Бучацька районна державна адміністрація
48400, м.Бучач, майдан Волі, 1
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

На головну

05.05.2017 Чи мають право на пенсію за вислугу років лікарі та медичні сестри психіатричної приватної лікарні?


За абзацом 2 п.16 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років застосовують положення ЗУ №1788 «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. (далі – Закон №1788), п. «е» ст.55 якого визначено умови призначення пенсії за вислугу років.

Перелік посад і закладів, робота на (в) яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджений постановою  Кабінету Міністрів України від 04.11.1993р. №909 (зі змінами, далі – Перелік №909).

Медики (лікарі та середній медичний персонал, незалежно від найменування посад), які в період до 1 січня 2016р. уже мали вислугу років на роботі в закладах, визначених Переліком №909, не менш як на 1 квітня 2015р. – 25 років чи на 31 грудня 2015р. – 25 років шість місяців, виходять на пенсію за вислугу років незалежно від віку. Якщо на ці дати такий спеціальний стаж відсутній, пенсія призначається за умови досягнення пенсійного віку (табл.) та наявності потрібного спеціального стажу (п. «е» ст..55 Закону №1788).

Переліком №909 передбачено  лікарняні заклади, лікувально-профілактичні заклади особливого типу, лікувально-трудові профілакторії, амбулаторно-поліклінічні заклади, заклади швидкої та невідкладної медичної допомоги, заклади переливання крові, заклади охорони материнства і дитинства, санаторно-курортні заклади, установи з проведення лабораторних та інструментальних досліджень і випробувань Держсанепідслужби, Держпраці, Держпродспоживслужби та територіальні органи Держсанепідслужби, Держпраці, Держпродспоживслужби (щодо працівників, які не є державними службовцями), санітарно-епідеміологічні заклади, діагностичні центри.

Для визначення права на призначення пенсій за вислугу років органи Пенсійного фонду України, крім названих нормативно-правових актів, керуються нормами інших законів, постанов Кабінету Міністрів України, наказів міністерств, відомств.

Так, наприклад, наказом МОЗ України від28.10.2002р. №385 (далі – наказ №385) затверджено переліки закладів охорони здоров’я, лікарських, провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою в закладах охорони здоров’я.

Психіатричні лікарні згідно з наказом №385 віднесені до однопрофільних лікарняних закладів.

Отже, для зарахування до спеціального стажу певного періоду роботи потрібно, щоб людина працювала в закладах і на посадах, які дають право на пенсію за вислугу років.

При цьому робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форм власності або відомчої належності закладів й установ.

Водночас період проведення медичної практики (на підставі ліцензії) медичним фахівцем, зареєстрованим як суб’єкт підприємницької діяльності (фізична особа), який у той час не перебував у трудових відносинах із закладом охорони здоров’я, не зараховується до спеціального стажу, оскільки законодавством передбачено обов’язкове виконання двох умов: робота у відповідному закладі та на посаді, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років.

Лікарі та середній медичний персонал закладів охорони здоров’я приватної форми власності мають право на пенсію за вислугу років нарівні з такими спеціалістами, які працюють у державних та комунальних закладах охорони здоров’я.

Якщо із назви закладу неможливо зробити висновок щодо типу медичного закладу, тобто постає питання, чи зараховується той чи інший період до спеціального стажу, працівники управлінь Пенсійного фонду, а також уповноважені представники установ, які допомагають своєму працівникові визначити право на пенсію за вислугу років, аналізують положення про заклад, структуру, штатні розписи, акредитацій ний сертифікат тощо.

Відповідно до ст.60 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров’я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров’я, в патологоанатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров’я, а також у психіатричних закладах охорони здоров’я зараховується до стажу роботи в подвійному розмірі.

При цьому під час визначення права на пенсію за вислугу років стаж як до, так і після 1 січня 2004р. обчислюється за нормами Закону №1788. Щодо страхового стажу, то після 1 січня 2004р. він обчислюється календарно, а до цієї дати – з урахуванням пільг, встановлених Законом №1788.

Отже, лікарі та середній медичний персонал (незалежно від найменування посад психіатричної лікарні і форми власності цього закладу), за наявності потрібного спеціального стажу, в тому числі обчислено з урахуванням пільг, та за умови досягнення пенсійного віку (якщо відсутні 25 років чи 26 з половиною років спеціального стажу відповідно до 1 квітня 2015 чи на 31 грудня 2015р.) й у разі залишення роботи, яка дає право на цю пенсію, як вимагає ст.7 Закону №1788, матимуть право на пенсію за вислу років.

Таблиця

Дата народження особи

Вік виходу на пенсію

До 30 червня 1966р.

50 років

З 1 липня до 31 грудня 1966р.

50 років шість місяців

З 1 січня до 30 червня 1967р.

51 рік

З 1 липня до 31 грудня 1967р.

51 рік шість місяців

З 1 січня до 30 червня 1968р.

52 роки

З 1 липня до 31 грудня 1968р.

52 роки шість місяців

З 1 січня до 30 червня 1969р.

53 роки

З 1 липня до 31 грудня 1969р.

53 роки шість місяців

З 1 січня до 30 червня 1970р.

54 роки

З 1 липня до 31 грудня 1970р.

54 роки шість місяців

З 1 січня 1971р.

55 років

 

Шановні відвідувачі!

Ми раді вітати Вас на нашому сайті. Тут Ви зможете дізнатись про основні соціально-економічні та суспільно-політичні події в житті району, ознайомитися з інформацією про діяльність районної державної адміністрації.
Сподіваємось, що  інформація, представлена на нашому сайті буде для Вас корисною і цікавою!

Анонси подій

Інформаційні послуги

 

 

 

.

Актуальна тема