Бучацька районна державна адміністрація
48400, м.Бучач, майдан Волі, 1
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

На головну

06.07.2016 Міжнародне співробітництво з питань пенсійного забезпечення


Українці, що легально працювали за кордоном, можуть бути впевненими, що повернувшись на Батьківщину, вони гарантовано отримуватимуть пенсії. Тому, що між нашою державою та деякими іншими країнами уклали міжнародні договори.

 

На даний час Україною укладено міжнародні договори в галузі пенсійного забезпечення з більш ніж 20 країнами світу. Ще 13 березня 1992 року Україна підписала Угоду про гарантії прав громадян держав – учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, яку також підписали уряди Вірменії, Білорусі, Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану та Російської Федерації. Діють також двосторонні угоди, укладені нашою країною з Азербайджаном, Молдовою, Білоруссю і Грузією. Крім того, Україна продовжує виконувати зобов’язання колишнього СРСР за міжнародними договорами, підписаними з Монгольською Народною Республікою, Румунією та Угорщиною. Варто відзначити, що за період незалежності Україна уклала цілу низку двосторонніх договорів про співробітництво в галузі соціального забезпечення із країнами, що на сьогодні є членами Європейського Союзу, а саме: з Латвією, Естонією, Литвою, Словаччиною, Чехією, Болгарією, Польщею, Іспанією, Португалією.

 

Враховуючи сучасну трудову міграцію, а також те, що за часів існування Радянського Союзу наші громадяни працювали на території інших союзних республік, наявність міжнародних договорів в сфері пенсійного забезпечення є важливою для багатьох українців. Адже, саме міжнародними договорами регулюються питання зарахування стажу, набутого в тій чи іншій державі, порядок визначення заробітку за ці періоди, закладаються принципи фінансування пенсій, строки прийняття на облік пенсіонерів, які переселяються з території однієї країни в іншу, виплата допомоги на поховання тощо.

 

Кожен такий договір або угода мають свої особливості. Втім, є моменти, які їх об’єднують. Наприклад, міжнародні угоди можна поділити за принципом фінансування пенсій. Їх виділяють два: територіальний та пропорційний. Наприклад, на територіальному принципі побудована Угода про гарантії прав громадян держав – учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення. Угода передбачає, що пенсійне забезпечення громадянам держав-учасниць Угоди надається тією країною, на території якої вони проживають. При призначенні пенсії враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди. Розмір пенсії обчислюється за нормами і у розмірах, передбачених законодавством країни проживання. У разі переїзду пенсіонера з території однієї держави на територію іншої виплата пенсії за попереднім місцем проживання припиняється, однак, за умови, що за новим місцем проживання дана особа набуває право на пенсію. В іншому випадку країна попереднього місця проживання зобов’язується переказувати призначену пенсію до виникнення права на пенсію у країні проживання. За таким же територіальним принципом діють двосторонні угоди, підписані з Азербайджаном, Молдовою, Білоруссю і Грузією та продовжують діяти положення міжнародних договорів, укладених з Монгольською Народною Республікою, Румунією та Угорщиною. При призначенні пенсії в Україні страховий стаж, набутий на території цих країн, також може бути врахований як для визначення права на пенсію, так і для розрахунку її розміру. Однак, можливо це лише при умові підтвердження цього стажу відповідними компетентними органами цих країн.

 

Питання пенсійного забезпечення громадян, які працювали в Латвії, Естонії, Литві, Словаччині, Чехії, Болгарії, Польщі, Королівстві Іспанія, Португальській Республіці вирішується на пропорційній основі фінансування пенсій, що передбачає взаємне визнання страхового стажу та призначення і виплату пенсії кожною стороною лише за страховий стаж, набутий на її території. Іншими словами, кожна країна сплачує пенсію тільки за свій стаж. Водночас страховий стаж, набутий за законодавством кожної з цих держав, враховується за потреби іншою стороною для визначення права на пенсію. Що, в свою чергу, дозволяє українцям, які працювали в Португалії, Іспанії, Чехії, Польщі, Болгарії та країнах Прибалтики і не мають необхідного українського стажу, реалізувати своє право на пенсійне забезпечення на батьківщині.

 

У разі переїзду пенсіонера на постійне проживання до цих держав Пенсійний фонд України продовжує виплачувати призначену в Україні пенсію за новим місцем проживання пенсіонера. Для реалізації такої можливості пенсіонеру необхідно після переселення звернутися до компетентного органу з питань пенсійного забезпечення за місцем свого проживання в цій державі з клопотанням про переказ пенсії з України.
Шановні відвідувачі!

Ми раді вітати Вас на нашому сайті. Тут Ви зможете дізнатись про основні соціально-економічні та суспільно-політичні події в житті району, ознайомитися з інформацією про діяльність районної державної адміністрації.
Сподіваємось, що  інформація, представлена на нашому сайті буде для Вас корисною і цікавою!

Анонси подій

Інформаційні послуги

 

 

 

.

Актуальна тема