райдержадміністрації

 

9,2

Контроль за результатами фінансової діяльності підприємств

2012

Управління економіки та розвитку інфраструктури райдержадміністрації, комісія з вивчення безприбуткової діяльності суб’єктів господарювання

 

9.3

За рахунок введення комплексу по вирощуванню свиней потужністю 10 тис.гол.  планується одержати прибутку в сумі 450тис.грн.

2012

ТОВ «Україна».

 

9,4

За рахунок заключення договорів оренди землі «ВАТ Тернопільський кар’єр» одержати додаткові надходження до бюджету в сумі 300тис.грн.

2012

Підволочиська РДА, Галущинецька сільська рада, ВАТ «тернопільський кар’єр»

 

9.5

За рахунок виконання комплексної програми  енергоефективності та енергозбереження на 2010-2014 роки зекономити бюджетні кошти в сумі 230 тис.грн.

2012

Управління економіки та розвитку інфраструктури, відділ освіти, охорони здоров’я  райдержадміністрації

 

10. Населення та ринок праці

10,1

З метою детінізації виплати заробітної плати проводити оперативні перевірки суб’єктів господарювання щодо наявності оформлених трудових відносин  у працівників допущених до виконання службових обов’язків.

201

Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації

 

10,2

Продовжити роботу тимчасової  комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати(грошового забезпечення),пенсій, стипендій та інших соціальних виплат з метою повної ліквідації боргів із виплати заробітної плати, збільшення її середнього розміру.

2012

Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації

 

10,3

Проводити щомісячний моніторинг середньомісячної заробітної плати за видами економічної діяльності  та щотижневий оперативний моніторинг виплати заробітної плати на підприємствах боржниках.

2012

Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації

 

10,4

Визначити одним з пріоритетних завдань зростання рівня середньомісячної заробітної плати, посилити контроль за дотриманням мінімальних гарантій в оплаті праці, виконанням норм Генеральної та галузевої угод.

2012

Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації

 

10.5

Вжити заходів щодо зменшення втрат робочого часу з дозволу адміністрації  на підприємствах і не допускати практики неповного робочого дня.

2012

Управління праці та соціального захисту райдержадміністрації, КППП «Ринок», ВАТ Під-волочиська ФПВ, ЗАТ «Фабрика Лотос»,, ТОВ «Кераміс»,ТОВ «Терра», ТОВ «Новагріс».

 

10.6

Проводити дієві заходи щодо проведення на підприємствах, установах та організаціях району атестації робочих місць за умовами праці з метою забезпечення соціальних прав та гарантій найманих працівників.

2012

Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації

 

10.8

Працевлаштування безробітних на дотаційні робочі місця

2012

районний центр зайнятості

 

11. Освіта

11.1

Провести районні фестивалі - конкурси в школах району

2012

Відділ освіти райдержадміністрації

 

11.2

Провести районний огляд-конкурс на кращу систему право виховної роботи

2012

Відділ освіти райдержадміністрації

 

11.3

Провести районний фестиваль для обдарованої молоді «Веселка Надзбруччя»

2012

Відділ освіти райдержадміністрації

 

11.4

Відзначення Дня працівників освіти

2012

Відділ освіти райдержадміністрації

 

12.Охорона здоров’я

12.1

Придбати біохімічний аналізатор  на суму 35 тис.грн.

2012

Головний лікар Підволочиської ЦКРЛ

 

12.2      

Придбати 2 апарати АКГ на суму 20 тис.грн.

2012

Головний лікар Підволочиської ЦКРЛ

 

                                                                                                   13.Культура

13,1

Взяти участь у міжобласному театралізованому святі та святковому концерті до 93-ої річниці Соборності України «Збруч –ріка єднання»

2012

Відділ культури і туризму райдержадміністрації,

 

13,2

Організувати творчий звіт аматорських колективів Під волочиського району в м.Тернополі, присвячений Дню матері

2012

Відділ культури і туризму райдержадміністрації,

 

13,3

Організувати районний фестиваль творчої молоді «Цвіт Надзбуччя»

2012

Відділ культури і туризму райдержадміністрації,

 

13,4

Організувати святкування 500-річчя м.Скалата

2012

Відділ культури і туризму райдержадміністрації,

 

14. Охорона навколишнього природного середовища

14,1

Створення та накопичення районного матеріального резерву Підволочиського району для виконання заходів, спрямованих на запобігання та ліквідацію надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру

2012

Відділ з надзвичайних ситуацій райдержадміністрації

 

14,2

Розвиток системи зв’язку, оповіщення та інформатизації цивільного захисту Підволочиського району на 2011-2013 роки

2012

Відділ з питань надзвичайних ситуацій райдержадміністрації,цех телекомунікаційних послуг № 12, Тернопільська дирекція ВАТ «Укртелеком»

 

15. Інші організаційні заходи

15,1

Провести всеукраїнський турнір мініфутболу серед юнаків пам’яті  В.В Миколайчика

2012

Відділ молоді та спорту райдержадміністрації,Підволочиська ДЮСШ

 

15,2

Провести всеукраїнський турнір з гандболу серед юнаків пам’яті І.М Поповича

2012

Відділ молоді та спорту райдержадміністрації,Підволочиська ДЮСШ

 

15,3

Взяти участь в чемпіонаті України з гандболу серед ветеранів в м.Ужгороді

2012

Відділ молоді та спорту райдержадміністрації,Підволочиська ДЮСШ

 

15,4

Взяти участь в ІV-х всеукраїнських іграх школярів (юнаків) з гандболу.

2012

Відділ молоді та спорту райдержадміністрації,Підволочиська ДЮСШ

 

15,5

Взяти участь в чемпіонаті України серед молоді та дорослих з важкої атлетики

 

Скалатська ДЮСШ

 

 

Керуючий справами

виконавчого апарату районної ради                                                           М.М.Рубльовський 

 

 

ПРІОРИТЕТНІ НАПРЯМКИ

соціально-економічного та культурного розвитку Підволочиського району на 2012 рік

 

з/п

Пріоритетне завдання соціально–економічного розвитку

Проблема, на розв’язання якої, буде спрямоване пріоритетне завдання

Обсяги фінансування (тис.грн.)

Головний

розпорядник коштів або відп. виконавець

всього

Держ.

бюджет

Місц. бюдж.

Інші

джерела

1

Збільшення обсягів інвестицій у пріоритетні галузі економіки району

Завершення будівництва комплексу по вирощуванню свиней  потужністю 10 тисяч голів,

 Введення в експлуатацію багатоквартирного будинку

 

8000

 

 

2000

 

 

 

 

 

8000

 

 

2000

 

ТОВ «Україна» с.Медин

 

 

ЖБК «Яселко» смт.Підволочиськ

 

 

 

Закладання і догляд за молодими садами

1250

1250

 

 

управління агропромислового розвитку РДА, ТОВ «Україна»ТОВ «Україна» с.Скорики, с.Камянки  ТОВ «Галичанка»

 

 

Здешевлення відсоткової ставки залучених кредитів с/г товаровиробниками

6000

6000

 

 

Управління агропромислового розвитку РДА

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Сприяння впровадженню ресурсо- та енергозберігаючих технологій, систем управління якістю

Заміна вікон на метало пластикові в КЦРЛ смт. Підволочиськ

80

 

 

80

Головний лікар Підволочиської КЦРЛ

 

 

Заміна вікон в школах

800

 

120

680

Відділ освіти райдержадміністрації

 

 

Модернізації котелень та котельного обладнання на об’єктах бюджетної сфери та комунальної теплоенергетики  з ви користання місцевих видів палива

490

 

490

 

Бюджетні установи району

 

 

Проведення санації житлових будинків, бюджетних установ

91,4

 

91,4

 

Міська ,селищна рада, бюджетні установи ЖКГ .

 

 

Впровадження систем електроопалення

 ( електротепло - акумуляційного обігріву та гарячого водопостачання)

 

 

 

 

Сільські ради району, відділ культури та туризму

3

Розвиток виробничої та соціальної інфраструктури місцевого та загальнодержавного значення

Виготовлення проектно-кошторисної документації та реконструкція очисних споруд смт. Підволочиськ

280

 

 

280

Селищна рада

 

 

Проведення поточного ремонту доріг комунальної власності

1800

600

200

1000

Виконкоми місцевих рад

5

Створення умов для сталого розвитку людських ресурсів на базі функціонування ефективної системи соціальних послуг

Ремонт сільських  амбулаторій і фапів  району

250

 

20

230

Відділ охорони здоров’я РДА

 

 

Благоустрій території Скалатської КРЛ

20

 

 

20

Головний лікар Скалатської лікарні

 

 

Ремонт хірургічного відділення Підволочиської  КЦРЛ

100

 

20

80

Головний лікар Підволочиської КЦРЛ

 

 

Ремонт поліклінічного відділення Підволочиської КЦРЛ

70

 

10

60

Головний лікар Підволочиської КЦРЛ

 

 

 

Керуючий справами

виконавчого апарату районної ради                                                                    М.М.Рубльовський

 

 

ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ

                                        

                                                             Р І Ш Е Н Н Я

 

від 03 квітня 2012 року                                                 № 148

смт Підволочиськ

 

Про звернення депутатів Підволочиської районної ради Президента України Януковича В.Ф.,

Голови Верховної Ради України Литвина В.М.,

Прем’єр - міністра України  Азарова М.Я.

про недопущення прийняття Закону України

 «Про внесення змін до деяких законів

України ( щодо передачі об’єктів культурної

спадщини релігійним організаціям)»

 

Враховуючи пропозиції депутатів Підволочиської  районної ради,  рішення постійних комісій районної ради від 29.03.2012 року  та керуючись ч. 2 ст. 43 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» , районна рада

 

                                                     В И Р І Ш И Л А:

 

1.     Прийняти звернення депутатів Підволочиської районної ради до 

           Президента України Януковича В.Ф., Голови Верховної Ради України Литвина В.М., Прем’єр - міністра України  Азарова М.Я. про недопущення прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України ( щодо передачі об’єктів культурної спадщини релігійним організаціям)» (додається).

2.     Надіслати дане рішення та звернення Президенту України, Голові Верховної Ради України та  Прем’єр - міністру України.

3.     Текст звернення опублікувати в районній газеті «Гомін Волі».

4.     Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань культури, освіти, охорони здоров’я та соціального захисту населення, молоді і спорту (Скібньовський А.Т.)    

 

Голова районної ради                                                         В.А. Городницький

 

 

                                                                                               Президенту України

Януковичу В.Ф.

Голові Верховної Ради України

Литвину В.М.

Прем`єр – міністру України

Азарову М.Я.

 

ЗВЕРНЕННЯ

депутатів Підволочиської районної ради щодо недопущення прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України (щодо передачі об’єктів культурної  спадщини релігійним організаціям)»

 

Ми, депутати Підволочиської районної ради Тернопільської області та громадськість району вкрай стурбовані поданим до Верховної Ради України законопроектом (реєстраційний №9690 від 12 січня 2012 року) «Про внесення змін до деяких законів України (щодо передачі об’єктів культурної спадщини релігійним організаціям)». Згідно із прикінцевими положеннями цього законопроекту пропонується Кабінету Міністрів України у тримісячний строк вирішити відповідно до закону питання стосовно передачі об’єктів, розташованих у Кременецькому районі, Свято-Богоявленському жіночому монастирю Тернопільської єпархії і Почаївській Свято-Успенській Лаврі Української православної церкви (Московського патріархату) без права відчуження та зміни призначення переданих об’єктів.

Вилучення з переліку пам'яток культурної спадщини комплексу споруд Почаївської Лаври ХVІІІ-ХХ сторіччя забудови є прямим зазіханням на духовну святиню української нації. Адже Почаївська Лавра з часу заснування була осередком українського православ’я.

29 травня 2001 року Кабінет Міністрів України відніс комплекс пам'яток культурної спадщини у містах Кременці та Почаєві до відання Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника. Відтак згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України у 2002 році усі пам’ятки були передані зі спільної власності територіальних громад сіл та міст Кременецького району у державну власність з віднесенням до сфери управління Держбуду України.

У липні 2003 року згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України споруди Почаївської Лаври були вилучені зі складу заповідника, а в грудні того ж року відбулася передача комплексу споруд Лаври у безкоштовне користування представникам Української православної церкви Московського патріархату, про що укладено договір між Держбудом та Свято – Успенською Почаївською Лаврою. Договір діє 49 років – до 1 січня 2052 року.

 Українські християнські центри – Зарваниця, Почаївська, Святогірська та Києво – Печерська Лаври, Софія Київська – це духовне багатство українців.  До Українських святинь із молитвами йдуть паломники з усього світу, тому вони повинні належати українському народові. Запропонований проект  Закону  нівелює ідею створення єдиної помісної української церкви, яка б об’єднала державу.

        З огляду на зазначене ми, депутати Підволочиської районної ради, звертаємось вжити рішучих заходів щодо недопущення прийняття запропонованого проекту Закону України (реєстраційний №9690 від 12 січня 2012 року) «Про внесення змін до деяких законів України (щодо передачі об'єктів культурної спадщини релігійним організаціям)».

 

                                                                       Прийнято

03 квітня 2012 року на одинадцятій сесії Підволочиської районної ради шостого скликання                  

            смт Підволочиськ

 

 

 

ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

від  03 квітня 2012 року                                                                  № 149

смт Підволочиськ

 

 

Про перелік основних питань для розгляду на пленарних

засіданнях  Підволочиської районної ради у  II,III, IV кварталах 2012 року

 

         Керуючись п.6 ст.43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”,  районна рада

 

                                                     в и р і ш и л а :

 

         1. Затвердити перелік основних питань для розгляду на пленарних

засіданнях  Підволочиської районної ради у  II, III, IV кварталах 2012 року

 (додається).

 

         2. Відповідно до ч. 8 ст. 47 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” головам постійних комісій Підволочиської районної ради забезпечити розгляд основних питань на засіданнях постійних комісій.

 

 

Голова районної ради                                                 В.А. Городницький

 

 

 

                                                                                   Додаток

                                                                                  до рішення районної ради

                                                                                  від 03  квітня  2012 р. №149

 

                                                          

                                                           П Е Р Е Л І К

основних питань для розгляду на пленарних засіданнях

Підволочиської районної ради у  II, III, IV кварталах  2012 року

                                                          

                                                           II квартал

1. Звіт про виконання районного бюджету за 1 квартал 2012 року.

2. Звіт про роботу  Бюро технічної інвентаризації  Підволочиського району.

3.  Про виконання програми зайнятості населення  Підволочиського району за 2011 рік.

4.  Про хід виконання районної програми  імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2010-2015 роки, затвердженої рішенням районної ради від 27.07.2010 року  № 312.

                                                             III квартал

1. Звіт про виконання районного бюджету за I півріччя 2012 року.

         2. Про стан підготовки закладів соціально-культурної сфери району  до роботи в осінньо-зимовий період 2012-2013 років.

3. Про хід виконання  програми поводження з твердими побутовими відходами в Підволочиському районі на 2010-2014 роки,  затвердженої  рішенням районної ради від 22.07.2010 року №318.

4. Про хід виконання районної комплексної програми енергоефективності та енергозбереження на 2010-2014 роки, затвердженої рішенням районної ради від 23.12.2010 року №32.

                                                           

                                                           IV  квартал

1. Звіт про виконання районного бюджету та програми соціально - економічного та культурного розвитку району  за 9 місяців 2012 року.

2. Про районний бюджет на 2013 рік.

3. Звіт про роботу комунальної архівної установи « Підволочиський районний  трудовий   архів».

4.Про хід виконання районної програми профілактики правопорушень, рецидивної  злочинності та злочинів, вчинених неповнолітніми на 2010-2013 роки, затвердженої рішенням районної ради від 22.07.2010 року  № 316.

5. Про хід виконання  програми протидії організованій злочинності та корупції на 2011 – 2015 роки, затвердженої рішенням районної ради від 05.04.11 року №78.

6.Про виконання   районної програми запобігання та лікування серцево - судинних і судинно-мозкових захворювань на 2010-2012 роки, затвердженої  рішенням районної ради від 25.03.2010 року № 289.  

 

ПРИМІТКА. Протягом року на пленарних засіданнях Підволочиської районної ради будуть розглядатися питання  внесені відповідно до вимог регламенту районної ради, зокрема:

-         проекти галузевих районних програм, поданих Підволочиською районною державною адміністрацією;

-         про внесення змін до районного бюджету на 2012 рік.

 

Керуючий справами

виконавчого апарату районної ради                                 М.М. Рубльовський

                                                                               

                                            

ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

від   03  квітня  2012 року                                                               № 150

смт Підволочиськ

 

Про клопотання голови Підволочиської районної організації Українського товариства мисливців та рибалок

 

               Розглянувши клопотання  голови Підволочиської районної організації Українського товариства мисливців та рибалок   Слободяна В.М. від  20.01.2012 року № 2, лист Тернопільської обласної ради від 06.02.2012 року№ 06-196 щодо продовження терміну користування мисливськими угіддями в адміністративних границях Підволочиського району до 2020 року включно, керуючись частиною другою ст.43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.9 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» та враховуючи рекомендації постійних комісій районної ради від 29 березня 2012 року, районна рада

 

                                                    ВИРІШИЛА :

 

1.     Просити Тернопільську обласну раду внести відповідні зміни до рішення обласної ради від 22 липня 1998 року №15 «Про внесення змін та доповнень до рішення Тернопільської обласної Ради народних депутатів від 27.10.1994 року №33  «Про закріплення мисливських угідь області за користувачами» в частині продовження терміну користування мисливськими угіддями в адміністративних границях  Підволочиського району включно до 2020 року в межах, встановлених діючим впорядкуванням.

2.     Рішення надіслати Тернопільській обласній раді для розгляду порушеного питання.        

 

Голова районної ради                                                 В.А. Городницький

 

                                            

ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ОДИНАДЦЯТА  СЕСІЯ

 

РІШЕННЯ

 

від  03 квітня  2012 року                                                                      № 151

смт Підволочиськ

 

Про  затвердження розпорядження голови

районної ради від  30 січня 2012 року  № 10

 « Про оплату праці директора районного

комунального фізкультурно- спортивного

 підприємства « Колос»

 

 

         

         Керуючись Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні”, враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань  соціально- економічного розвитку , фінансів, бюджету та підприємницької діяльності від 31.01.2012 року ,  районна рада

 

                                               В И Р І Ш И Л А  :

         

  Затвердити розпорядження голови районної ради від  30 січня 2012 року            № 10 « Про оплату праці директора районного комунального фізкультурно- спортивного підприємства « Колос».

 

Голова районної ради                                               В.А.Городницький

 

ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ  

ОДИНАДЦЯТА  СЕСІЯ

                                                                                                            

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

від 03 квітня 2012 року                                                                   № 152

смт Підволочиськ

 

 

Про роботу тимчасової контрольної комісії районної ради

 

         Заслухавши інформацію голови тимчасової контрольної комісії районної ради Колісника П.В. щодо стану фінансування та ефективного використання коштів, виділених з районного бюджету міській, селищній та сільським радам району, керуючись п.4 ст.48 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи пропозиції даної комісії, районна рада

 

В И Р І Ш И Л А:

 

1.Інформацію голови тимчасової контрольної комісії  районної ради Колісника П.В. щодо стану фінансування та ефективного використання коштів, виділених з районного бюджету міській, селищній та сільським радам району, взяти до відома.

         2. Припинити повноваження тимчасової контрольної комісії районної ради, утвореної рішенням Підволочиської районної ради від 22 листопада 2011 року №122  «Про створення тимчасової контрольної комісії районної ради».

 

Голова районної ради                                                        В.А.Городницький

 

ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ

 

 

РІШЕННЯ

 

від 03 квітня 2012 року                                                           № 153

смт Підволочиськ

 

Про районну програму по створенню належних умов з надання адміністративних послуг та послуг щодо розгляду звернень громадян, отримання ними доступу до публічної інформації  та роз’яснення Податкового кодексу України при державній податковій інспекції у Підволочиському районі на 2012 рік

 

 

Розглянувши розпорядження голови районної державної адміністрації від 14 березня 2012 року №144-од «Про проект районної програми по створенню належних умов з надання адміністративних послуг та послуг щодо розгляду звернень громадян, отримання ними доступу до публічної інформації та роз’яснення Податкового кодексу України при державній податковій інспекції у Підволочиському районі на 2012 рік», керуючись п.16 ч.1 ст. 43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, враховуючи рекомендації постійних комісій районної ради від 29.03.2012 року, районна рада

 

ВИРІШИЛА:

 

1.     Затвердити районну програму по створенню належних умов з надання адміністративних послуг та послуг щодо розгляду  звернень громадян, отримання ними доступу до публічної інформації та роз’яснення Податкового кодексу України при державній податковій інспекції у Підволочиському районі на 2012 рік. (додається).

2.     Обсяги фінансування програми здійснювати за рахунок коштів районного бюджету та інших джерел, не заборонених чинним законодавством.

3.     Головним розпорядником коштів, що виділяються на виконання програми, визначити фінансове управління районної державної адміністрації ( в частині міжбюджетного трансферту ).

4.     Відповідальним виконавцем виконання програми призначити Державну податкову інспекцію у Підволочиському районі.

5.     Звіт про виконання програми подати на розгляд районної ради у І кварталі 2013 року.

6.     Контроль за виконанням даної програми покласти на постійну комісію районної ради з питань соціально-економічного розвитку, фінансів, бюджету та підприємницької діяльності ( Колісник П.В.).

 

 

Голова районної ради                                              В.А. Городницький

 

 

 

УКРАЇНА

ПІДВОЛОЧИСЬКА  РАЙОННА  ДЕРЖАВНА  АДМІНІСТРАЦІЯ

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

РОЗПОРЯДЖЕННЯ

ГОЛОВИ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

 

від  “ 14 ” березня   2012  року                                                        №  144-од

          

Про проект районної програми по створенню

належних умов з надання адміністративних послуг

та послуг щодо розгляду звернень громадян,

отримання ними доступу до публічної інформації

 та роз’яснення Податкового кодексу України при державній

податковій інспекції у Підволочиському районі

на 2012  рік

 

     Відповідно до доручення голови районної державної адміністрації від  12 березня 2012 року № 15 “Про підготовку проекту районної програми по створенню належних умов з надання адміністративних послуг та послуг щодо звернень громадян, отримання ними доступу до публічної інформації  та роз’яснення Податкового кодексу України при державній податковій інспекції у Підволочиському районі на 2012 рік» та з метою забезпечення реалізації конституційного права громадян на особисте звернення до органів виконавчої влади, удосконалення організації розгляду порушених у таких зверненнях питань, дієве вирішення матеріально-технічного забезпечення, створення належних умов для виконання поставлених перед державною податковою інспекцією в районі завдань,  створення кабінету громадської приймальні та центру обслуговування платників:

        1. Схвалити проект районної програми по створенню належних умов з надання адміністративних послуг та послуг щодо звернень громадян, отримання ними доступу до публічної інформації  та роз’яснення Податкового кодексу України при державній податковій інспекції у Підволочиському районі на 2012  рік  (далі - проект програми), що додається.

2. Державній податковій інспекції у Підволочиському районі:

    2.1. Подати проект програми на розгляд чергової сесії Підволочиської районної ради відповідно до вимог регламенту районної ради.

    2.2. Після затвердження даної програми розробити проект розпорядження голови райдержадміністрації щодо організації її виконання.

3. Контроль за виконанням розпорядження покласти на заступника голови – керівника апарату районної державної адміністрації  М.О.Черевика.

 

Голова районної

державної адміністрації                                                                    В. Б. Сум

 

ДОДАТОК

до рішення районної ради

від 03 квітня 2012 року №153

 

РАЙОННА ПРОГРАМА

по створенню належних умов з надання адміністративних

 послуг  та послуг щодо розгляду звернень громадян,

отримання ними доступу до публічної інформації

та роз’яснення Податкового кодексу України при

державній податковій  інспекції у Підволочиському районі

на 2012  рік

 

 

1.Паспорт програми

 

1.

Ініціатор розроблення програми

Державна податкова інспекція у Підволочиському районі

2.

Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення програми

Доручення голови Підволочиської районної державної адміністрації №15 від 12 березня 2012 року «Про підготовку проекту районної програми по створенню належних умов з надання адміністративних  послуг  та послуг щодо розгляду звернень громадян, отримання ними доступу до публічної інформації та роз’яснення Податкового кодексу України при державній податковій інспекції у Підволочиському районі на 2012  рік»

3.

Розробник програми

Державна податкова інспекція у Підволочиському районі

4.

Відповідальний виконавець програми

Державна податкова інспекція у Підволочиському районі

5.

Учасники програми

Державна податкова інспекція у Підволочиському районі

6.

Термін реалізації програми

2012 рік

7.

Етапи виконання програми

2012 рік

8.

Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні програми

Районний бюджет

9.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, всього, у тому числі:

30 тис. грн.

9.1.

коштів місцевого бюджету

30 тис. грн.

9.2.

коштів інших джерел

_

 

2. Визначення проблем, на розв’язання яких спрямована програма

Програма спрямована на реалізацію конституційного права громадян на особисте звернення до ДПІ у Підволочиському районі, а також з метою організації розгляду порушених у таких зверненнях питань, підвищення відповідальності посадових осіб за належне реагування на обґрунтовані пропозиції, заяви, скарги громадян.

Одним із завдань органів державної податкової служби є роз’яснення  податкового законодавства серед платників податків. Підвищення рівня знань платників податків сприятиме забезпеченню добровільної i своєчасної сплати податків.

Постійне спілкування з платниками податків, у тому числі пересічними громадянами,  засвідчує,  що  рівень податкових знань саме пересічних громадян є невисоким і відповідно недостатнім для своєчасного виконання ними свого конституційного обов’язку щодо сплати податків.

Багатьом громадянам бракує знань податкового законодавства для початку власного бізнесу. Також суб’єктам підприємницької діяльності бракує часу для здійснення всіх необхідних процедур під час здійснення господарської діяльності (подання податкової звітності та інших документів, отримання дозвільних документів, довідок, сплати податків до бюджетів усіх рівнів тощо). В умовах постійного зростання кількості платників і складного податкового законодавства зростає потреба у збільшенні кількості роз’яснювальних та агітаційних заходів із громадянами саме за місцем їхнього проживання.

Крім того, в зв’язку з реформуванням Державної податкової служби в напрямі сервісного обслуговування платників податків, тобто підвищення якості надання послуг щодо видачі довідок та дозвільних документів, приймання звітності, вхідної кореспонденції, створення сприятливих умов для одержувачів послуг при здійсненні повноважень відповідальними посадовими особами органів Державної податкової служби, а також відповідно до  Закону України від 04.12.1990 р. № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні» зі змінами та доповненнями, Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI  зі змінами і доповненнями, наказу ДПС України від 30.11.2011 р. № 187 «Про затвердження стандартів надання адміністративних послуг», наказу ДПС України від 10.02.2012 р. № 109 «Щодо створення нових та функціонування діючих ЦОПП» ДПІ у Підволочиському районі зобов’язано  в 2012 році відкрити центр обслуговування платників податків, а також підтримувати його постійне функціонування.

  Виконання цієї програми неможливе без створення належних організаційних та матеріальних умов формування та функціонування Громадської приймальні ДПІ у Підволочиському районі та постійно діючого центру обслуговування платників податків .

На проведення даної роботи коштів у державному бюджеті не передбачено і немає затверджених держаних програм фінансування таких проектів. Саме тому,  ДПІ у Підволочиському районі не забезпечується коштами для створення та належного оформлення приміщення – кабінету Громадської приймальні та центру обслуговування платників податків.

Для забезпечення всіх вимог, що передбачає створення Громадської приймальні ДПІ у Підволочиському районі необхідно облаштування окремого приміщення - кабінету, яке відповідно до Указу Президента України від 1 червня  2005 року  № 900/2005 “Про першочергові заходи щодо створення сприятливих умов життєдіяльності осіб з обмеженими фізичними можливостями ” повинно мати окремий безперешкодний  вхід з вулиці. Повинно бути технічно оснащене для відвідування громадян та громадян з обмеженими фізичними вадами, що вимагає сучасного обладнання, тобто комп’ютера з підключенням до Інтернету, принтера, ксерокса та телефонного апарату, меблями, а саме : столами стільцями, шафою.

З метою інформування громадян про зміни в законодавстві, про прийом посадовими особами органів ДПС та виконавчої влади, потребує виготовлення інформаційних стендів.

Приміщення Громадської приймальні необхідно забезпечити державними символами України: прапором України, гербом України, портретом Президента України, символікою державної податкової служби.

З метою створення комфортних умов платникам податків і належного їх обслуговування, підвищення рівня добровільної сплати податків, формування позитивної громадської думки щодо діяльності органів ДПС та удосконалення системи адміністрування податків і зборів, буде створено Центр обслуговування платників податків.

Інформаційне забезпечення роботи Центру включає забезпечення нормативно-правовими документами, які регулюють порядок видачі довідок, дозвільних документів, приймання звітності, вхідної кореспонденції та обслуговування платників податків, яке забезпечується керівниками структурних підрозділів.

Для забезпечення роботи службових осіб Центру кожне робоче місце повинно бути обладнане комп’ютером сучасної конфігурації з доступом до відповідних інформаційних ресурсів ДПС, мережі Інтернет та наявним програмним забезпеченням „Ліга Закон”.

Для інформування платників оформлюються інформаційні стенди, що розміщуються в середині приміщення. Дизайн стенду повинен відповідати Єдиному стандарту інформаційних стендів. Інформаційні стенди можуть містити постійну інформацію (розміщується обов’язково) та змінну (розміщується за необхідності).

У приміщенні Центру біля або навпроти вхідних дверей встановлюється інформаційний світлодіодний пристрій, що відображає попередньо задану актуальну на теперішній день інформацію та інформаційну панель, яка відображатиме циклічний показ роликів соціальної реклами, циклічний показ слайдів із соціальною рекламою, оголошення тощо.

З метою оповіщення інформацією, що стосується всіх відвідувачів, приміщення Центру повинно бути обладнане акустичною системою.

Приміщення повинно бути обладнане камерами відео спостереження для забезпечення порядку на території Центру та контролю за діяльністю службових осіб Центру.

Для забезпечення функціонування та керування системами встановлюється спеціалізований комп’ютер із системою безперебійного живлення (ДБЖ).

 

3. Визначення мети програми

 

Метою програми є забезпечення реалізації конституційного права громадян на особисте звернення до органів виконавчої влади, удосконалення організації розгляду порушених у таких зверненнях питань, створення комфортних умов платникам податків і належного їх обслуговування, підвищення рівня добровільної сплати податків, формування позитивної громадської думки щодо діяльності органів ДПС та удосконалення системи адміністрування податків і зборів, дієве вирішення матеріально-технічного забезпечення, створення належних умов для виконання поставлених перед ДПІ у Підволочиському районі завдань створення кабінету громадської приймальні  та Центру обслуговування платників податків.

Визначення конкретних заходів, джерел мінімально необхідних обсягів фінансування є основним завданням програми.

 

4. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, обсягів та джерел фінансування; строки та етапи виконання програми

 

З метою вирішення основних завдань програми - здійснення організаційного  та інформаційного забезпечення виконання програми;

          - створює умови конституційного права Громадян на особисте звернення до органів державної податкової служби, а також з метою удосконалення організації розгляду порушених у таких зверненнях питань, підвищення відповідальності посадових осіб за належне реагування на обґрунтовані пропозиції, заяви, скарги громадян;

- створює умови для ефективної діяльності громадської приймальні, в тому числі для прийому осіб з обмеженими можливостями;

- сприяє підвищенню рівня обслуговування людей – осіб з обмеженими можливостями, шляхом надання їм безпосередньої допомоги в вирішенні їхніх нагальних питань що стосуються сфери Податкового кодексу України, а також в підвищенні рівня обслуговування людей в щорічній кампанії з декларування;

- забезпечує щорічне відзначення в районі переможців конкурсу Податки очима дітей.  Забезпечує  участь переможців в обласному конкурсі Податки очима дітей;

- реалізація визначених завдань передбачається виділенням коштів для придбання оргтехніки: ксерокса, комп’ютера з підключенням до інформаційної мережі Інтернет, принтера та сканера, придбання меблів, виготовлення інформаційних стендів та придбання державних символів України, забезпечення необхідною  нормативною та законодавчою літературою. Встановлення телефонного номера з підключенням до міжміського зв’язку.

             Виконання зазначених умов в обізнані громадськості з Податковим кодексом України та необхідності забезпечення сплати податків на усіх рівнях суспільного життя можливе в результаті ефективної взаємодії між державною податковою інспекцією у Підволочиському районі та районною державною адміністрацією, РВ УМВСУ в області, прокуратурою району, та іншими державними структурами щодо обміну інформацією про можливість забезпечення виконання планів надходжень до державного та місцевого бюджетів.

          Реалізацію районної програми створенню належних умов з надання послуг населенню щодо звернення громадян та роз’яснення Податкового кодексу України при державній податковій інспекції у Підволочиському районі планується здійснити за рахунок коштів районного  бюджету.

 

Ресурсне забезпечення програми

 

Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми

Етапи виконання програми

Усього витрат на виконання програми 

2012

Обсяг ресурсів, усього, у тому числі:

 

30 000 грн.

  

30 000 грн.

Районний бюджет

 

 

5. Перелік завдань і заходів програми та результативні показники

 

Основними завданнями програми є:

- покращення роботи з питань  особистого прийому громадян та малозахищених верств населення  керівним складом ДПІ, а також у визначені дні, керівним складом ДПА в Тернопільській області;

- покращення організації роботи з питань  прийому громадян та осіб з обмеженими можливостями та забезпечення щорічних кампаній з декларування

- широке залучення громадських організацій, товариств, релігійних конфесій до організації масово-роз’яснювальної , консультативно - дорадчої роботи та звернень громадян з питань соціального захисту інвалідів та мало захищених верств населення.

Виконання програми надасть змогу:

- забезпечити ефективну роботу масово-роз’яснювальної, консультативно - дорадчої роботи та звернень громадян;

- створити умови з питань  особистого прийому громадян та мало захищених верств населення  керівним складом ДПІ;

          - висвітлити в ЗМІ комплекс заходів та роз’яснень, направлених на формування свідомості суб'єктів господарювання району, які здійснюють зовнішньоекономічну діяльність, на предмет недоцільності застосування протиправних схем надходження в район контрабандної продукції та незаконного формування відшкодування ПДВ, використання найманої робочої сили без оформлення відповідних трудових відносин, виконання видів робіт (послуг) без документів платника податку,  надання в оренду рухомого та нерухомого майна (в тому числі земельних паїв) відповідно без сплати податків;

    - проводити роз’яснення серед постачальників продуктів харчування та сільськогосподарської продукції передумов, які ведуть до дестабілізації ситуації на регіональному продовольчому ринку, у зв’язку з безпідставним  (штучним) підвищення цін;

    - проводити роз’яснення, як протидія в організації злочинній діяльності щодо виготовлення та реалізації підакцизної продукції (виробів з використанням спирто вміщувальної сировини)

      - інформувати населення через засоби масової інформації регіону про стан боротьби з корупцією органах державної податкової служби України;

    - придбати: ксерокса, комп’ютера з підключенням до інформаційної мережі Інтернет, принтера та сканера, придбання меблів, виготовлення інформаційних стендів та придбання державних символів України, забезпечення необхідною  нормативною та законодавчою літературою. Встановити телефонний номера з підключенням до міжміського зв’язку.  Провести роботи по ремонту приміщення під громадську приймальню та сервісний цент по обслуговуванню платників виконуючи Указ Президента України від 01червня 2005 року №900/2005 “Про першочергові заходи щодо створення сприятливих умов життєдіяльності осіб з обмеженими можливостями ”.

 

6. Напрями діяльності та заходи районної програми по створенню належних умов з надання послуг населенню щодо розгляду звернення громадян, отримання ними доступу до публічної інформації та роз’яснення Податкового кодексу України при державній податковій інспекції у Підволочиському районі  на 2012 рік.

 

1

2

3

4

5

6

 

12

№ з/п

Назва напряму діяльності (пріоритетні завдання)

Перелік заходів програми

Строк виконання заходу

Виконавці

Джерела фінансування

Орієнтовні обсяги фінансування (вартість), тис. гривень, у тому числі:

Очікуваний результат

1

2

3

4

5

6

7

8

1.

Масово-

роз’яснювальна діяльність, забезпечення роботи сервісного центру з надання адміністративних послуг

Своєчасне доведення до платників податків актуальної інформації щодо змін та доповнень чинного податкового законодавства;

роз’яснення порядку застосування норм податкового законодавства;

профілактика недопущення платниками податків несвідомих і випадкових помилок при застосуванні податкового законодавства;

запобігання порушенням та забезпечення наповнення дохідної частини бюджетів та державних цільових фондів на добровільній основі;

підвищення рівня податкової культури та відповідальності платників за своєчасну сплату податків;

досягнення взаєморозуміння та сприяння налагодженню партнерських відносин між платниками податків та державою тощо.

 

постійно

 

Державна податкова інспекція у Підволочиському районі

 

Не потребує фінансування

 

 

 
Інформування суспільства про дотримання вимог Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України

 

 

 

 

 

Публічне інформування платників податків з питань застосування податкового законодавства через засоби масової інформації та мережу Інтернет;

видання узагальнюючих податкових роз’яснень;

проведення семінарів та практикумів (тренінгів);

проведення сеансів телефонного зв’язку „гаряча лінія”;

проведення роз’яснювальної роботи зі школярами та студентами – майбутніми платниками податків;

випуск власної друкованої продукції для платників податків;

оформлення інформаційних стендів для платників податків в органах ДПС.

 

 

постійно

 

 

Державна податкова інспекція у Підволочиському районі

Не потребує фінансування

Інформування суспільства про дотриманням вимог Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України

 

Надання усних консультацій платникам податків при відвідуванні ними органів ДПС;

надання податкових роз’яснень (розгляд письмових запитів платників податків);

надання особистих консультацій з питань застосування податкового законодавства по телефону;

надання консультацій з питань застосування податкового законодавства через телефонну інформаційно-довідкову службу;

організація роботи консультаційних пунктів.

 

 

 

постійно

 

 

Державна податкова інспекція у Підволочиському районі

Не потребує фінансування

 

Інформування суспільства про дотриманням вимог Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України

 

  • Повідомлення про набрання чинності законодавчими та нормативно-правовими актами з питань оподаткування;
  • інформування про зміни та доповнення чинного податкового законодавства;
  • публікацію та розміщення на веб-сайтах оголошень, нагадувань про ставки податків, терміни їх сплати та подання податкової звітності;
  • публікацію та розміщення на веб-сайтах роз’яснень норм чинного податкового законодавства;
  • публікацію та розміщення на веб-сайтах відповідей на найактуальніші запитання платників податків
  • контакти з редакціями газет і журналів, теле- та радіоканалами;

·         визначають напрями взаємовигідної співпраці (акредитація ЗМІ при органах державної податкової служби, кредит довіри до окремих журналістів з урахуванням ділових, фахових, етичних, моральних якостей, ступеня готовності до співпраці;

·         відкриття тематичних сторінок, розділів, постійних рубрик тощо, спрямованих на інформування населення з питань  податкового законодавства). розміщення оголошення про проведення семінару, практикуму (тренінгу) на стенді в органі ДПС, у ЗМІ, на веб-сайтах тощо;

  • підготовка (за необхідності) друкованої продукції для розповсюдження серед учасників семінару, практикуму (тренінгу).

 

 

 

 

постійно

 

 

 

Державна податкова інспекція у Підволочиському районі

 

 

 

Не потребує фінансування

Інформування суспільства про дотриманням вимог Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України

 

 

 

Постійно

 

 

Державна податкова інспекція у Підволочиському районі

Не потребує фінансування

Інформування суспільства про дотриманням вимог Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України

 

  • Підготовка та проведення „гарячої лінії”:
  • визначення теми, дати, часу проведення сеансу, а також його учасників;
  • розміщення оголошення у засобах масової інформації, а також на інформаційному стенді та офіційному веб-сайті податкового органу;
  • запрошення журналістів для висвітлення роботи „гарячої лінії” та проведення їх акредитації;
  • підготовка бланків анкет абонентів за встановленим зразком     (додаток 2);
  • призначення відповідального (асистента) за проведення сеансу зв’язку.

 

 

 

Постійно

 

 

 

Державна податкова інспекція у Підволочиському районі

Не потребує фінансування

 

Інформування суспільства про дотриманням вимог Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України

 

·         Роз’яснювальна робота зі школярами та студентами – майбутніми платниками податків здійснюється ДПІ шляхом проведення навчальних, пізнавально-ігрових та публічних  заходів.

 

Постійно

ДПІ у Підволочиському районі

Не потребує фінансування

Інформування суспільства про дотриманням вимог Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України

 

 

  Співпраці із адміністрацією школи створюють класи з поглибленим вивченням податкових дисциплін (податкові класи), проводять за складеними ними та погодженими з місцевими органами освіти графіками лекції з податкової тематики, практичні заняття, семінари тощо у середніх та старших класах загальноосвітніх шкіл, ліцеїв, гімназій, коледжів, а також на початкових курсах вищих та середніх спеціальних навчальних закладів.

 

 

Постійно

 

 

Державна податкова інспекція у Підволочиському районі

Не потребує фінансування

  По домовленістю з місцевими органами освіти проводять у середніх та старших класах загальноосвітніх шкіл, ліцеїв, гімназій, коледжів, а також на початкових курсах вищих та середніх спеціальних учбових закладів пізнавально-ігрові заходи (вікторини, ділові ігри, брейн ринги, анкетування та тестування тощо). До кожного заходу готується відповідний пакет документів, який підтверджує його проведення.

 

 

Постійно

 

 

Державна податкова інспекція у Підволочиському районі

Не потребує фінансування

 

Інформування суспільства про дотриманням вимог Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України

 

   Публічні заходи зі школярами та студентами (конкурси, Дні відкритих дверей у податкових органах, участь у проведенні Дня знань, Свята останнього  дзвоника тощо).

   Висвітлення цих заходів засобами масової інформації та у мережі Інтернет.

Постійно

Державна податкова інспекція у Підволочиському районі

Не потребує фінансування

В ДПІ розміщують у своїх приміщеннях або біля них стенди з загальною інформацією, стенди  з інформацією про права та обов’язки платників податків, законодавчо-інформаційні, які оформлюються підрозділами масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян.

Постійно

Державна податкова інспекція у Підволочиському районі

Не потребує фінансування

2.

 

   Особисті консультації з питань застосування податкового законодавства.

    

    Телефонна інформаційно-довідкова служба надає платникам податків оперативні консультації з питань застосування чинного податкового законодавства, а також довідки щодо роботи органів державної податкової служби.

    

    Виділення окремого номера телефону для забезпечення роботи телефонної інформаційно-довідкової служби. Бажано, щоб цей номер був простим (легко запам’ятовувався), а також  багатоканальним.

    

     Для швидкого пошуку необхідної інформації необхідно комп’ютер для працівника, задіяного у роботі телефонної інформаційно-довідкової служби, підключається до сервера законодавчої та нормативної бази. Обладнання іншою оргтехнікою (принтер, ксерокс, сканер). Забезпечення окремої телефонної лінії для зв’язку та виходу в Інтернет. Забезпечення державною символікою, стендами. Забезпечення меблями.

З метою створення комфортних умов платникам податків і належного їх обслуговування, підвищення рівня добровільної сплати податків, формування позитивної громадської думки щодо діяльності органів ДПС та удосконалення системи адміністрування податків і зборів, буде створено Центр обслуговування платників податків.

         Інформаційне забезпечення роботи Центру включає забезпечення нормативно-правовими документами, які регулюють порядок видачі довідок, дозвільних документів, приймання звітності, вхідної кореспонденції та обслуговування платників податків, яке забезпечується керівниками структурних підрозділів.

 

       Для забезпечення роботи службових осіб Центру кожне робоче місце повинно бути обладнане меблями, комп’ютером сучасної конфігурації з доступом до відповідних інформаційних ресурсів ДПС, мережі Інтернет та наявним програмним забезпеченням „Ліга Закон”.

 

Постійно

Державна податкова інспекція у Підволочиському районі

Районний бюджет

 

 

30 000 грн.

Інформування суспільства про дотриманням вимог Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України,

створення комфортних умов платникам податків і належного їх обслуговування

  Для інформування платників оформлюються інформаційні стенди, що розміщуються в середині приміщення.

У приміщенні Центру встановлюється інформаційний світлодіодний пристрій, що відображає попередньо задану актуальну на теперішній день інформацію та інформаційну панель, яка відображатиме циклічний показ роликів соціальної реклами, циклічний показ слайдів із соціальною рекламою, оголошення тощо.

З метою оповіщення інформацією, що стосується всіх відвідувачів, приміщення Центру повинно бути обладнане акустичною системою.

Приміщення повинно бути обладнане камерами відео спостереження для забезпечення порядку на території Центру та контролю за діяльністю службових осіб Центру.

Для забезпечення функціонування та керування системами встановлюється спеціалізований комп’ютер із системою безперебійного живлення (ДБЖ).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Координація та контроль за ходом виконання програми

 

         Координація та контроль за ходом виконання заходів, передбачених програмою, покладається на державну податкову інспекцію в Підволочиському районі.

 

 

 

Керуючий справами

виконавчого апарату

районної ради                                                                           М. М. Рубльовський

 

 

ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ОДИНАДЦЯТА    СЕСІЯ

                                                                                                                  

Р І Ш Е Н Н Я

від 03 квітня    2012 року                                                                №154

смт Підволочиськ

 

Про  програму поліпшення кінообслуговування населення                                                                               району на 2012-2016 роки     

 

    Розглянувши розпорядження  голови районної державної адміністрації  від 14 березня 2012 року № 146-09 « Про проект  програми поліпшення  кінообслуговування населення   району на 2012-2016 роки  » , керуючись п.16 ч.1 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ,  враховуючи  рекомендації  постійних  комісій районної  ради від  29.03 .2012 року,  районна  рада           

                                              ВИРІШИЛА:

1.Затвердити   програму  поліпшення кінообслуговування  населення   району на 2012-2016 роки.                                                                                          2.Обсяг фінансування Програми  здійснювати за рахунок коштів районного бюджету та інших джерел, не заборонених чинним  законодавством.

3.Головним розпорядником коштів,що виділяються на виконання Програми  визначити  відділ культури і  туризму районної державної  адміністрації. 

4. Відповідальним виконавцем Програми визначити  відділ культури та  туризму   районної державної адміністрації.                                                                                                                                                                     5. Звіт про виконання Програми подавати на розгляд районної ради щорічно.

6.  Вважати таким, що втратило чинність, рішення районної ради від  3 квітня 2009 року  № 232  «Про комплексну цільову програму підтримки комунального підприємства «Підволочиська районна кіномережа на              2009-2013 роки»

7.  Контроль   за   виконанням   даної Програми    покласти    на  постійну   комісію районної  ради  з питань культури, освіти, охорони здоров’я та соціального захисту населення, молоді і спорту (Скібньовський А.Т.)

 

Голова районної ради                                                 В.А.Городницький

 

 

 

    ДОДАТОК

до рішення районної ради

від 03 квітня  2012 року №154

 

Програма

поліпшення кінообслуговування населення

району на 2012 – 2016 роки


 

1. Паспорт програми

1.

Ініціатор розроблення програми

Відділ культури та туризму районної державної адміністрації

2.

Дата,номер і назва розпорядчого документа  органу виконавчої влади про розроблення програми

Розпорядження №1088

голови обласної державної адміністрації

від 29 грудня 2011 року  

3.

Розробник програми

Відділ культури та туризму районної державної адміністрації

4.

Співрозробник програми

Комунальне підприємство «Підволочиська районна кіновідеомережа»

5.

Відповідальний виконавець програми

Відділ культури та туризму районної державної адміністрації

6.

Учасники програми

Відділ культури та туризму районної державної адміністрації, Комунальне підприємство «Підволочиська районна кіновідеомережа»,виконком Підволочиської селищної  ради

7.

Термін реалізації програми

2012-2016 роки

7.1.

Етапи реалізації програми

2012-2013роки – 1 етап

2014-2016 роки-2 етап

8.

Перелік місцевих бюджетів,які беруть участь у виконанні програми

Районний бюджет

9.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми

206 тис.грн.

2.Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована програма

Протягом останніх років в зв’язку з нестачею коштів та багатьох інших факторів районна кіномережа потрапила в досить незавидне становище. Повністю закрита сільська мережа. Працює, та й то з великими труднощами ,тільки районний кінотеатр.

Як наслідок: мала кількість кіносеансів, мізерна кількість глядачів та, відповідно, низькі доходи від кінопоказу. Ці обставини не дають можливості для оновлення матеріально – технічної бази та створення власного фільмофонду власними коштами. Існуюча в районі система кінообслуговування населення давно не відповідає новим стандартам, чим унеможливлює виконання завдань, які поставлені перед цим підрозділом кіноіндустрії. Культурний та духовний розвиток громадян, відродження національних традицій,формування світогляду, суспільної думки – завдання,виконувати які покликане саме національне кіномистецтво.

Фінансова допомога, яка щорічно виділяється районній кіновідеомережі, є недостатньою для забезпечення її діяльності. Адже для цього потрібно повністю оновити матеріально – технічну базу. Фінансування протягом останніх 4 –х років здійснювалось тільки на захищені статті( заробітна плата ,енергоносії ) та й то в недостатньому розмірі (останні два роки ). П’ять років тому на оновлення матеріально - технічної бази було виділено 7 тисяч грн., які були використані на придбання кінопроектора. Це придбання допомогло вижити кіномережі в наступні  роки. Проте, що  може змінити один проектор, коли в  кінотеатрі немає елементарного : крісла зразка 50-60 х років ( з  часу введення в експлуатацію кінотеатру у 1956

 році), капітальний ремонт приміщення не проводився більше ніж 15 років. Приблизно в такий термін відсутнє і опалення. Від сирості приміщення швидко псується. З тієї ж причини вийшло з ладу та не підлягає ремонту і стаціонарне обладнання. За таких умов вийде з ладу і проектор. Для забезпечення обслуговування сільського населення необхідно мати також транспорт. Наявний автомобіль ЛУАЗ застарів, а його ремонт обійдеться дорожче, ніж придбання нової найпростішої моделі.

Ці та інші фактори призводять до погіршення якості обслуговування населення. Кардинальним для вирішення цих проблем є виділення коштів. Адже надіятися на одержання результату без капіталовкладень нереально. На вирішення цієї проблеми була спрямована районна комплексна цільова програма підтримки підприємства кінопрокату місцевого значення Комунального підприємства «Підволочиська районна кіновідеомережа на 2009- 2013 роки».

Проте, через відсутність фінансування очікується невиконання комплексу заходів: покращення матеріально – технічної бази,придбання комп’ютерної та відеотехніки, ліцензійного програмного забезпечення, меблів для глядацького залу та фойє, встановлення опалення, проведення капітального ремонту приміщення з заміною вікон та дверей, створення власного ліцензійного відеофонду.

Всі ці проблеми не дають можливості забезпечити якісне кінообслуговування населення району та унеможливлюють виконання Закону України « Про кінематографію» ,Закону України « Про культуру», Закону України « Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» та цілий ряд інших державних нормативних актів . Для вирішення названих проблем необхідне фінансування з районного бюджету.

Програма спрямована на забезпечення в районі належних правових, організаційних, економічних, технологічних умов кінообслуговування населення.

Поліпшення кінообслуговування є одним з пріоритетних напрямків духовного розвитку населення району.

3.Визначення мети програми

Мета програми передбачає підвищення якості кінообслуговування населення Підволочиського району на 2012-2016 роки, а саме:

-         забезпечення належних правових, організаційних, економічних, технологічних умов для покращення доступу глядачів до творів національного кіномистецтва;

-         поліпшення якості кінопослуг;

-         збільшення кількості відвідувань закладів кінопоказу;

-         зміцнення матеріально – технічної бази;

-         забезпечення гідного обслуговування сільського населення;

-         тісна співпраця з дошкільними закладами , школами , відділом освіти та відділом сім’ї і молоді, громадськими організаціями.

Виконання програми буде сприяти вихованню молоді , дітей , формуванню  громадянської свідомості.

 

4.Обгрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми , обсягів та джерел фінансування, строки та етапи виконання програми

Термін дії програми 2012-2016 роки в два етапи : I етап – 2012 – 2013 роки, II – етап – 2014 -2016 роки.

Перший етап – переоснащення кіномережі на сучасні відео проекційні технології кінопоказу, що дасть можливість на 2 етапі покращити якість кінообслуговування, збільшити кількість глядачів та валові надходження .

 

Основними шляхами розв’язання проблеми є:

-         проведення заходів щодо підпорядкування районної кіновідеомережі відділу культури і туризму райдержадміністрації

-         удосконалення процесу кінообслуговування із застосуванням цифрових електронних технологій;

-         зміцнення матеріально – технічної бази кіномережі району ;

-         приведення кінопоказу у відповідність до Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»;

Фінансове забезпечення програми здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету, інших джерел фінансування , незаборонених чинним законодавством.

Ресурсне забезпечення програми

                                                                                                                          Тис.грн

Обсяг коштів,які пропонується залучити на виконання програми

І етап

ІІ етап

Усього витрат на виконання програми,тис,гривень

2012 рік

2013рік

2014рік

2015рік

2016рік

Обсяг ресурсів,усього, в тому числі:

39

47

36

41

41

206

Районний бюджет

39

45

36

41

41

202

Власні ресурси

 

2

2

 

 

4

Кошти небюджетних джерел

 

 

 

 

 

 

 

Сума коштів з місцевих бюджетів, необхідних на реалізацію програми є орієнтованою та конкретизується рішенням про бюджет або внесенні змін до нього на вищевказані роки, виходячи з можливостей бюджету,яке є остаточним.

 

 

5. Переліки завдань, заходів програми та результативні показники

Основним завданням програми є якісне забезпечення глядача кінопоказом у всіх населених пунктах району. Для цього заплановано цілий ряд заходів:

-         проведення поточного ремонту приміщення кінотеатру « Мир »;

-         встановлення опалення кінотеатру;

-         проведення навчання фахівців по кінообслуговуванню на обласних курсах підвищення кваліфікації

-         переоснащення кінотеатру та сільських кіноустановок на нові відеопроекційні системи;

-         придбання або оренда автотранспорту для забезпечення обслуговування пересувним відеопроекційним комплексом населення району;

-         формування фонду кінофільмів шкільної тематики на електронних носіях для використання їх в учбовому процесі школярів середніх і старших класів в загальноосвітніх школах, ліцеях, гімназіях;

-         оплата праці працівників, що забезпечують виконання програми;

-         створення власного фонду кінофільмів виробництва українських кіностудій;

-         проведення благодійних заходів для інвалідів, дітей з багатодітних сімей, пенсіонерів, сиріт та інших категорій малозабезпечених верств населення.

Реалізація цих заходів дасть змогу:

-         забезпечити в школах, ліцеях, гімназіях вивчення творів вітчизняної та світової класики через екранне мистецтво;

-         забезпечити населення району якісним кінообслуговуванням;

-         закупити  3 вогнегасники та пожежний щит ;

-         покращити матеріально-технічний стан кінотеатру «Мир»;

-         забезпечити заробітною платою працівників , що реалізують програму;

-         забезпечити 30 - процентну квоту показу національних фільмів, встановлену Законом України « Про кінематографію ».

Поліпшення кінообслуговування населення має стати основою відродження його ролі у духовному житті суспільства та рівного доступу населення до кінопослуг.

 

6.Напрями діяльності та заходи програми

Основними напрямами діяльності (згідно  Додатку, що додається) є:

-         приведення кіновідеопоказу в населених пунктах району у відповідність до Закону України « Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії »;

-         удосконалення процесу кінообслуговування із застосуванням цифрових електронних технологій;

-         зміцнення матеріально – технічного забезпечення кіномережі району.

 

7. Координація та контроль за ходом виконання програми

Координацію, контроль та відповідальність за взаємне інформування учасників програми здійснює відділ культури та туризму районної державної адміністрації.

 

 

Керуючий справами

виконавчого апарату районної ради                                             М.М. Рубльовський

 

ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ОДИНАДЦЯТА   СЕСІЯ

                                                                                                                  

Р І Ш Е Н Н Я

 

від   03 квітня  2012 року                                                                № 156

смт Підволочиськ

 

Про програму захисту інформації відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Підволочиської районної державної адміністрації на 2012 рік.

 

         Розглянувши розпорядження  голови райдержадміністрації від 14 березня 2012 року № 145-од, керуючись п.16 ч.1 ст. 43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”  та враховуючи рекомендації спільного засідання постійних комісій районної ради від 29 березня 2012 року, районна рада 

                                               в и р і ш и л а :

1. Затвердити програму захисту інформації відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Підволочиської районної державної адміністрації на 2012 рік. (додається).                                         

2  Обсяг фінансування Програми здійснювати за рахунок коштів   районного  бюджету.

3. Головним розпорядником коштів, що виділяються на виконання програми, визначити фінансове управління районної державної адміністрації (в частині міжбюджетного трансферту).

4. Відповідальним виконавцем Програми визначити відділ ведення Державного реєстру виборців апарату  районної державної  адміністрації, відділ фінансово- господарського забезпечення  апарату районної державної  адміністрації.

5. Звіт про виконання програми подати на розгляд районної ради в кінці 2012 року.

6. Контроль за виконання даного рішення покласти на постійну комісію районної   ради з питань соціально-економічного розвитку, фінансів, бюджету та підприємницької діяльності  ( Колісник  П.В.)    

 

 

Голова районної ради                                                 В.А. Городницький

 

                                                                         ДОДАТОК

                                                                                         до рішення районної ради

                                                                                         від  03 квітня  2012 року №

                                 

       ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­ 

 

програма

захисту інформації відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Підволочиської райдержадміністрації на 2012 рік

 

1. Паспорт програми

 

1.

Ініціатор розроблення програми

Відділ ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації

2.

Назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розробку програми

Закони України “Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах”, «Про Державний реєстр виборців», постанова Центральної виборчої комісії від 20 грудня 2007 року №572 «Про вимоги до приміщень відділів ведення Державного реєстру виборців та регіональних відділів адміністрування Державного реєстру виборців та про норми забезпечення засобами зв'язку, обладнанням, інвентарем, оргтехнікою» (із змінами, внесеними постановою Центральної виборчої комісії  від 4 червня 2010 року № 302), Пояснювальна записка до технічного проекту комплексної системи захисту інформації органу ведення Державного реєстру виборців в автоматизованій інформаційно-телекомунікаційній системі “Державний реєстр виборців”, затвердженої службою розпорядника Реєстру 30 червня 2011 року

3.

Розробник програми

Відділ ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації

4.

Відповідальний виконавець

Відділ ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації, відділ фінансово-господарського забезпечення апарату райдержадміністрації

5.

Термін реалізації програми

2012 рік

5.1.

Етапи виконання програми

-

6.

Перелік бюджетів, які  беруть участь у виконанні програми

Районний бюджет

7.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних  для реалізації програми (всього),

у тому числі:

11 000 грн.

7.1

Коштів районного бюджету

 11 000  грн.

7.2

Коштів інших джерел

-

 

 

2. Визначення проблем, на розв’язання яких спрямована програма

 

Районна програма захисту інформації відділу ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації на 2012 рік розроблена відповідно до вимог Законів України “Про Державний реєстр виборців”, “Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах”, постанови Центральної виборчої комісії від 20 грудня 2007 року №572 «Про вимоги до приміщень відділів ведення Державного реєстру виборців та регіональних відділів адміністрування Державного реєстру виборців та про норми забезпечення засобами зв'язку, обладнанням, інвентарем, оргтехнікою» (із змінами, внесеними постановою Центральної виборчої комісії  від 4 червня 2010 року № 302), відповідно до п.3.2.3 Пояснювальної записки до технічного проекту комплексної системи захисту інформації органу ведення Державного реєстру виборців в автоматизованій інформаційно-телекомунікаційній системі “Державний реєстр виборців”, затвердженої службою розпорядника Реєстру 30 червня 2011 року.

Досягнення цілей щодо захисту інформації, неналежного проникнення  в приміщення відділу ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації та належної експлуатації телекомунікаційного обладнання   неможливе без створення належних умов щодо встановлення охоронної системи сигналізації, автоматизованої пожежної сигналізації та забезпечення приміщення відділу системою кондиціювання.

 

3.Мета і завдання програми

 

Метою програми є забезпечення приміщення відділу системою охоронної та  автоматичної пожежної сигналізації, системою  кондиціювання, забезпечення стабільної роботи телекомунікаційного обладнання, а також оснащення приміщення відповідно до п.3.2.3 Пояснювальної записки до технічного проекту комплексної системи захисту інформації органу ведення Державного реєстру виборців в автоматизованій інформаційно-телекомунікаційній системі “Державний реєстр виборців”, затвердженої службою розпорядника Реєстру 30 червня 2011 року.

 

 

4. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, обсягів та             джерел фінансування; строки та етапи виконання програми

 

Для забезпечення стабільної роботи телекомунікаційного обладнання, запобігання виходу з ладу через перепади температур дороговартісного маршрутизатора та модема,  у відділі  ведення Державного реєстру виборців необхідно встановити кондиціонер, та відповідно до вимог  постанови ЦВК від 20 грудня 2007 року   № 572 «Про вимоги до приміщень відділів ведення Державного реєстру виборців та регіональних відділів адміністрування Державного реєстру виборців та про норми забезпечення засобами зв'язку, обладнанням, інвентарем, оргтехнікою» встановити системи охоронної  та  пожежної автоматичної сигналізації.

 

Ресурсне забезпечення Програми

 

                                                                                                                 (тис. гривень)                                                                                                                                                                                                   

Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання Програми

2012 рік

Усього витрат на виконання програми

 

Обсяг ресурсів, усього, у тому числі:

       11 000 грн

    11 000 грн

Районний бюджет

        11 000 грн

     11 00 грн

5. Напрями діяльності та заходи Програми

 

№ з/п

 

 

Назва напряму діяльності

 

 

Перелік заходів програми

 

 

Термін виконання

 

 

Виконавці

 

 

Джерела фінансу-

вання

Орієнтовні обсяги фінансування (вартість), тис.грн. у т. ч. по роках:

2012

1

2

3

4

5

6

7

1.

Забезпечення вимог п.3.2.3 Пояснюваль-ної записки до технічного проекту комплексної системи захисту інформації органу ведення Державного реєстру виборців в АІТС “Державний реєстр виборців”

Забезпечення приміщення відділу ведення Державного реєстру виборців кондиціонером з метою запобігання виходу з ладу дороговартісного маршрутизатора та модема.

Протягом 2012 року

Відділ ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації

Районний бюджет

3 500 грн          

2

Забезпечення вимог  постанови ЦВК від 20 грудня 2007 року   № 572 «Про вимоги до приміщень відділів ведення Державного реєстру виборців та регіональних відділів адміністрування Державного реєстру виборців та про норми забезпечення засобами зв'язку, обладнанням, інвентарем, оргтехнікою».

Встановити в приміщенні відділу ведення Державного реєстру виборців систему пожежної автоматичної сигналізації.

 

Протягом 2012 року

Відділ ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації

Районний бюджет

5 500  грн       

 

 

Забезпечення вимог  постанови ЦВК від 20 грудня 2007 року   № 572 «Про вимоги до приміщень відділів ведення Державного реєстру виборців та регіональних відділів адміністрування Державного реєстру виборців та про норми забезпечення засобами зв'язку, обладнанням, інвентарем, оргтехнікою».

Встановити в приміщенні відділу ведення Державного реєстру виборців систему охоронної сигналізації.

Протягом 2012 року

Відділ ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації

 

Районний бюджет

 2 000  грн     

  

 

6. Координація та контроль за ходом виконання програми.

 

Безпосередній контроль за здійсненням заходів,  визначених Програмою, покладається на заступника голови- керівника апарату районної державної адміністрації.

 

Керуючий справами виконавчого

апарату районної ради                                            М.М. Рубльовський       

 

 

Додаток 

до розділу 6 комплексної програми      

розвитку агропромислового

комплексу Підволочиського району

на 2012-2015 роки

 

1,2 Підтримка галузі рослинництва

 

Основними напрямами інтенсифікації рослинницької галузі, що дасть можливість збільшити обсяги виробництва всіх видів рослинницької продукції є: підтримка розвитку насінництва всіх сільськогосподарських культур,  дослідження територій на предмет забруднення солями важких металів, пестицидами та іншими агрохімікатами, оновлення машинно-тракторного парку технікою та обладнанням вітчизняного та зарубіжного виробництва.

Для здійснення цих заходів із районного бюджету потреба в коштах становить в сумі:

 

2012 рік – 56840 гривень

2013 рік – 61840 гривень

2014 рік – 68840 гривень

2015 рік – 73840 гривень

 

 

                              3. Підтримка галузі тваринництва

Підтримка індивідуального виробника молока через відшкодування витрат за закуплені установки індивідуального доїння корів.

 

         Виплата відшкодування витрат за закуплені фізичними особами для власного користування нових установок індивідуального доїння вітчизняного виробництва за умови утримання в особистому селянському господарстві не менше трьох ідентифікованих та зареєстрованих в установленому порядку корів у сумі до 5 тис. гривень але не більше вартості індивідуальної доїльної установки:

 

2012 рік - 10000 гривень

2013 рік -15000 гривень

2014 рік -20000 гривень

2015 рік -25000 гривень

        

4. Формування регіональних продовольчих ресурсів зерна та борошна

 

Для забезпечення населення району продовольчим зерном відповідно до затверджених мінімальних норм споживання хлібопродуктів, формування регіональних ресурсів  на поточний маркетинговий рік (з 1 липня поточного по 1 липня наступного року) необхідно щороку закуповувати 6 тис. тонн  продовольчого зерна.

Відповідно статті 17 Закону України «Про зерно та ринок зерна в Україні» формування запасу регіональних ресурсів зерна передбачається проводити за рахунок коштів місцевого  бюджету.

Враховуючи те, що Підволочиський район є дотаційним регіоном і не має можливості проводити закупівлю зерна до регіональних ресурсів за кошти місцевого бюджету, пропонується щороку виділяти 100 тис. гривень з районного бюджету на часткову компенсацію відсоткової ставки, яка надаватиметься на конкурсній основі операторам із заготівлі зерна та хлібопекарським підприємствам, які залучатимуть у 2012 – 2015 роках короткотермінові кредити на закупівлю в регіональні ресурси у сільськогосподарських товаровиробників продовольчої пшениці і жита, а також пшеничного і житнього борошна для випікання масових соціальних сортів хліба.

 

5. Інформаційне забезпечення

 

Для збору інформації з господарств в управління агропромислового розвитку райдержадміністрації повинні бути створені аналітичні відділення, які за рахунок відповідних місцевих бюджетів мають бути забезпечені засобами підготовки і передачі інформації. Вся інформація передається головному управлінню агропромислового розвитку Тернопільської облдержадміністрації..

Наявна матеріально-технічна база не дозволяє в повній мірі забезпечити органи виконавчої влади необхідною інформацією.

З цією метою необхідно розширити інформаційну базу  управління агропромислового розвитку райдержадміністрації шляхом забезпечення послугами мережі Інтернет.

 

Розрахунок потреби в коштах для розвитку інформаційної мережі  управління агропромислового розвитку Підволочиської райдержадміністрації

                                              (грн)

 

Обладнання з обслуговування інформаційної

мережі та послуги

2012 рік

2013 рік

2014 рік

2015 рік

Послуги Інтернет

1000,0

1000,0

1000,0

1000,0

Придбання оргтехніки

5000,0

5000,0

5000,0

5000,0

Матеріали для обслуговування оргтехніки

1000,0

1000,0

1000,0

1000,0

Ремонт оргтехніки

1000,0

1000,0

1000,0

1000,0

Всього

8000,0

8000,0

8000,0

8000,0

 

Розвиток інформаційної мережі  управління агропромислового розвитку  Підволочиської райдержадміністрації дозволить своєчасно і в повній мірі забезпечити Підволочиську районну  державну адміністрацію, Підволочиську районну раду та головне управління агропромислового розвитку Тернопільської облдержадміністрації необхідною інформацією.

 

 

 Керуючий справами

виконавчого апарату районної ради                                  М.М. Рубльовський      

 

ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ОДИНАДЦЯТА   СЕСІЯ

                                                                                                                  

Р І Ш Е Н Н Я

 

від  03 квітня 2012 року                                                                  № 158

смт Підволочиськ

 

Про  програму розвитку виробництва картоплі та овочів в районі у 2012- 2020 роках

 

         Розглянувши розпорядження  голови райдержадміністрації від 27 січня 2012 року № 56 «Про проект програми розвитку виробництва картоплі та овочів в районі у 2012-2020 роках», керуючись п.16 ч.1 ст. 43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”  та враховуючи рекомендації постійних комісій районної ради від   29 березня 2012 року,  районна рада

 

                                               в и р і ш и л а :

 

1. Затвердити програму розвитку виробництва картоплі та овочів  в    районі у 2012- 2020 роках (додається).                                         

2. Обсяги фінансування Програми здійснювати за рахунок коштів    районного бюджету  та інших джерел,  не заборонених чинним законодавством.

3.     Головним розпорядником коштів, що  виділяються на виконання Програми  визначити   управління агропромислового розвитку районної державної  адміністрації.

4.     Відповідальним виконавцем Програми визначити    управління агропромислового розвитку районної державної  адміністрації.

5.     Звіт про виконання Програми подавати на розгляд районної ради щорічно.

6.     Контроль за виконання даного рішення покласти на постійну комісію районної   ради  з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та   охорони довкілля (Чубатюк М.Г.).

 

Голова районної ради                                                 В.А.Городницький

 

ДОДАТОК

до рішення районної ради

від     квітня  2012 року №158 

Програма

розвитку виробництва картоплі та овочів в районі у 2012-2020 роках

1.Паспорт програми

1.

Ініціатор розроблення програми

Управління агропромислового розвитку райдержадміністрації

2.

Дата,номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення програми

Розпорядження голови обласної державної адміністрації № 1061 від 21 грудня 2011 року.

3.

Розробник програми

Управління агропромислового розвитку райдержадміністрації

4.

Співрозробники програми

 

5.

Відповідальний виконавець програми

Управління агропромислового розвитку райдержадміністрації

6.

Учасники програми

Управління агропромислового розвитку райдержадміністрації, сільськогосподарські товаровиробники району

7.

Термін реалізації програми

2012-2020 роки.

7.1

Етапи виконання програми(для довгострокових програм)

1 етап: 2012-2016 роки

2 етап: 2017-2020 роки

8.

Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні програми

Районний бюджет

9.

Загальний обсяг фінансових ресурсів,необхідних для реалізації програми, всього в тому числі

11466465 грн

9.1

Коштів районного бюджету

237965грн

9.2

Коштів інших джерел

11228500 грн

2. Визначення проблеми, на розв”язання якої спрямована програма.

 Картоплярство і овочівництво в районі завжди були провідними галузями с/г виробництва,які забезпечували населення незамінними вітамінними продуктами харчування , а переробні підприємства-сировиною.

      Природно-кліматичні умови і грунтові ресурси району є сприятливими для вирощування картоплі і овочів,одержання високих врожаїв та дозволяють отримувати високоякісні продукти в обсягах, достатніх для забезпечення внутрішніх потреб і формування експортного потенціалу.

       Картопля і овочі- цінна продовольча продукція рослинництва, яку використовують на продовольчі цілі, переробку та фураж.

       За останні роки значно зменшилася кількість с/г підприємств, які займаються вирощуванням картоплі та овочів, виробництво перемістилося із суспільного сектору до індивідуального товаровиробника. Це призвело до різкого зниження врожайності поскільки виробники не дотримуються науково обгрунтованого регламенту застосування мінеральних добрив та пестецидів, часто перевищуючи їх норми, не здійснюють сортооновлення та використовують сорти не адаптовані до умов регіону. Це призводить до зниження якості та екологічної чистоти продукції.

         Овочівництво в більшості господарств є збитковим, оскільки виручка від реалізації овочевої продукції часто не покриває витрат, які підприємство несе на їх вирощування.

          Програма розроблена для роз”яснення наступної проблеми: забезпечення продовольчої потреби району екологічно чистою та якісною продукцією картоплі та овочів.

          Для забезпечення населення району картоплею та овочами відповідно до раціональних норм споживання необхідно щороку виробити картоплі 4350 тонн та овочів 870 тонн.

 3.Визначення мети програми.

         Метою програми є забезпечення продовольчої безпеки району за рахунок нарощування обсягів виробництва картоплі та овочів у сільськогосподарських підприємствах . Пріорітетними завданнями є збільшення посівних площ картоплі та овочів,нарощення обсягів їх виробництва.

 4.Обгрунтування шляхів і засобів розв”язання програми обсягів та джерел фінансування, строки та етапи виконання програми.

Головним напрямком розвитку овочівництва та картоплярства  є послідовна інтенсифікація та спеціалізація виробництва.

Структура посівних площ с/г культур вдосконалюється з врахуванням потреб ринку в с/г продукції. В районі є можливість для збільшення площ посадки картоплі та овочів, при умові гарантованого ринку збуту.

Максимальний урожай овочів та картоплі можна одержати лише при застосуванні наукового-обгрунтуваних технологічних прийомів , таких як обробіток грунту,внесення рекомендованих норм добрив,догляд за посівами, боротьба з шкідниками та хворобами.

Фінансування програми розвитку виробництва картоплі та овочів в сільськогосподарських підприємствах планується з районного бюджету в розмірі 237965 грн. і планується в 2 етапи протягом 2012-2016-го та 2017-2020 років.

4.Ресурсне забезпечення районної цільової програми розвитку виробництва картоплі та овочів в районі у 2012-2020 роках.  (грн).

 

 

 

Обсяги коштів , які пропонується залучити на виконання програми

 

Етапи виконання програми

 

 

Усього витрат на виконання програми

 

Перший етап

Другий етап

2012р.

2013р.

2014р.

2015р.

2016р.

2017р.

2018р.

2019р.

2020р.

Обсяги ресурсів всього

В тому числі

1173270

1393275

1227480

 

 

1118800

 

 

 

1293705

 

1234525

 

1297295

 

 

 

1346015

 

 

 

1382100

 

 

11466465

 

Районний бюджет

19970

20975

23980

25000

27005

28025

29995

31015

32000

237965

Бюджети сіл,селищ,міст

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Кошти небюджетних джерел

1153300

1372300

1203500

1093800

1266700

1206500

1267300

1315000

1350100

11228500

 

    Обсяг фінансування програми є орієнтовним і визначається щорічно під час складання проекту бюджету або внесенні змін до нього з прийняттям відповідного рішення ,виходячи з можливостей бюджету, яке є остаточним.

5.Перелік завдань і заходів програми та результативні показники.

 

              Головними завданнями програми є:

   -збільшення обсягів виробництва картоплі та овочів у суспільному секторі, підвищення конкурентноспроможності продукції на регіональному та вітчизняному ринках;

   -розширення виробництва екологічно чистої продукції шляхом переходу від індустріально-хімічних методів ведення господарства до біологічних;

   -інтенсивне господарювання шляхом удосконалення технологій і організацій виробництва на основі використання досягнень науки і передового досвіду;

   -створення сприятливих умов для збільшення виробництва і переробки картоплі та овочів, підвищення якості вирощеної продукції;

   -впровадження у виробництво нових високопродуктивних сортів та гібридів для отримання подальшого підвищення врожайності і стимулювання залучення інвестицій у виробництво.

      Виконання програми передбачає здійснення таких заходів:

        -здійснювати контроль за насіннєвим матеріалом та посівом овочів і картоплі;

     -посів провести високопродуктивними сортами та гібридами районованих сортів вітчизняної та зарубіжної селекції;

     -дотримання агротехнічних вимог вирощування;

      -закупівля мінеральних добрив та засобів захисту рослин;

      Результатом виконання заходів програми передбачено збільшення площ посадки картоплі на 60 га та овочів на 20 га і нарощування обсягів їх виробництва сільськогосподарськими підприємствами району .

 

6.Напрямки діяльності та заходи програми

№ п/п

Назва напряму діяльності (пріоритетні завдання)

Перелік заходів програми

Строки виконання заходу

Виконавці

Орієнтовні обсяги фінансування (вартість)

 

Очікуваний результат

УСЬОГО

тис.грн

В тому числі

Районний бюджет, грн.

Кошти небюджетних джерел тис.грн

1

2

3

4

5

6

7

8

9

1.

Збільшення посівних площ

1.1.Довести виконавцям програми завдання з посадки картоплі та овочів

2012 рік

Управління агропромислового розвитку райдержадміністрації

Без фінансування

-

-

Соціальний

 

 

  1.2. Здійснювати контроль за насіннєвим матеріалом та посівом овочів та картоплі.

 

 

 

 

 

 

 

 

І етап

2012 рік

2013 рік

2014 рік

2015 рік

2016 рік

ІІ етап

2017 рік

2018 рік

2019 рік

2020 рік

Управління агропромислового розвитку райдержадміністрації, районна державна насіннєва інспекція

 

 

 

 

Без фінансування

 

 

 

 

 

 

 

-

-

 

 

 

 

Соціальний

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.3. Провести посадку картоплі високопродуктивними сортами та гібридами районованих сортів вітчизняної та зарубіжної селекції.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І етап

2012 рік

2013 рік

2014 рік

2015 рік

2016 рік

ІІ етап

2017 рік

2018 рік

2019 рік

2020 рік

 

 

 

Сільськогосподарські підприємства району

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

186,3

181,8

211,0

220,5

239,8

 

269,2

289,9

278,2

310,6

 

 

 

 

17100 грн

18000 грн

20900 грн

21850 грн

23750 грн

 

24700 грн

26600 грн

27550 грн

28500 грн

 

 

 

 

169,2

179,8

206,9

219,3

235,1

 

244,5

263,3

272,7

282,1

 

Площа картоплі буде доведена до 3950 га в т.ч. сг підприємствами-

150 га.

 

90 га

100 га

110 га

115 га

125 га

 

130 га

140 га

145 га

150 га

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

 

 

 1.4. Провести посів овочів високопродуктивними сортами та гібридами районованих сортів вітчизняної та зарубіжної селекції

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2012 рік

2013 рік

2014 рік

2015 рік

2016 рік

  2017 рік

2018 рік

2019 рік

2020 рік

Сільськогосподарські підприємства району

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

123,9

128,4

129,7

131,6

132,3

133,3

134,4

136,0

136,5

 

 

 

 

 

 

 

 

2870 грн

2975 грн

3080 грн

3150 грн

3255 грн

3325 грн

3395 грн

3465 грн

3500 грн

 

 

 

 

 

 

 

121,1

125,5

126,6

128,5

129,1

130,0

131,0

132,5

133,0

Посівна площа овочів буде доведена  до 560 га, вт.ч с/г підприємствами 100 га

 

82 га

85 га

88 га

90 га

93 га

95 га

97 га

99 га

100 га

 

2.

Нарощування обсягів виробництва картоплі та овочів

2.1. Дотримання агротехнологічних вимог вирощування

2012-2020 роки

Управління агропромислового розвитку райдержадміністрації, с/г товаровиробники району

Без фінансування

 

-

 

-

-

 

 

2.2. Закупівля мінеральних добрив та засобів захисту рослин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І етап

2012 рік

2013 рік

2014 рік

2015 рік

2016 рік

ІІ етап

2017 рік

2018 рік

2019 рік

2020 рік

Управління АПР РДА,с/г товаров-ки району

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

369,0

410,0

451,0

471,0

512,5

 

533,0

574,0

594,0

615,0

 

 

 

 

-

-

-

-

-

 

-

-

-

-

 

 

 

 

369,0

410,0

451,0

471,0

512,5

 

533,0

574,0

594,0

615,0

Вир-во картоплі буде доведено до 60 тис. тонн в т.ч. с/г підприємств

      24000 тонн

1440 тонн

1600 тонн

1760 тонн

1840 тонн

2000 тонн

 

       2080 тонн

2240 тонн

2320 тонн

2400 тонн

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

 

 

2.3. Закупівля мінеральних добрив та засобів захисту рослин для вирощування овочів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І етап

2012 рік

2013 рік

2014 рік

2015 рік

2016 рік

ІІ етап

2017 рік

2018 рік

2019 рік

2020 рік

 

 

 

Управління АПР РДА,с/г товаровиробники району

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

244,0

257,0

259,0

278,0

290,0

 

299,0

307,0

315,8

320,0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

-

-

-

-

 

-

-

-

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

244,0

257,0

259,0

278,0

290,0

 

299,0

307,0

315,8

320,0

 

 

 

 

 

 

Вир-во овочів буде доведено до

11 200 тонн,в т.ч.с/г під-ми 2000 тонн.

 

1640 тонн

1700 тонн

1760 тонн

1800 тонн

1860 тонн

-

1900 тонн

1940 тонн

1980 тонн

2000 тонн

 

 

 

2.4. Побудова теплиць

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І етап

2012 рік

2013 рік

2014 рік

2015 рік

2016 рік

ІІ етап

2017 рік

2018 рік

2019 рік

2020 рік

 

Управління агропромислового розвитку райдержадміністрації, с/г товаровиробники району

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

400,0

-

-

-

 

-

-

-

-

 

 

 

 

 

 

 

 

-

-

-

-

-

 

-

-

-

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

400,0

-

-

-

 

-

-

-

-

 

 

Буде побудована розсадна теплиця  площею 0,5 га.

  

 

            -

0,5

-

-

-

 

-

-

-

-

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

3.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Удосконалювати системи зберігання та переробки картоплі та овочів

 

 

 

 

 

 

 

Переобладнання наявних сховищ для зберігання з холодильним обладнанням ємкістю 1000 тонн

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    І етап

2012 рік

2013 рік

2014 рік

2015 рік

2016 рік

ІІ етап

2017 рік

2018 рік

2019 рік

2020 рік

 

 

 

 

Управління агропромислового розвитку райдержадміністрації, с/г товаровиробники району

 

 

 

 

 

 

 

 

 

250,0

-

150,0

-

100,0

 

-

-

-

-

 

-

-

-

-

-

 

-

-

-

-

 

250,0

-

150,0

-

100,0

 

-

-

-

-

 

Переобладнання складів дасть можливість закладати на зберігання 1000 тонн картоплі та овочів для забезпечення населення району в зимовий період щороку.

 

7.Координація та контроль за ходом виконання і відповідальність за взаємне інформування учасників Програми покласти на управління агропромислового розвитку райдержадміністрації.

 

 

   Керуючий справами

виконавчого апарату районної ради                                                                                                             М.М. Рубльовський       

 

 

 

ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

                                                          ШОСТЕ СКЛИКАННЯ                                  

ОДИНАДЦЯТА   СЕСІЯ

                                                                                                                  

Р І Ш Е Н Н Я

 

від 03  квітня 2012 року                                                                           № 159

смт Підволочиськ

 

Про програму збільшення посівних площ та нарощування  обсягів

виробництва  жита  в районі у 2012 році

 

            Розглянувши розпорядження  голови райдержадміністрації від 22 квітня 2011 року № 265 «Про проект програми збільшення посівних площ та нарощування обсягів виробництва жита в районі у 2011, 2012 роках», керуючись п.16 ч.1 ст. 43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”  та враховуючи рекомендації постійних комісій районної ради від   29 березня 2012 року, районна рада 

 

                                                           в и р і ш и л а :

 

1.        Затвердити програму збільшення посівних    площ  та нарощування       обсягів виробництва  жита в районі у  2012 році   (додається).                                         

2.        Взяти до відома, що обсяг фінансування Програми здійснюватиметься             за рахунок коштів   обласного  бюджету.

3.        Головним розпорядником коштів, що  виділяються на виконання Програми  визначити   управління агропромислового розвитку районної державної  адміністрації.

4.        Відповідальним виконавцем Програми визначити    управління агропромислового розвитку районної державної  адміністрації.

5.        Звіт про виконання Програми подати на розгляд районної ради в кінці року.

6.        Контроль за виконання даного рішення покласти на постійну комісію районної   ради  з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та   охорони довкілля (Чубатюк М.Г.).      

 

Голова районної ради                                                                  В.А. Городницький

 

 

 

0000від06                                

      ДОДАТОК

до рішення районної ради

від 03 квітня  2012 року №159

                         

  

ПРОГРАМА

 

збільшення посівних площ

 та нарощування обсягів

виробництва жита в районі

у 2012 році

 

 

Підволочиськ - 2012 

 

 

Проект програми

збільшення посівних площ та нарощування обсягів

виробництва жита в районі у 2012 році.

 

 

1.   Паспорт програми

1.

Ініціатор розроблення програми

Головне управління агропромислового розвитку обласної державної адміністрації

2.

Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення програми

 

Доручення голови обласної державної адміністрації від 16.08.2010 року №99

3.

Розробник програми

Управління агропромислового розвитку райдержадміністрації

4.

Співрозробники програми

Районна державна насіннєва інспекція

5.

Відповідальний виконавець програми

Управління агропромислового розвитку райдержадміністрації

6.

Учасники програми

Управління агропромислового розвитку райдержадміністрації, районна державна насіннєва інспекція, сільськогосподарські товаровиробники району

7.

Термін реалізації програми

2012 рік

7.1.

Етапи виконання програми

(для довгострокових програм)

2012 рік

            

8.

Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні програми

(для комплексних програм)

Місцевий бюджет

9.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, всього,

тис. грн.

у тому числі:

20,0

9.1.

Коштів місцевого бюджету

20,0 

9.2.

Коштів інших джерел

-

 

2.Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована програма.

 

Зернове господарство є основною складовою для розвитку більшості галузей с/г виробництва.

  Природно – кліматичні умови і ґрунтові ресурси району є сприятливими для одержання високих врожаїв всіх зернових культур, в тому числі і жита, та дозволяють отримувати високоякісне продовольче зерно в обсягах, достатніх для забезпечення внутрішніх потреб.

  Жито - універсальна культура. Його зерно в основному використовують на продовольчі та технічні цілі.

  Озиме жито належить до високоврожайних культур і якщо створити належні умови вирощування, то можна отримати досить високі і сталі врожаї.

  Програма розроблена для розв’язання проблеми забезпечення продовольчої потреби жита в районі.

УКРАЇНА

ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

                                    ОДИНАДЦЯТА  СЕСІЯ                                               

                                                                                                                             

Р І Ш Е Н Н Я

 

 

від  03 квітня 2012 року                                                                                  № 160

смт Підволочиськ

 

 

Про затвердження технічної документації

з  нормативної грошової оцінки земельної
ділянки, що надається в  оренду ТОВ «Кар’єр Новосілка»

для потреб пов’язаних з користуванням надрами за

межами населеного  пункту с. Новосілка на  території

Новосілківської сільської  ради  Підволочиського

 району Тернопільської  області   

                                                 

 

            Розглянувши  звернення Управління Держкомзему у Підволочиському районі Тернопільської області від 08.02.2012 року № 118/15/02  та технічну документацію з  нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що  надається  в оренду ТОВ «Кар’єр Новосілка» для потреб пов’язаних з користуванням надрами  за межами населеного пункту с. Новосілка на території Новосілківської  сільської  ради Підволочиського району Тернопільської області,  керуючись ст.23 Закону України „Про оцінку земель” від 11.12.2003 року № 1378-1У, ст.10 Земельного кодексу України та п.21 ч.1 ст. 43  Закону України ”Про місцеве самоврядування в Україні“ та враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та охорони довкілля від 29 березня 2012 року,  районна рада

                                              

В И Р І Ш И Л А:

 

1. Затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що  надається  в оренду ТОВ «Кар’єр Новосілка»  для потреб пов’язаних з користуванням надрами  за межами населеного пункту с. Новосілка на території Новосілківської  сільської ради Підволочиського району Тернопільської області. Земельна  ділянка віднесена до категорії земель несільськогосподарського призначення, площею 11,5114 га . 

Кадастровий  номер  земельної  ділянки  6124684800010180001

Нормативно грошова  оцінка станом на  16 січня 2012 року згідно  розрахунків оцінювача  становить 1258204,60 грн. з врахуванням коефіцієнту індексації 3,2   (технічна документація додається).                                

2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та охорони довкілля (Чубатюк М.Г.).    

 

 

Голова районної ради                                                                       В.А.Городницький

 

 

 

ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

від  03 квітня    2012 року                                                                               № 161

 

 

Про укладання Угоди з Українською асоціацією районних та обласних рад

 

        Розглянувши звернення Української асоціації районних та обласних рад  від 24.02.2012 року № 20 щодо укладання угоди між Українською асоціацією районних та обласних рад та  Підволочиською районною радою, у відповідності до рішення районної ради від 14 липня 2011 року   № 100 «Про вступ Підволочиської районної ради до Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Української асоціації районних та обласних рад»,  керуючись п.15 ст.43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” та враховуючи рекомендації постійних комісій районної ради  від   29 березня 2012 року,  районна рада

 

В И Р І Ш И Л А:

 

            1. Укласти Угоду між Українською асоціацією районних та обласних рад та  Підволочиською районною радою (додається).

 

            2. Сплату членських внесків за 2012 рік здійснити за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених кошторисом районної ради на цю мету.

 

 

Голова районної ради                                                             В.А. Городницький

 

 

 

ПІДВОЛОЧИСЬКА РАЙОННА РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ОДИНАДЦЯТА   СЕСІЯ

                                                                                                                  

Р І Ш Е Н Н Я

 

від  03 квітня 2012 року                                                                                  № 162

 

 

Про внесення змін до рішення Підволочиської районної ради від

25.11.2010 року № 14 «Про структуру  і чисельність виконавчого аппарату Підволочиської районної ради».

 

            У відповідності до п.5 ст.10, п.4 ч.1 ст.43 та ст.58 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

 

В И Р І Ш И Л А:

 

1.Внести зміни до структури виконавчого апарату  Підволочиської  районної ради, затвердженої рішенням районної ради від 25.11.2010 року

  № 14:

              1.1. Ліквідувати відділ соціально-економічного розвитку, бюджету, планування та інвестиційної політики- 3 одиниці;

              1.2. Ліквідувати посаду головного спеціаліста відділу організаційного забезпечення діяльності ради, її постійних та інших комісій, депутатів – 1 одиниця;

              1.3. Ввести посаду  радника голови районної ради (патрон