Бучацька районна державна адміністрація
48400, м.Бучач, майдан Волі, 1
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

На головну

07.12.2015 Пенсійні правовідносини


Пенсійні правовідносини – один із видів відносин, які  розглядаються як особливі форми соціальної взаємодії та об’єктивно виникають в суспільстві відповідно до законодавчих актів. Учасники правовідносин мають взаємні права й обов’язки і реалізують їх, щоб задовольнити свої потреби та інтереси в особливому порядку, який не є заборонений.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.85 із врахуванням п.6 ч.1 ст.92 Конституції України лише закони визначають основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення, заходи регулювання праці та зайнятості, шлюбу, сім’ї, охорони дитинства, материнства, батьківства, виховання, освіти, культури і охорони здоров’я, екологічної безпеки.

Базовим нормативно-правовим актом, який визначає принципи та структуру системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, види пенсійних виплат, є Закон України від 09.07.2003 № 1058 – IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Відносини, що виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування регулюються ст.5 зазначеного Закону. Дія інших нормативно – правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Одним із видів пенсійних виплат є пенсія у зв’язку з втратою годувальника. Статтею 36 Закону встановлено, що пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по ІІІ групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, – незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому, дітям пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника. Саме статтею 36 Закону обумовлено, хто вважається непрацездатними членами сім’ї. Даний перелік непрацездатних членів сім’ї, яким може бути призначена пенсія у зв’язку з втратою годувальника, – конкретизований і вичерпний. Стаття не містить правил, згідно з якими до непрацездатних членів сім’ї померлого годувальника можна відносити осіб за іншими ознаками визначення поняття сім’ї, як наприклад, спільне проживання і ведення господарства, спільний побут, набуття характерних взаємних прав та обов’язків. За частиною першою ст.21 Сімейного кодексу України подружжя утворюється тільки на підставі шлюбу – добровільного сімейного союзу жінки та чоловіка, зареєстрованого в державному органі реєстрації актів цивільного стану. Саме шлюб є основою для виникнення прав та обов’язків подружжя. Тому, проживання однією сім’єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов’язків подружжя.

У повсякденному житті може скластися правова ситуація, коли жінка та чоловік проживають разом, ведуть спільне господарство, разом виховують дітей, набувають певних взаємних прав та обов’язків, притаманних сім’ї, але при цьому вони не перебувають у зареєстрованому шлюбі. Зовні такі відносини подібні до шлюбних, але не ототожнюються з ними. Жінка та чоловік, які проживають разом, за певних врегульованих правовідносин можуть створювати сім’ю, але це не є рівнозначним поняттям «чоловік» та «дружина». Саме цими термінами законотворець персоніфікує кожного з подружжя як суб’єкта правовідносин між собою. У законодавстві про пенсійне забезпечення чітко визначено, що право на призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника, серед інших категорій осіб, має хтось один із подружжя – чоловік чи дружина (підтвердження – перебування в зареєстрованому шлюбі), до яких жінка чи чоловік, які разом проживають однією сім’єю без шлюбу, не належать.

Встановлення в судовому порядку факту проживання чоловіка та жінки однією сім’єю без шлюбу і визнання за її учасниками статусу члена сім’ї не може узаконити правове становище неодруженої сімейної пари як подружньої, оскільки згідно законодавства подружжя утворюється не від тривалості чи стійкості взаємин, а після реєстрації шлюбу в державному органі реєстрації актів цивільного стану.
Шановні відвідувачі!

Ми раді вітати Вас на нашому сайті. Тут Ви зможете дізнатись про основні соціально-економічні та суспільно-політичні події в житті району, ознайомитися з інформацією про діяльність районної державної адміністрації.
Сподіваємось, що  інформація, представлена на нашому сайті буде для Вас корисною і цікавою!

Анонси подій

Інформаційні послуги

 

 

 

.

Актуальна тема