Бучацька районна державна адміністрація
48400, м.Бучач, майдан Волі, 1
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

На головну

07.12.2015 податкування пенсій


З 1 вересня 2015 р. збільшено розмір мінімальної зарплати. Чому тоді податок на доходи фізичних осіб нараховується на пенсії, розмір яких перевищує 3654 грн, тобто виходячи з розміру мінімальної зар­плати, установленої на 1 січня 2015 р.? Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV «Податок на доходи фізичних осіб» Податко­вого кодексу України (далі — Кодекс).

Платником податку на доходи фізичних осіб є зокрема, фізична особа — резидент, яка одержує доходи з джерела їхнього походження в Україні. Згідно з пп. 1.63.1.1 п. 163.1 ст. 163.розділу IV Кодексу об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Починаючи з 1 січня 2015 р. відповідно до пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 розділу IV Кодексу до загального місячно­го (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається сума пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), одержувана платни­ком податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо її розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (в розрахунку на місяць) встановленої на 1 січня звітного року, — в частині такого перевищення.

Статтею 8 Закону України, від 28.12.20.14 р. № 80-УІІІ «Про Державний бюджет України на 2015 рік» з 1 січня 2015 р. установлено мінімальну заробітну плату в місяч­ному розмірі — 1218 грн.

До загального місячного, (річного) оподатковуваного до­ходу платника податку не включається сума пенсії (вклю­чаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), одержувана платником податку з Пенсійного фонду Украї­ни.

Гранична межа для неоподаткування пенсії визначається виходячи з розміру мінімальної заробітної плати (в розрахунку на місяць), установленої на 1 січня звітного року.

Таким чином, незважаючи на те, що ст. 8 Закону Украї­ни від 28.12.2014 р. № 80-УШ «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (у редакції Закону України від 17.09.2015 р. № 704-УІІІ) з 1 вересня 2015 р. розмір мінімальної заробітної плати встановлено на рівні 1378 грн. упродовж 2015 р. обкладенню податком на доходи фізич­них осіб не підлягають пенсії (включаючи суму їхньої ін­дексації, нараховану відповідно до закону), розмір яких не перевищує 3654 грн. (1218 грн х 3).

Отже, якщо сума пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону) перевищує 3654 грн, то сума такого перевищення включається до загального мі­сячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку й оподатковується за ставками 15 і 20%.

При цьому згідно з пп. 168.1.1 п.168.1 ст.168 розділу IV Кодексу податковий агент, який нараховує (виплачує, на­дає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зокрема, територіальний орган Пенсійного фонду Украї­ни зобов'язаний утримувати податок із суми такого дохо­ду за його рахунок, використовуючи ставку податку, ви­значену ст. 167 Кодексу.

Відповідно до пп. «а» п. 171.2 ст. 171 розділу IV Кодексу податковий агент (орган Пенсійного фонду) є особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування), до бюджету податку з оподатковуваних дохо­дів з джерелом їхнього походження в Україні. 

Сума пенсії (включаючи суму  індекса­ції, нараховану відповідно до закону), одержувана плат­ником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, що перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (в розрахунку на місяць), установленої на 1 січня звітного податкового року (тобто 3654 грн). підлягає обкладенню військовим збором у частині такого перевищення за ставкою 1,5% .

Одночасно повідомляємо, що з 01.09.2015 набрав чинності Закон України від 17 липня 2015 року № 653 - VІІІ „Про внесення зміни до статті 164 Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій інвалідів війни та деяких інших категорій осіб" (далі - Закон № 653), відповідно до якого п.п. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Кодексу доповнено абзацом другим такого змісту: „Положення цього підпункту не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Враховуючи зазначене, з 01.09.2015 пенсії, які одержують інваліди війни з Пенсійного фонду України, не включаються до загального місячного (річного) оподаткованого доходу, тобто не оподатковуються.




Шановні відвідувачі!

Ми раді вітати Вас на нашому сайті. Тут Ви зможете дізнатись про основні соціально-економічні та суспільно-політичні події в житті району, ознайомитися з інформацією про діяльність районної державної адміністрації.
Сподіваємось, що  інформація, представлена на нашому сайті буде для Вас корисною і цікавою!

Анонси подій

Інформаційні послуги

 

 

 

.

Актуальна тема